دلار به نیمه کانال ۴۹ بازگشت/ تداوم کنترل قیمتها در بازار

کد خبر : 12035
27 شهریور 1402 - 14:06

به عقیده عده‌ای از فعالان بازار تهران حضور طولانی مدت نرخ دلار در سطوح قیمتی حال حاضر نشانگر تمایل جدی بازار‌ساز جهت کنترل نوسانات ارزی است.

نرخ شاخص ارزی در معاملات غیر‌رسمی بازار ارز روز گذشته افت داشت و به نیمه کانال ۴۹ هزار تومانی بازگشت. این در حالی است که نرخ ارز مذکور از نیمه‌های تیر ماه تاکنون در سطوح قیمتی کانال‌های ۴۸ و ۴۹هزار تومانی (عمدتا ۴۹) نوسان کرده است.

به عقیده عده‌ای از فعالان بازار تهران حضور طولانی مدت نرخ دلار در سطوح قیمتی حال حاضر نشانگر تمایل جدی بازار‌ساز جهت کنترل نوسانات ارزی است. چرا که به عقیده این افراد در بازه زمانی مطرح شده تلاش‌های متعددی جهت خروج دلار از کریدور ثبات مشاهده شد که تمامی این تلاش‌ها بی‌نتیجه ماند. فعالان بازار این ناتمام ماندن تلاش‌های افزایشی نرخ ارز را حاکی از حمایت چشمگیر بازار‌ساز می‌دانند. اما در سوی دیگر برخی کارشناسان معتقدند که علاوه بر خواست و تلاش بازارساز، برآیند اخبار سیاسی اقتصادی منتشر شده در چند ماه اخیر به گونه‌ای بوده که انباشت تقاضا در بازار صورت نپذیرد.

به عبارت دیگر این افراد مهم‌ترین عامل ثبات دلار تابستانه را بهبود مناسبات سیاسی با کشور‌های خارجی می‌دانند. در نهایت قیمت هر برگ اسکناس دلار آزاد در بازار روز گذشته با حدود 270 تومان کاهش نسبت به نرخ روز‌های پایانی هفته گذشته به 49 هزار و 580 تومان رسید. در این میان روز گذشته قیمت هر قطعه سکه طلا ضرب امامی نیز با حدود 110 هزار تومان کاهش به پله دوم کانال 28 میلیون تومانی رسید.

  جبران رشد قیمت دلاری
دیروز یکشنبه 26 شهریور ماه روند نرخ شاخص ارزی در معاملات غیررسمی بازار ارز تهران کاهشی بود. قیمت دلار در بازار نیمه تعطیل روز‌های پایانی هفته گذشته یک رشد قیمت قابل توجه را تجربه کرد و در پله‌های انتهایی کانال 49 هزار تومانی به نوسان پرداخت. اما با شروع بازار در صبح روز گذشته این افت قیمت جبران شد و نرخ دلار به نیمه‌های کانال مذکور بازگشت.

هر برگ از این اسکناس آمریکایی نخستین فعالیت خود در صبح روز گذشته را با حدود 150تومان کاهش نسبت به نرخ پیشین در رقم 49 هزار و 700 تومان آغاز کرد. اما با عبور بازار از ساعات میانی خود شیب نمودار قیمت این ارز بیشتر شد و در نهایت با حدود 270 تومان کاهش نسبت به نرخ هفته قبل در 49هزار و 580تومان از حرکت ایستاد.

همچنین نرخ ارز‌های شاخص دیگر مانند یورو و پوند در بازار روز گذشته در افت قیمت از نرخ دلار پیشی گرفتند.

هر برگ اسکناس یورو و پوند در بازار روز گذشته به ترتیب 750 و 960 تومان کاهش یافت و به ارقام 52 هزار و 900 تومان برای یورو و 61 هزار و 440تومان برای پوند رسید. با افت نرخ دلار در بازار روز گذشته قیمت سکه طلا نیز کاهشی شد. هر قطعه از این فلز گران‌بها در واپسین معاملات نقدی روز گذشته 110 هزار تومان کاهش یافت و  به 28 میلیون و 140 هزارتومان رسید.

منبع: دنياي اقتصاد

[اتحادیه هیچگونه مسئولیتی جهت صحت هرگونه پیش بینی مذکور در این مطلب ندارد]

نویسنده: اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا،جواهر،نقره و سکه تهران ۶۹۳ بازدید بدون دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی شده توسط: آریان دیتا