دو سکانس متفاوت از شاخص ارزی در پاییز ۱۴۰۲

کد خبر : 13717
2 دی 1402 - 12:10

 شاخص دلار آزاد در معاملات پاییزی بازار تهران دو روند متفاوت را پشت سر گذاشت. نخستین پرده معاملات این ارز شامل نوسانات قیمتی قابل‌توجهی بود که در سکانس دوم خبری از این نوسانات نبود.

در بازه زمانی نیمه‌های مهر ماه تا انتهای آبان به‌واسطه رشد سطح سیگنال‌های منفی، بازار ارز که از روز‌های میانی تیر در خواب تابستانی فرو رفته بود شروع به نوسان کرد و قیمت دلار در این بازه زمانی به مرز کانال 53‌هزار تومانی رسید. اما به مرور با نزدیک شدن به پایان آبان و شروع آذر، ریسک‌های سیاسی در بازار از بین رفت و آرامش به معاملات دلار بازگشت. نرخ این ارز تا روز‌های پایانی آذر ماه در کانال قیمتی 50‌هزار تومانی نوسان کرد اما در بازار روز‌های 29 و 30 این ماه، قیمت دلار روند کاهشی جدیدی را آغاز کرد و در سطوح قیمتی انتهای کانال پایین‌تر (بازه 49‌هزار و 700 تا 49‌هزار و 900 تومان) معامله شد. سکه طلا طرح جدید نیز در بازه زمانی ذکر‌شده روندی مشابه با دلار را در پیش گرفت با این تفاوت که در آذر ماه نیز به واسطه نوسان قابل توجه بهای جهانی اونس طلا، سکه دچار رشد قیمت شد.

مهر پرحادثه برای دلار
در روز‌های میانی مهر ماه بود که با انتشار خبر تشدید درگیری‌های نظامی در منطقه غزه بازار‌های جهانی با ریسک‌های جنگ دچار نوسان شد. در بازار داخل کشور نیز قیمت دلار با یک روند افزایشی پرقدرت از سقف تابستانی 50‌هزار تومانی عبور کرد و شروع به کانال‌شکنی کرد. این رشد قیمت تا روز 17 مهر و رقم 52‌هزار و 650 تومان ادامه یافت. البته در معاملات فردایی این روز قیمت دلار از رقم مذکور نیز فراتر رفت و در مرز کانال 53‌هزار تومانی معامله شد. روند بازگشت دلار از سقف نیز با نوسانات بسیاری همراه بود. در روز‌های دهه سوم مهر دلار در کانال‌های 50 و 51‌هزار تومانی رفت‌وآمد داشت. اما در نهایت پرونده دلار در مهر 1402 با حدود 2‌درصد رشد نرخ بسته شد.

تخلیه هیجانات بازار در آبان
روند نوسانی نرخ دلار تا انتهای دهه دوم آبان ماه ادامه داشت. در حالی که دلار آزاد در روز‌های ابتدایی این ماه فعالیت خود را در حوالی رقم 50‌هزار و 300 تومان آغاز کرد، در روز‌های ششم و یازدهم این ماه قیمت دلار در سقف ماهانه 51‌هزار و 850 تومانی قرار گرفت. عملیات خروج دلار از کانال 51‌هزار تومانی در روز‌های 21 و 22 آبان صورت گرفت. در این روز‌ها قیمت شاخص ارزی در یک روند کاهشی وارد سطوح قیمتی کانال 50‌هزار تومانی شد.

حضور نرخ شاخص ارزی در کانال پایین‌تر طولانی‌تر از تصور فعالان بازار بود. با توجه به روند نوسانی بازار در مهر و آبان و همچنین ثبات قیمت دلار در سه ماه تابستان برخی از فعالان بازار روند این شاخص در آذر را نیز نوسانی پیش‌بینی کرده و معتقد بودند بازارساز درحال تعدیل قیمت دلار با توجه به نرخ تورم است. اما نرخ اسکناس آمریکایی بر مبنای این گمانه‌ها پیش نرفت و دلار تا روز‌های پایانی آذر ماه در کانال 50‌هزار تومانی به استراحت پرداخت. در روز‌های پایانی این ماه نیز نرخ ارز مذکور در راستای یک حرکت کاهشی جدید به کانال 49‌هزار تومانی رسید و در نهایت پرونده دلار آذر نیز در رقم 49‌هزار و 900 تومان بسته شد.

منبع: دنياي اقتصاد

نویسنده: اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا،جواهر،نقره و سکه تهران ۲۲۱ بازدید بدون دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی شده توسط: آریان دیتا