خاموشی نوسانات دلار

کد خبر : 12239
10 مهر 1402 - 10:07

بررسی معاملات دلار بازار آزاد در روز یکشنبه نشان می‌دهد که آرامش در فضای این بازار همچنان حکمفرما است.

روز گذشته هر دلار آمریکا در بازار آزاد با قیمت ۴۹ هزار و ۵۴۰ تومان معامله شد. مقایسه این قیمت با معاملات روز شنبه نشان می‌دهد که قیمت دلار با کاهش ۱۰ تومانی همراه بوده است. در این روز قیمت سکه طلا با افزایش ۱۱۰ هزار تومانی نسبت به روز شنبه به ۲۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده است.

در هفته‌های گذشته اخبار مختلفی در زمینه آزاد‌سازی بدهی‌های ایران از سوی کشورهای مختلف در جریان بوده است. وجود این اخبار در بازار موجب شده تا قیمت دلار و سکه طلا نوسان چشم‌گیری نداشته باشند. برای مثال در ابتدای هفته جاری رئیس بانک مرکزی عراق به حصول توافقی برای تسویه بدهی‌های گازی به ایران اشاره کرد. با این حال تحریم‌های بانکی همچنان مانع بزرگی بر سر راه تسویه نقدی بدهی کشورهای مختلف به ایران است و احتمالا تسویه‌ها به صورت تهاتر صورت خواهد گرفت.

کاهش بار از دوش پرداخت‌های ارزی
معاملات روزهای ابتدایی هفته جاری نشان می‌دهد که احتمالا آرامش بازار ارز در این هفته نیز تداوم خواهد یافت. بررسی معاملات دلار در هفته گذشته نیز نشان می‌دهد که خبری از افزایش‌ یا کاهش‌های چشمگیر در قیمت دلار بازار آزاد وجود نداشته است. برخی از کارشناسان معتقدند که یکی از دلایل آرام بودن بازار ارز، اخبار مربوط به تسویه بدهی‌های خارجی است. با وجود آنکه تحریم‌های بانکی‌ همچنان مانع از انتقال مستقیم بدهی‌های مذکور است، اما در مواردی موجب می‌شود از بار پرداخت ارز برای واردات کاسته شود. همین مساله موجب می‌شود تا فضای معاملات ارزی از آرامش بیشتری برخوردار شود. در دومین روز از هفته جاری نیز قیمت هر دلار آمریکا در بازار آزاد نسبت به روز شنبه با کاهش ۱۰ تومانی و قیمت هر سکه امامی با افزایش ۱۱۰ هزار تومانی همراه بود.

کاهش ارزش لیر در تهران
پس از پیروزی رجب طیب اردوغان در انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه، سیاستگذاری اقتصادی این کشور تغییر کرد و افزایش نرخ بهره در دستور کار قرار گرفت. با این حال بررسی‌ها نشان می‌دهد که در ماه‌های گذشته لیر نسبت به این سیاست‌ها نیز واکنش نشان داده و با کاهش ارزش مواجه بوده است. برای مثال در آخرین مرحله افزایش نرخ بهره این کشور، لیر باز هم کاهش یافت و هر دلار آمریکا به ۴/ ۲۷ لیر رسید. این در حالی است که در ۸ اردیبهشت ماه سال جاری قیمت هر دلار آمریکا معادل ۴/ ۱۹ لیر بود. این نوسانات در بازار ارز ایران نیز قابل مشاهده است. روز گذشته قیمت هر لیر ترکیه ۱۸۰۰ تومان بوده است. بررسی نوسانات لیر در بازار ایران نشان می‌دهد که این قیمت ارز در ۵ ماه گذشته کاهش هزار تومانی را تجربه کرده است.

منبع: دنياي اقتصاد

نویسنده: اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا،جواهر،نقره و سکه تهران ۵۰۸ بازدید بدون دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی شده توسط: آریان دیتا