تشدید بحران خاورمیانه قیمت اونس طلا را بالا برد

کد خبر : 14263
23 دی 1402 - 13:10

قیمت جهانی طلا در روز جمعه با کاهش ارزش دلار آمریکا و  افزایش ناآرامی ها در خاورمیانه که خرید این فلز زرد را به‌عنوان یک پشتوانه ایمن بالابرده است افزایش یافت.

به گزارش رویترز، قیمت طلا در روز جمعه به بالاترین رقم طی یک هفته گذشته رسید. تشدید درگیری در خاورمیانه خرید طلا به‌عنوان یک پشتوانه ایمن را افزایش داده است. از طرف دیگر کاهش تورم قیمت تولیدکننده در آمریکا احتمال کاهش زودهنگام نرخ بهره بانک مرکزی این کشور را بالا برده است.

قیمت هر اونس طلا امروز با 0.99 افزایش به 2049 دلار و 6 سنت رسید. قیمت معاملات آتی طلا در بازار کامکس نیویورک هم با یک افزایش 1.60درصدی به 2051 دلار و 60 سنت رسیده است.

آمریکا و انگلیس به‌تلافی حمله یمن به کشتی‌ها در دریای سرخ، مواضع نظامی این کشور را بمباران کردند. ایران این حمله‌ها را محکوم کرده و نسبت به افزایش ناامنی و بی‌ثباتی در منطقه هشدار داده است.

افزایش مخاطرات ژئوپولیتیکی قیمت طلا را بالا برده است، در همین حین، بانک مرکزی آمریکا هم آماده آسان کردن سیاست‌های پولی خود می‌شود.

شاخص قیمت تولیدکننده در آمریکا که در روز گذشته منتشر شد، کاهش قابل‌توجهی در ماه دسامبر داشته است که می‌تواند هزینه کالاهایی مانند سوخت و مواد غذایی را پایین بیاورد، اما اطلاعات اقتصادی آمریکا نشان داد قیمت‌های مصرف‌کننده در این کشور بیش از حد انتظار در دسامبر افزایش داشته است.

تاجران حالا 80 درصد احتمال می‌دهند نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا در ماه مارس کاهش یابد.

قیمت طلا معمولاً در زمان بی‌ثباتی‌های اقتصادی افزایش پیدا می‌کند، چون تمایل به خرید آن به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری ایمن بالا می‌رود، از طرف دیگر پایین آمدن نرخ بهره هزینه نگهداری این فلز گرانبها به‌عنوان یک سرمایه غیرسودده را کاهش و تمایل به خرید آن را افزایش می‌دهد.

قیمت نقره امروز با 2.75 درصد افزایش به 23 دلار و 33 سنت رسید و پلاتین با 0.81 درصد کاهش 911 دلار و 64 سنت به فروش می‌رسد.

 

انتهای پیام

منبع: تسنیم

نویسنده: اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا،جواهر،نقره و سکه تهران ۷۹۳ بازدید بدون دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی شده توسط: آریان دیتا