رشد یک کانالی بازار ارز

کد خبر : 16424
12 خرداد 1403 - 19:03

نرخ دلار آزاد در بازار روز‌های گذشته یک کانال عوض کرد و در ازای محدوده نیمه دوم کانال ۵۷‌هزار تومانی در بازه ۵۸ تا ۵۹ معامله شد. مجموعه‌ای از سیگنال‌های مختلف سیاسی را می‌توان به عنوان عوامل نوسان روز‌های اخیر نرخ ارز معرفی کرد، اما مساله‌ای که تحلیلگران اقتصادی به آن اشاره می‌کنند موضوع همسان‌سازی نرخ ارز با نرخ شاخص‌های کلان اقتصادی مانند تورم است. به عقیده این افراد با توجه به نرخ تورم نقطه به نقطه کشور، تثبیت نرخ ارز در سطوح قیمتی پایین‌تر توجیه اقتصادی ندارد.

نرخ شاخص ارزی در بازار روز‌های پایانی هفته گذشته مجددا در کانال 58 پیشروی کرد و به مرز کانال 59‌هزار تومانی رسید. برخی از فعالان بازار معتقدند که نرخ این ارز پس از تست مقاومت نیمه دوم کانال 59‌هزار تومانی، کف حمایت نیمه نخست کانال 58 را نیز تست کرد و هم اکنون در میانه بازه ذکر شده استقرار یافته است.

مباحث مربوط به پرونده هسته‌ای ایران در نشست پیش‌روی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از جمله سیگنال‌های سیاسی منفی بازار است. برخی از تحلیلگران این حوزه معتقدند که با توجه به اخبار منتشر شده در هفته‌های اخیر احتمال صدور قطعنامه علیه برنامه هسته‌ای ایران وجود دارد. از طرفی درگیری گروه مقاومت اسلامی یمن با کشتی‌های تجاری و نظامی غربی در آب‌های اطراف این کشور نیز از جمله عواملی است که برخی از تحلیلگران از آن تحت عنوان ریسک بازار ارز یاد می‌کنند. اما در این میان برخی از تحلیلگران اقتصادی معتقدند که نرخ ارز در سال گذشته نسبت به نرخ تورم تعدیل نشده بود.

در سال‌جاری نیز بر اساس آمار رسمی منتشر شده نرخ تورم کشور از ابتدای سال تا پایان اردیبهشت ماه حدود 5.6‌درصد ثبت شده است. در هفته‌ای که گذشت نرخ دلار آزاد در 3 کانال قیمتی 57، 58 و 59‌هزار تومانی نوسان کرد و میانگین هفتگی این نرخ برابر با 58‌هزار و 166 تومان ثبت شد. نرخ رشد دلار از ابتدای سال با احتساب میانگین هفته گذشته برابر است با منفی 3.3 درصد. در نتیجه مشاهده می‌شود که نرخ ارز برای همراهی با نرخ تورم پتانسیل رشد بیشتر را نیز دارد. همزمان با آمار و ارقام ذکر شده، اخبار منتشر شده از سوی نهاد بازارساز کشور نیز گویای آن است که ذخایر ارزی جهت کنترل نوسانات نرخ ارز در وضعیت مطلوبی قرار دارد و بانک مرکزی در بازار‌های مرزی درحال تقویت ریال است.

در نتیجه می‌توان گفت تعدیل قیمت یک کانالی دلار طی هفته گذشته می‌تواند ناشی از تمایل بازارساز باشد. هر برگ اسکناس دلار آزاد که در بازار روز چهارشنبه هفته گذشته در رقم 58 هزار  و 300 تومان معامله می‌شد در بازار روز پنج‌شنبه با حدود 700 تومان رشد نسبت به نرخ پیشین در رقم 59‌هزار تومان به فروش رسید. همچنین قیمت هر قطعه سکه طلا نیز در بازار روز پنج‌شنبه با حدود 100‌هزار تومان رشد به رقم 40 میلیون و 700‌هزار تومان رسید.

 

منبع: دنیای اقتصاد

نویسنده: نگین غضنفری ۲۱۹ بازدید بدون دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی شده توسط: آریان دیتا