رییس اتحادیه طلا توضیح داد؛

چرا فروش طلای دست دوم ممنوع شد؟/ مهلت یک ماهه به طلافروشان

کد خبر : 16721
6 تیر 1403 - 10:04

رییس اتحادیه طلای تهران ضمن تشریح دلایل ممنوعیت فروش طلای دست دوم، گفت: دارندگان جواز رسمی فروش طلای دست دوم، یک ماه مهلت دارند که رسته شغلی خود را به «خرده فروشی طلا» تغییر دهند.

رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران ضمن تشریح دلایل ممنوعیت فروش طلای دست دوم، گفت: دارندگان جواز رسمی فروش طلای دست دوم، یک ماه مهلت دارند که رسته شغلی خود را به «خرده فروشی طلا» تغییر دهند.

چهارم تیر ماه رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر اتاق اصناف ایران نیز اعلام کرد که «با توجه به اهمیت موضوع حمایت از تولید کنندگان و همچنین حمایت از مردم و خریداران برای جلوگیری از خرید طلاهای فاقد استاندارد، هیچ واحد صنفی اجازه فروش طلای دست دوم ندارد.»

او همچنین از برخورد با طلافروشان متخلف نیز خبر داده و گفته بود که «اتحادیه‌های سراسر کشور می‌توانند با اطلاع‌رسانی و ارسال اخطاریه لازم به واحدهای صنفی تحت پوشش خود و مشخص کردن یک ضرب‌الاجل یک ماهه، نسبت به اعمال ماده ۲۷ و ۲۸ قانون نظام صنفی برای پلمب و یا ابطال پروانه کسب واحدهای صنفی متخلفی که اقدام به فروش طلای دست دوم بدون استاندارد می‌کنند، اقدام کنند.»

علت ممنوعیت فروش طلای دست دوم

در این رابطه نادر بذرافشان رئیس اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا و جواهر تهران اظهار کرد: از سال‌های قبل پیگیر ممنوعیت فروش طلای دست دوم از طریق وزارت صمت و اتاق اصناف بودیم زیرا فروش این نوع طلا موجب ورود آسیب و خسارت به چرخه تولید و توزیع طلا شده بود. از این رو اتحادیه با پیگیری‌های مداوم به دنبال ساماندهی موضوع فروش طلای دست دوم بود زیرا تداوم فروش این نوع طلا آسیب‌های جدی به تولید طلا در کشور وارد می‌کرد.

وی افزود: نامه نگاری‌های زیادی در اتاق اصناف شده بود منتهی کمیسیون تخصصی طلای اتاق قبل از ابلاغ رسمی، این خبر را ابلاغ کرد.

بذرافشان تصریح کرد: در حال حاضر اعلام اولیه مبنی بر حذف کد آیسیک فروش طلای مستعمل از سامانه نوین اصناف شده است و مقرر شده طی روزهای آینده این کد به صورت رسمی حذف شود.

فرصت یک ماهه به فروشندگان طلای دست دوم برای تغییر رسته شغلی

وی ادامه داد: کسانی که جواز رسمی فروش طلای دست دوم را گرفته بودند یک ماه مهلت دارند که رسته شغلی خود را در سیستم به «خرده فروشی طلا» تغییر دهند. این موضوع طی روزهای آینده ابلاغ خواهد شد. در صورتی که این تغییر رسته شغلی انجام نشود از طریق بازرسی‌های اتاق اصناف و اتحادیه‌ها نسبت به برخورد با واحدهای متخلف اقدام خواهد شد. همچنین سایر فروشندگانی که بدون جواز نسبت به فروش طلای دست دوم اقدام می‌کردند باید این طلاها را جمع کنند.

این مقام صنفی تصریح کرد: البته مردم می‌توانند طلای خود را بفروشند اما فروشنده پس از خرید باید طلا را ذوب کند و دیگر نمی‌تواند طلای مستعمل را مجدد بفروشد.

بذرافشان با بیان اینکه ممنوعیت فروش طلای دست دوم برای توسعه تولید طلا در کشور است، گفت: فروش طلای دست دوم از پایه اشتباه بود زیرا زمینه سودجویی را فراهم کرده بود و فروش طلای نو کاهش یافته بود. از سویی دیگر طی سالهای گذشته عده‌ای با فروش طلای دست دومِ بدون کد استاندارد و تخلفات عیار، بازار را برهم زده بودند.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در گفت و گو با مهر افزود: مردم در زمان خرید طلا دقت داشته باشند و از خرید طلای دست دوم خودداری کنند. مصنوعات طلا در انواع مختلف هستند و حتی در برخی از انواع آن با اجرت‌های مختلفی از ۵ تا ۲۵ هم تولید می‌شود که با قیمت طلای دست دوم برابری می‌کند و مردمی که با خرید طلای دست دوم به دنبال پس‌انداز بودند می‌توانند از این به بعد طلای با اجرت پایین و یا طلای آب شده را بخرند.

وی اضافه کرد: تولید مصنوعات طلا به قدری ارتقا یافته که در بخش صادرات هم حرف‌های زیادی برای گفتن داریم اما متأسفانه موانع و قوانین باعث شده چندان نتوانیم نسبت به صادرات اقدام کنیم.

 

نویسنده: اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا،جواهر،نقره و سکه تهران ۲۱۹۰۴ بازدید ۴ دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • محمد
  محمد
  3 هفته پیش

  اگر در راستای حمایت از تولید کننده میخواید قدمی بردارید
  فروش طلای آبشده باید ممنوع بشه . مردم همگی دنبال آبشده هستن در صورتی که هیچ اطلاعاتی از آبشده ندارن .

 • حسن
  حسن
  3 هفته پیش

  کلی سکه پارسیان طی سالها جمع اوری بعنوان هدیه یا خریده ام الان بردم بازار هیچ یک از طلا فروشها حاضر به خرید نیستند میگن باید بری همونجا که خریدی کلا این سکه ها پلمپ و ودارای کد میباشد چطور سکه هدیه یا سالها پیش خرید اری شده را پیدا کنم یا از تهران برم اصفهان بفروشم بخاطر اینکه کد اصفهان خرده روی پلمپ !؟

 • ک.م
  ک.م
  3 هفته پیش

  طلای دست دوم بخش بزرگی از زمینه تجارت و کسب و کار است اما دولت در اصل ،برای کسب منافع خود یا همان مالیات غیرمتعارف، صورت مسئله یا همان بخشی از کسب و کار را میخواهد حذف کند.این کار مثل این است که چون آب یا نفت در بخش هایی هدر می رود، بگویند چاه یا سرچشمه را تخریب کنند.مگر میشود محل ارتزاق مردم را با زورگویی بست؟

 • amir
  amir
  3 هفته پیش

  شما یکم دستمزد ساخت و سود و واسطه را در صنعت طلا کم کنید تا مردم طلای نو بخرند نه اینکه بخاطر سود خودتون بگید خرید و فروش دست دوم ممنوع ، مثل این می مونه بگن برای رونق فروش آپارتمان یا خودرو یا موتورسیکلت نو ، فروش دست دوم و کارکرده ممنوع …

طراحی شده توسط: آریان دیتا