طلای جهانی همچنان بالای 2000 دلار

کد خبر : 13507
14 آذر 1402 - 17:09

با وجود کاهش 100 دلاری قیمت طلا در روز گذشته همچنان روند نوسانات قیمتی این فلز گران‌بها افزایشی است و اونس جهانی 2033.78 دلار معامله می‌شود.

به گزارش رویترز، با کاهش سوددهی اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا به دنبال تقویت گمانه‌زنی‌ها در مورد کاهش نرخ بهره آمریکا در سه ماهه نخست سال آینده، قیمت طلا در معاملات امروز بازارهای جهانی افزایش یافت.

هر اونس طلا با 4 دلار و 36 سنت افزایش 2033.78 دلار فروخته شد.

طلا روز گذشته به بالاترین رقم تاریخ خود برابر با 2135.40 دلار رسیده بود اما طی یک روز 100 دلار از ارزش خود را از دست داد و پس از کاهش 2 درصدی بازارها بسته شد.

ایلیا اسپیواک، تحلیلگر بازار طلا در این رابطه گفت، حتی پس از نوسانات چشمگیر قیمت طلا در 24 ساعت گذشته، در حال حاضر، روند کلی قیمت طلا همچنان صعودی به نظر می‌رسد.

قیمت طلا به علت اظهارات جرم پاول،رئیس فدرال رزرو در مورد نرخ بهره در معاملات روز جمعه به شدت افزایش یافت و در روز دوشنبه با باز شدن بازارهای جهانی به بالای 2100 دلار رسید. پس از آن، موجی از فروش و برداشت سود از رشد قیمت طلا در بازار آغاز و منجر به کاهش 100 دلاری قیمت طلا در یک روز شد.

جرم پاول، رئیس فدرال رزرو آمریکا در روز جمعه به تاجران اطمینان داد که بانک مرکزی این کشور سیاست پولی انقباضی خود را به پایان رسانده است و نرخ بهره از ماه مارس سال آینده کاهش می‌یابد، این امر سبب شد قیمت طلا در ساعات اولیه معاملات به بالاترین رقم در تاریخ این فلز گران‌بها برسد.

اسپیواک در این رابطه گفت، به نظر می‌رسد با افزایش قیمت طلا در هنگام باز شدن بازار در روز دوشنبه  موجی از برداشت سود به وجود آمد.

با این حال، تاجران 60 درصد احتمال می‌دهند که فدرال رزرو در ماه مارس سال آینده نرخ بهره را کاهش دهد، این درحالی است که در ساعات اولیه روز دوشنبه این احتمال 70 درصد بود.

سرمایه‌گذاران به دقت در انتظار انتشار گزارش فرصت‌های شغلی آمریکا در بخش غیرکشاورزی در روز جمعه هستند که می‌تواند سرنخ‌های بیشتری در مورد چشم‌انداز نرخ بهره آمریکا به دست دهد.

کاهش نرخ بهره، هزینه‌های نگهداری طلا به عنوان دارایی بدون بهره را کاهش می‌دهد و سبب جذابیت طلا برای سرمایه‌گذاران می‌شود.

آمارهای هفته گذشته نشان از کم شدن فشارهای تورمی و تسهیل تدریجی بازار (سرعت تطابق بازار کار با نوسانات و تغییرات بازار کار) داشت و گزینه کاهش زودهنگام نرخ بهره تقویت کرد.

راسل شور، تحلیلگر بازار طلا گفت، به‌علاوه، درگیری در غرب آسیا و نگرانی از گسترش آن به سایر مناطق، جریان سرمایه را به بازار فلز زرد سوق داده است.

* عوامل افزایش قیمت طلا در سال جاری میلادی

قیمت این فلز گران‌بها از اوایل ماه اکتبر حدود 12 درصد رشد داشته که از عوامل آن می‌توان به درگیری رژیم صهیونیستی و حماس اشاره کرد که سبب شد تا سرمایه‌گذاران به طلا به عنوان یک دارایی و پشتوانه امن نگاه کنند.

از طرفی، چشم‌انداز تسهیل سیاست‌های پولی آمریکا نیز پررنگ شده و این خود هم یکی دیگر از عوامل افزایش قیمت طلا به شمار می‌رود.

عامل بعدی، موج خرید طلا توسط بانک‌های مرکزی دنیا بوده که سبب شد تا قیمت طلا به شدت افزایش یابد.

پایان پیام

منبع: فارس

نویسنده: اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا،جواهر،نقره و سکه تهران ۶۴۷ بازدید بدون دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی شده توسط: آریان دیتا