تداوم افت ارز در بازار/ صبر استراتژیک خریداران

کد خبر : 16200
29 اردیبهشت 1403 - 12:02

بررسی روند معاملات غیر‌رسمی ارز در روز‌های پایانی هفته گذشته نشان می‌دهد که حتی در فضای نیمه‌تعطیل بازار روز پنج‌شنبه نیز شاخص‌ها به افت قیمت خود ادامه داده‌اند.

ریسک‌های سیاسی از بازار فاصله گرفته‌اند و بانک مرکزی نیز از طرق مختلف در حال تقویت ارزش ریال است. فعالان بازار از کمبود خریدار خبر می‌دهند و به‌نظر می‌رسد خریداران با مشاهده شرایط هفته‌های اخیر برای سطوح قیمتی پایین‌تر صبر کرده‌اند. دلار در روز پنج‌شنبه به نیمه کانال ۵۸ رسید.

خریداری در بازار غیر‌رسمی ارز مشاهده نمی‌شود. بررسی‌ها حاکی از آن است که شاخص‌های ارزی میل کاهشی دارند. به‌نظر می‌رسد عدم وجود سیگنال‌های منفی حجم زیادی از خریداران ارز آزاد را از بازار خارج کرده است. در زمان انتشار ریسک‌های سیاسی منفی، بسیاری از افراد با هدف در امان نگاه داشتن دارایی‌های خود از موج تورمی اقدام به خرید ارز و طلا می‌کنند. در روز‌های ابتدایی اردیبهشت ماه و اتمام مناقشات نظامی با رژیم صهیونیستی، عملیات تخلیه ریسک بازار ارز نیز آغاز شد. علاوه بر آن انتشار اخباری در رابطه با تداوم یافتن مذاکرات رفع تحریم با غرب نیز توانسته جو بازار را تغییر داده و انتظارات معامله‌گران را کاهشی کند. در نتیجه افرادی که متقاضی ارز هستند نیز با هدف خرید در کف قیمتی صبر کرده‌اند.  علاوه بر انتظارات تورمی و ریسک‌های سیاسی، تقویت بخش عرضه بازار نیز عامل مهمی در راستای کاهش نرخ ارز است.

رئیس کل بانک مرکزی در تازه‌ترین اظهارنظر ارزی خود از تمایل این نهاد به کنترل نرخ ارز از طریق ابزار مختلف ارزی خبر داد. همزمان شنیده‌ها از بازار‌های همسایه نیز گویای آن است که عرضه افزایش یافته است. تحلیلگران کف بازار معتقدند که درصورت شروع کاهشی بازار در هفته جدید و خروج دلار از کانال 58 احتمال بازگشت خریداران به بازار وجود دارد.

یک افت 500 تومانی دیگر
در بازار روز‌های پایانی هفته گذشته قیمت اسکناس دلار آزاد به میانه‌های کانال 58 هزار تومانی سقوط کرد. هر برگ از این اسکناس آمریکایی که در بازار روز چهارشنبه در رقم 58 هزار و 950 تومان معامله می‌شد در عصر روز پنج‌شنبه با افت قیمتی 550 تومانی به رقم 58 هزار و 400 تومان رسید. یورو و پوند نیز در این روز با 270 و 350 تومان افت نرخ به ترتیب در ارقام 63 هزار و 700 تومان و 74 هزار و 100 تومان معامله شدند. اما برخلاف بازار ارز که در یک روند کاهشی قرار گرفته، به نظر می‌رسد بازار سکه طلا دچار ایست قیمتی شده است.

نرخ هر قطعه سکه طلا طرح جدید در عصر روز پنج‌شنبه با افت 100هزار تومانی نسبت به نرخ روز پیشین در رقم 40 میلیون و 700هزار تومان معامله شد. نیمه دوم هفته گذشته قیمت سکه طلا در بازه قیمتی 40 میلیون و 500 تا 41 میلیون تومان معامله می‌شد و به نظر می‌رسد سکه با بازار ارز همراه نشده است. قیمت هر قطعه ربع سکه طلا نیز در روز پنج‌شنبه حدود 200 هزار تومان گران‌تر از نرخ پیشین در رقم 15 میلیون تومان معامله شد.

منبع: دنیای اقتصاد

نویسنده: نگین غضنفری ۳۹۳ بازدید بدون دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی شده توسط: آریان دیتا