عوامل گرانی طلا و سکه اعلام شد/ بانک مرکزی باید دخالت کند

کد خبر : 14270
24 دی 1402 - 13:10

رییس اتحادیه طلای تهران با بیان اینکه افزایش نرخ جهانی طلا، نوسانات بازار ارز و تنش های منطقه علل افزایش قیمت طلا و سکه است، خواستار کنترل نرخ ارز و تزریق سکه به بازار از سوی بانک مرکزی شد.

نادر بذرافشان رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران در مورد علل نوسانات بازار طلا و سکه اظهار کرد: علت عمده افزایش قیمت طلا و سکه مربوط به نوسانات بازار جهانی طلا می‌شود؛ همچنین نوسانات داخلی بازار ارز و تنش‌های سیاسی اقتصادی منطقه روی افزایش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه اثر خود را گذاشته است. در نهایت قیمت‌ها در بازار داخلی نسبت به کل بازار جهانی افزایش بیشتری یافت به گونه‌ای که حباب سکه مرز ۷ میلیون تومان را نیز رد کرد.

وی افزود: از اواسط هفته گذشته روند افزایشی قیمت‌ها در داخل شروع شد و پس از افزایش ۲۰ دلاری نرخ جهانی طلا، قیمت‌ها در داخل مجدد دستخوش تغییر شد.

بذرافشان ادامه داد: بنابراین افزایش نرخ جهانی طلا، نوسانات و افزایش نرخ ارز و بروز تنش‌های اقتصادی و سیاسی در منطقه از عوامل اصلی افزایش قیمت طلا و سکه بوده است.

رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران در مورد وضعیت تقاضا نیز گفت: بعد از یک رکود طولانی مدت در بازار، در روز مادر تقاضا در این بخش افزایش یافت اما مجدد تقاضا کاهش و بازار دوباره رکودی شد. در حال حاضر نیز هیچ گونه التهابی از نظر تقاضا در بازار نداریم و روال عادی طی می‌شود.

وی در مورد اینکه افزایش قیمت‌ها تا چه زمانی ادامه خواهد داشت، تصریح کرد: تحلیل گران در سال جدید پیش بینی می‌کردند که روند اونس جهانی افزایشی باشد که اگر این اتفاق بیفتد بازارهای داخلی تحت تأثیر این نوسانات قرار می‌گیرند. از سویی دیگر نیز باید ببینیم تنش‌های سیاسی و اقتصادی در منطقه و البته نوسانات داخلی ارز به چه سمتی می‌رود.

بذرافشان افزود: اگر بانک مرکزی قیمت ارز را کنترل و سکه به بازار تزریق کند می‌تواند نقش محوری در کاهش قیمت‌ها داشته باشد. حال باید صبر کنیم تا ببینیم روزهای آینده بازارهای جهانی طلا، بازار داخلی ارز و وضعیت منطقه به چه سمت و سویی می‌رود.

 

منبع: مهر

نویسنده: اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا،جواهر،نقره و سکه تهران ۱۸۶۸ بازدید بدون دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی شده توسط: آریان دیتا