ماندگاری اثر انتخابات در بازار

کد خبر : 16542
26 خرداد 1403 - 15:03

 بررسی‌ها نشان می‌دهد که بازه نوسان نرخ ارز در هفته‌های اخیر بسیار محدود شده است. برخی از فعالان بازار این امر را ناشی از اثر انتخابات می‌دانند. به‌نظر می‌رسد بازار ارز در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری کشور در یک خواب بهاری فرو رفته و از حجم معاملات بازار کاسته شده است. تحلیلگران معتقدند که معامله‌گران ارزی در این بازه زمانی از ریسک فاصله می‌گیرند.

آمار و ارقام نشان می‌دهد که در ماه‌ها و هفته‌های انتخاباتی معامله‌گران با احتیاط بیشتری دست به معامله می‌زنند. رویکرد سیاسی کاندیدا‌ها و چشم‌انداز تجارت خارجی کشور با فرض به قدرت رسیدن هر یک از آنها سبب می‌شود بازار تا زمان اعلام نتایج از واکنش جدی خودداری کند. این آرایش انتخاباتی در بازار هفته‌های اخیر به وضوح قابل مشاهده است. نرخ ارز‌های شاخص بازار تهران در هفته‌های اخیر در بازه‌های قیمتی کمتر از هزار تومان به نوسان پرداخته و دچار تغییر کانال نشده‌اند. باید دید پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری، واکنش بازار ارز به کاندیدای برگزیده چطور خواهد بود.

به عقیده کارشناسان اقبال ارزی با کاندیدایی است که ریسک‌های سیاسی را کاهش داده و به بهبود روابط سیاسی- اقتصادی با کشور‌های خارجی اهمیت ویژه‌ای بدهد.

ترمز دلار در مدار 59
در طی بازار هفته گذشته نرخ اسکناس آمریکایی در بازه قیمتی 58 هزار و 750 تا 59 هزار و 200 تومان به نوسان پرداخت. دلار آزاد در بازار روز نخست هفته گذشته فعالیت خود را در پله دوم کانال 59 هزار تومانی آغاز کرد. نرخ این ارز در روز یکشنبه روی مرز 59 معامله شد و در بازار روز دوشنبه نیز دلار در کف هفتگی قرار گرفت. نرخ این ارز در بازار روز سه‌شنبه مجددا در رقم 59 معامله شد، اما در 2 روز پایانی هفته فعالیت خود را در یک بازه 150 تومانی زیر سقف 59 هزار تومان ادامه داد. به‌طوری که در بازار روز پنج‌شنبه 24 خرداد ماه هر برگ اسکناس دلار آزاد با رشد نرخ 50 تومانی نسبت به نرخ روز چهارشنبه در رقم 58 هزار و 900 تومان معامله شد. این در حالی است که برخلاف نوسان اندک دلار، یورو و پوند در بازار این روز رشد نرخ‌های بیشتری را تجربه کردند. هر یک از این اسکناس‌های خارجی در واپسین معاملات نقدی روز پنج‌شنبه با رشد قیمت یکسان 450 تومانی به ترتیب در ارقام 63 هزار و 900 تومان و 75 هزار و 550 تومان به فروش رسیدند. اما روند بازار طلا مانند نرخ دلار کم نوسان بود.

هر قطعه سکه طلا طرح جدید در بازار روز پنج‌شنبه با رشد قیمت 50 هزار تومانی در رقم 40 میلیون و 150 هزار تومان معامله شد. نیم و ربع سکه نیز بدون تغییر نسبت به نرخ پیشین به ترتیب در ارقام 22 میلیون و 800 هزار تومان و 14 میلیون و 800 هزار تومان معامله شدند.

منبع: دنیای اقتصاد

نویسنده: نگین غضنفری ۳۲۹ بازدید بدون دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی شده توسط: آریان دیتا