روند افزایشی بازار ارز متوقف شد/ بازگشت دلار به کانال امن

کد خبر : 14043
17 دی 1402 - 09:10

نرخ شاخص ارزی در معاملات نخستین روز هفته دچار نوسانات کاهشی شد. در حالی که در روز‌های پایانی هفته گذشته با رشد سطح انتظارات تورمی قیمت دلار آزاد وارد کانال ۵۱ هزار تومانی شده بود، در روز شنبه نرخ این ارز افت کرد و در کانال پایین‌تر به فروش رسید.

تحلیلگران ارزی کانال ۵۰ هزار تومانی را محدوده امن دلار در سال جاری می‌دانند. از روز‌های ابتدایی سال تاکنون قیمت شاخص ارزی کانال‌های قیمتی ۴۷ تا ۵۵ هزار تومانی را مشاهده کرده، اما عمده نوسانات ثبت شده در کانال ۵۰ هزار تومانی ثبت شده است. همین امر سبب شده تا برخی فعالان بازار از هدف‌گذاری نهاد بازار‌ساز نیز سخن به میان آورده و بازه محبوب بانک مرکزی را سطوح قیمتی ۵۰ تا ۵۱ هزار تومان بدانند.

در نهایت قیمت هر برگ از این ارز در واپسین معاملات نقدی بازار روز گذشته با حدود ۴۵۰ تومان کاهش نسبت به نرخ روز پیشین در رقم ۵۰ هزار و ۸۵۰ تومان به فروش رسید. روز گذشته روند نرخ‌ها در بازار سکه و طلا نیز کاهشی بود. هر قطعه سکه طلا طرح جدید در عصر روز گذشته ۴۰۰ هزار تومان افت نرخ را تجربه کرد و در پله نخست کانال ۳۰ میلیون تومانی معامله شد.

افت سطح تقاضا برای دلار؟
دیروز شنبه ۱۶ دی ماه روند نرخ شاخص ارزی در معاملات غیررسمی بازار ارز تهران کاهشی بود. البته این افت قیمت تنها مختص به دلار نبود و کلیه ارز‌های بازار در روز گذشته دچار نوسانات کاهشی شدند. به عقیده برخی از تحلیلگران ارزی افت سطح تقاضا مسبب این امر است.

در هفته گذشته تقاضای روز مادر بازار سکه و طلا را افزایشی کرد و در روز‌های پایانی همین هفته بود که دلار با نوسان چشمگیر خود به کانال ۵۱ هزار تومانی رسید. اما در این میان برخی دیگر از کارشناسان حمایت‌های بانک مرکزی از پول ملی را عامل افت قیمت ارز می‌دانند.

برخی از فعالان کف بازار معتقدند که در زمان برهم خوردن تعادل عرضه و تقاضا در بازار، بانک مرکزی با تزریق‌های ارزی خود طرف عرضه را تقویت کرده و نرخ را به حالت تعادلی بازمی‌گرداند. درصورت صحت این موضوع می‌توان گفت که نهاد بازارساز با تکیه بر ذخایر ارزی کشور در حال کنترل بازار ارز است.

در ماه‌های اخیر اخبار متعددی در رابطه با افزایش صادرات نفت منتشر شد که در نتیجه این اخبار تحلیلگران وضع درآمد‌های ارزی کشور را بهتر از سال‌های اخیر اعلام کردند. البته در هفته‌های اخیر خبری مبنی بر کاهش فروش نفت به چین نیز منتشر شد که روز گذشته رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین این مطلب را تکذیب کرد و از صادرات حداکثری نفت سخن گفت. اما در مجموع می‌توان گفت افت سطح انتظارات تورمی در کنار تلاش‌های بازارساز سبب شد تا قیمت شاخص‌های ارزی کاهشی شود.

تابلو‌های بازار سکه و طلا نیز در روز گذشته قرمز بود. هر قطعه سکه طلا طرح جدید با حدود ۴۰۰هزار تومان کاهش در رقم ۳۰میلیون و ۱۰۰هزار تومان معامله شد. نیم و ربع سکه نیز در روز شنبه مشترکا ۱۵۰هزار تومان افت قیمت را تجربه کردند.

منبع: دنياي اقتصاد

نویسنده: اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا،جواهر،نقره و سکه تهران ۳۳۶ بازدید بدون دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی شده توسط: آریان دیتا