فلز زرد سال۲۰۲۳ را چگونه پشت سر گذاشت؟

جهت یابی طلای جهانی در ۲۰۲۴

کد خبر : 13247
1 آذر 1402 - 18:09

برآوردهای به‌عمل‌آمده درخصوص رفتار طلای جهانی در سال مالی۲۰۲۴ از عبور این دارایی از قیمت ۲۲۰۰دلار حکایت دارد.

برآوردها هم چنین نشان می‌دهد که فلز زرد در سال۲۰۲۵ از قیمت ۲۵۰۰دلار نیز عبور خواهد کرد. گرچه ثبت رکورد قیمتی جدید طلا در سال۲۰۲۳ پیش‌بینی شده بود، اما تبعات تشدید سیاست‌های پولی انقباضی فدرال رزرو در سال جاری از یکه‌تازی قیمت این دارایی جلوگیری کرد. بر این اساس برخی از اقتصاددانان در تلاش هستند تا رفتار فلز زرد در سال جاری را مورد بررسی قرار دهند.

رشد 10.5درصدی در 11ماه
طلای جهانی در آغاز سال2023 روند معاملاتی خود را با قیمت 1800دلاری شروع کرد و تا کنون حدود 10.5درصد رشد داشته است. این دارایی روز گذشته در ساعت 19 به وقت تهران به کانال 2000دلاری رسید و برآوردها را نسبت به روند معاملاتی خود در سال آتی دستخوش تغییر کرد. قابل ذکر است که در طی این مسیر چندین مرتبه کانال 2000دلاری را مشاهده کرد؛ اما عوامل متعددی از جمله افزایش نرخ بهره، صعود دلار جهانی در واکنش به رفتار پاول، هجوم سرمایه‌گذاران به بازار کریپتو بر اثر درخواست بلک‌راک درخصوص ایجاد صندوق برای بیت کوین و… مانع صعود بیشتر این دارایی شدند.

جرمی پاول در سال جاری، بهره سیاستی را از 4.25 تا 4.5درصد در آغاز سال به 5.25 تا 5.5درصد رساند و سبب شد تا تورم نسبت به آغاز سال۲۰۲۳ با افت ۵۰درصدی مواجه شود. این امر این سیگنال را به سرمایه‌گذاران بازار طلا می‌دهد که کمیته بازار باز فدرال‌رزرو از افزایش بیشتر نرخ بهره صرف نظر کرده است. بی‌شک با کناره‌گیری پاول از تمدید سیاست‌های پولی شاخص دلار به مسیر نزولی هدایت شد و به بازارهای جهانی فرصت دوباره برای رشد را مهیا کرد. به این ترتیب طلا روز گذشته بار دیگر از کانال 2000دلاری عبور کرد. اما سوالی که مطرح می‌شود این است که این دارایی در سال مالی2024 نیز به رشد خود ادامه می‌دهد و در چه بازه قیمتی قرار خواهد گرفت؟

طلا جایگاه خود را به‌دست خواهد آورد
تحلیلگران با استناد به موارد فوق و همچنین نگاهی به بازارها تاکید کردند که طلا باید پیش از به پایان رسیدن سال2023 رکورد قیمتی جدید را به ثبت می‌رساند. اما همان‌طور که گفته شد تبعات ناشی از افزایش بهره به بازار طلا نفوذ کرده و از عبور این دارایی از قیمت 2077 دلاری (آخرین رکود قیمتی طلا) جلوگیری کرد. بسیاری از منابع و کارشناسان پیش بینی قیمت طلا در سال2024 را بر اساس مدل‌ها و روش‌های مختلف ارائه می‌کنند. با وجود قیمت‌های فعلی طلا، بسیاری از بانک‌های سرمایه‌گذاری همچنان چشم‌انداز صعودی قیمت طلا را حفظ می‌کنند. با این حال، بانک‌های مرکزی به تقویت ذخایر طلای خود ادامه می‌دهند و جذابیت پایدار این فلز گرانبها را برجسته می‌کنند. بر این اساس آنها بر این باورند که قیمت فلز زرد در سال2024 از 2200 و در سال2025 از مرز 2500دلاری عبور خواهد کرد.

منبع: دنياي اقتصاد

[اتحادیه هیچگونه مسئولیتی جهت صحت هرگونه پیش بینی مذکور در این مطلب ندارد]

نویسنده: اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا،جواهر،نقره و سکه تهران ۱۱۶۸ بازدید بدون دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی شده توسط: آریان دیتا