رئیس اتحادیه طلا و جواهر اعلام کرد:

تولید مصنوعات طلا به حداقل رسیده/ شرایط سخت صنعت طلا و جواهر

کد خبر : 11290
4 مرداد 1402 - 12:05

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به رکود شدید در بازار طلا گفت: وضعیت تولید مصنوعات طلا خوب نیست و این صنعت با کاهش حجم تقاضا و افزایش هزینه های تولید با مشکلات جدی مواجه است .

بذرافشان با بیان اینکه کاهش تقاضا باعث تشدید رکود در صنعت طلا و جواهر کشور شده است، گفت: اوضاع صنعت تولید طلا مناسب نیست این در حالی است که ما در سال‌های گذشته هم رکود کار داشتیم اما با توجه به افزایش قیمت‌ها، قدرت خرید کم شده و این شرایط وضعیت تولید را امسال بدتر کرده به نحوی که از ابتدای سال خصوصا از اردیبهشت‌ماه کاهش تقاضا تاثیر زیادی در کاهش تولید داشته و با وجود این شرایط وضعیت واحدهای تولیدی و توزیعی ما حاد است و بخش تولید به سختی از پس هزینه‌ها برمی‌آیند.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر افزود: در این شرایط، گرایش برخی از مردم به خرید سکه و طلای دست دوم و کم‌اجرت هم وضعیت را بدتر کرده این در حالی است که حباب سکه هر چند نسبت به ماه‌های پیش حدود یک‌میلیون و ۴۰۰ هزار تومان کاهش یافته و از مرز ۶ میلیون تومان به ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسیده ولی باز هم این میزان حباب برای سکه کاذب است و هیچ توجیه اقتصادی ندارد حال آنکه مردم می‌توانند با نصف هزینه حباب سکه، مصنوعات طلا بخرند.

بذرافشان ادامه داد: با توجه به آنچه گفته شد، توصیه ما به مردم این است که به رسم سنوات قدیم به سمت خرید مصنوعات طلا بروند چرا که با خرید مصنوعات طلا هم می‌توانند از آن به صورت زینت استفاده کنند و هم در درازمدت به عنوان سرمایه امن آن را داشته باشند و هم بخش تولید را تقویت کنند.

کاهش شدید تقاضا برای خرید طلا و سکه
بذرافشان در مورد اینکه تقاضا برای خرید طلا و سکه چقدر کاهش یافته است؟ گفت: ما از ابتدای امسال چون ماه رمضان را داشتیم با کاهش تقاضا مواجه شدیم هرچند در ماه شوال البته مجموعا ۲۰ روز وضعیت تقاضا و مبادلات بهتر شد اما خبرهای سیاسی و اقتصادی از جمله احتمال احیای برجام و همچنین بحث ثبت‌نام و پیش‌فروش خودرو باعث شد کاهش تقاضا در بازار طلا و سکه تشدید شود به نحوی که طی سال‌های گذشته ما در این زمان چنین کاهش تقاضا و رکودی را در صنعت طلای کشور نداشتیم.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران ادامه داد: کاهش تقاضا برای خرید طلا و سکه از ابتدای سال بین ۲۰ تا ۳۰ درصد بوده که این میزان در هفته‌های گذشته به‌خصوص از اواسط تیرماه و الان که وارد ماه محرم شدیم به ۸۰ درصد رسیده و پیش‌بینی می‌شود کاهش تقاضا در ماه محرم و صفر با توجه به اینکه در این ماه‌ها مناسبت و اعیاد نداریم ادامه‌دار باشد.

از خرید طلای دست دوم جدا خودداری کنید
رئیس اتحادیه طلا و جواهر با تاکید بر اینکه بهتر است مردم طلای نو بخرند و از خرید طلای دست دوم جدا خودداری کنند، ادامه داد: طلای نو کد استاندارد دارد در حالی که طلاهای دست دوم و کم‌اجرت بعضا ممکن است از زمان‌های قبل بوده و کد استاندارد ندارند و حتی عیار بعضی از این مصنوعات هم پایین است برای همین اگر در زمان فروش مشکل عیاری پیدا کنند از طریق اتحادیه هم قابل پیگیری نیست.

بذرافشان افزود: علاوه بر اینها، ما مصنوعاتی داریم که اجرت ساختشان حداقل است و با قیمت طلای دست دوم برابری دارد برای همین توصیه می‌کنیم مردم طلای نو خریداری کنند ضمن اینکه با توجه به تخصصی بودن صنعت طلا و سکه، توصیه می‌شود مردم از فضای مجازی خرید نکنند و سعی کنند خرید خود را به صورت فیزیکی و حضوری و از واحدهایی که دارای جواز کسب از اتحادیه طلا و جواهر و نقره و سکه تهران هستند انجام دهند.

قیمت طلا و سکه چقدر کاهش پیدا می‌کند؟
رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در مورد وضعیت این روزهای بازار طلا و سکه گفت: ما کاهش تقاضا را به تدریج از ابتدای سال داشتیم اما طی ماه‌های گذشته کاهش تقاضا بیشتر شده و در پی آن کاهش قیمت طلا و سکه را داشتیم.

نادر بذرافشان ادامه داد: در روزهای اخیر با وجود اینکه انس جهانی طلا نوسانات کاهشی چندانی نداشت اما ما در بازارهای داخلی حداقل نوسان قیمت را داشتیم ولی با این وجود در حال حاضر بازار هیچ‌گونه التهابی ندارد و می‌شود گفت قیمت‌ها به ثبات رسیده، بنابراین احتمال اینکه در ماه‌های محرم و صفر با نوسان افزایشی یا کاهشی شدید جدیدی مواجه شویم بسیار کم است.

بذرافشان در پاسخ به این سوال که چقدر احتمال دارد سکه وارد کانال ۲۵ میلیون تومان شود؟ هم گفت: به اعتقاد من این اتفاق نمی‌افتد چون ما از ابتدای سال تحت تاثیر نوسانات بازار ارز و کاهش قیمت انس جهانی طلا و کاهش تقاضا حدودا ۹ تا ۱۰ درصد کاهش قیمت طلا و سکه را داشتیم و همانطور که اشاره کردم قیمت‌ها دیگر تثبیت شده و به اعتقاد من احتمال اینکه به کانال ۲۵ میلیون تومان برسد خیلی کم است.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران ادامه داد: در روزهای آتی در بازار طلا و سکه ممکن است بین ۱ تا ۳ درصد یا نهایتا تا ۵ درصد نوسان افزایشی یا کاهشی قیمت‌ها را داشته باشیم که این میزان طبیعی است ولی کاهش یا افزایش خاصی نخواهیم داشت.

 

منبع: همشهری آنلاین

نویسنده: اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا،جواهر،نقره و سکه تهران ۲۲۲۲ بازدید ۱ دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • Narges
    Narges
    12 ماه پیش

    الان مردم خوزستان به خرید طلای دست دوم روی اورده اند باید اتحادیه طلا برای فروش طلای دست دوم جریمه های سنگین قرار دهد تا کسی از طلا فروشان جرات فروش طلای دست دوم نداشته باشد
    ولی اتحادیه اهواز اصلا عین خیالش نیست

طراحی شده توسط: آریان دیتا