افت یک پله ای سکه/ بازار ارز با ثبات نسبی همراه است

کد خبر : 12081
29 شهریور 1402 - 12:06

به عقیده تحلیلگران پس از تکمیل توافق تبادل زندانیان در ازای آزاد‌سازی منابع ارزی نرخ در میانه‌های کانال ۴۹ بالانس شده است.

روز گذشته نرخ نقدی دلار آزاد در بازار تهران نوسان چشمگیری نداشت. به عقیده تحلیلگران پس از تکمیل توافق تبادل زندانیان در ازای آزاد‌سازی منابع ارزی نرخ در میانه‌های کانال ۴۹ بالانس شده است. اما نکته قابل‌توجه بازار ارز در روز گذشته نوسان نرخ فردایی شاخص ارزی بود. پس از شروع مجدد مناقشات نظامی میان دولت باکو و کشور ارمنستان، برخی فعالان بازار با مطرح کردن ریسک‌های مرتبط با این مناقشات نظامی برای ایران اقدام به نرخ‌دهی در سطوح قیمتی بالاتر کردند.

در حالی که هر برگ از این اسکناس آمریکایی در بازار نقدی روز گذشته با نوسان ناچیز20 تومانی نسبت به نرخ روز پیشین در رقم 49‌هزار و 440 تومان ثبت شد، نرخ فردایی این ارز به بازه 49‌هزار و 550 تا 49‌هزار و 600تومانی رسید. اما همزمان با رشد قیمت دلار در معاملات روز گذشته نرخ سکه طلا دچار افت قیمت شد. هر قطعه سکه طلا طرح جدید در بازار روز گذشته با حدود 100‌هزار تومان کاهش نسبت به نرخ روز پیشین به رقم 27 میلیون و 800‌هزار تومان رسید.

بالانس دلار در نیمه 49
دیروز سه‌شنبه 28 شهریور ماه روند نرخ شاخص ارزی در معاملات غیر‌رسمی بازار تهران نوسان چشمگیری نداشت. در حالی که نرخ این ارز در راستای آزاد‌سازی منابع ارزی و تبادل زندانیان با غرب در روز دوشنبه به پله پنجم کانال 49‌هزار تومانی رسیده بود، در بازار روز گذشته نیز در همان حوالی به نوسان پرداخت و در نهایت با رشد 20 تومانی نسبت به نرخ پیشین در رقم 49‌هزار و 440 تومان ثبت شد. اما همزمان با پایان معاملات نقدی در ساعات بعد از ظهر روز گذشته، اخبار درگیری‌های نظامی جمهوری آذربایجان و ارمنستان نیز منتشر شد که با توجه به اخبار پیشین و ارتباط این مناقشات با ایران برخی از فعالان بازار اقدام به افزایش نرخ دلار در معاملات فردایی کردند.

در ماه‌های پیشین سیگنال‌هایی مبنی بر احتمال دخالت مستقیم ایران در مناقشات مرز‌های شمال شرقی مطرح شد که در نتیجه با شروع مجدد جنگ میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان بسیاری از فعالان بازار اقدام به نرخ‌دهی در سطوح قیمتی بالاتر کردند. اما به‌عقیده برخی کارشناسان این رشد قیمت به احتمال زیاد با شروع بازار در روز چهارشنبه جبران خواهد شد و با توجه به ذخایر ارزی قابل قبول بانک مرکزی و همچنین احتمال تداوم گفت‌وگو‌های سیاسی با غرب در حاشیه سفر رئیس‌جمهور به آمریکا، احتمال شروع روند‌های افزایشی جدید در نرخ ارز کم است.

گفتنی است که روز گذشته رنگ تابلو‌های بازار سکه نیز قرمز بود. هر قطعه سکه طلا ضرب امامی در بازار دیروز 100‌هزار تومان افت کرد و به رقم 27 میلیون و 800‌هزار تومان رسید. علاوه بر آن نرخ نیم‌سکه و ربع‌سکه نیز در بازار دیروز هر یک به ترتیب 50 و 150‌هزار تومان افت کرده و نیم‌سکه 15 میلیون تومان  و  ربع سکه 10میلیون تومان به فروش رسیدند.

منبع: دنياي اقتصاد

نویسنده: اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا،جواهر،نقره و سکه تهران ۵۸۴ بازدید بدون دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی شده توسط: آریان دیتا