سفر سیاسی جدید، قیمت شاخص ارزی را کاهشی کرد

کد خبر : 11257
2 مرداد 1402 - 13:05

سیگنال‌های منتشرشده از دیدار خارجی مقامات کشور حاکی از آن است که مقام قطری در دیدار با دبیر شورای‌‌عالی امنیت ملی پیام نخست‌وزیر و وزیر خارجه قطر را به او تقدیم کرد.

روز گذشته وزیر مشاور قطری در امور خارجی با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و تبادل نظر کرد. در همین زمان برخی منابع غیر رسمی از احتمال تبادل زندانیان سیاسی میان ایران و آمریکا سخن گفتند و جو انتظارات بازار به قیمت دلار سیگنال کاهشی داد. سیگنال‌های منتشرشده از دیدار خارجی مقامات کشور حاکی از آن است که مقام قطری در دیدار با دبیر شورای‌‌عالی امنیت ملی پیام نخست‌وزیر و وزیر خارجه قطر را به او تقدیم کرد.

نرخ ارز در بازار نخستین روز مردادماه نیز در واکنش به این اخبار آرایش کاهشی به خود گرفت و حدود 500تومان ارزان شد. پس از سلسله سفرهای مقامات کشورهای خلیج‌فارس به ایران گمانه‌هایی مبنی بر عملیاتی شدن یک توافق غیر‌رسمی میان ایران و آمریکا از سوی برخی رسانه‌های خارجی مطرح شد. صورت گرفتن گشایش‌های ارزی در زمینه دارایی‌های بلوکه‌شده ایران در عراق نیز گواهی بر این مطلب است. حال باید دید که چه اخباری از حاشیه سفر این مقام عرب به کشورمان منتشر خواهد شد و آیا گشایش جدید در پیش است یا خیر؟

در نهایت هر برگ دلار آزاد در بازار روز گذشته با حدود 500تومان افت نسبت به نرخ روز شنبه به رقم 48هزار و 150تومان رسید. با افت نرخ دلار در بازار رسمی نرخ سکه طلا نیز دچار نوسانات کاهشی شد. هر قطعه سکه طلا ضرب امامی در واپسین معاملات نقدی بازار دیروز با حدود 450هزار تومان افت قیمت از کانال 27میلیون تومانی خارج شد و در رقم 26میلیون و 900هزار تومان به فروش رسید.

سود صفر دلار تیر ماه
بررسی‌ها حاکی از آن است که برآیند نوسانات شاخص ارزی در طی معاملات تیر ماه برابر صفر بوده است. یعنی درحالی‌که هر برگ از این اسکناس آمریکایی در بازار روز 31خرداد ماه در رقم 48هزار و 650 تومان معامله می‌شد، در بازار آخرین روز تیر ماه نیز فعالیت خود را در این رقم به ثبت رساند. به‌صورت کلی فعالیت شاخص ارزی در ماهی که گذشته در سه کانال قیمتی 48، 49 و 50هزار تومانی صورت گرفت که به ترتیب کانال 49هزار تومانی با 14روز کاری، کانال 48 با 6روز و کانال 50 با 5روز محل نوسان این ارز بودند.

کف قیمتی دلار در ماهی که گذشت 48هزار و 300تومان در روزهای پایانی ماه و سقف آن نیز رقم 50هزار و 420تومان در روز 15تیر بوده است. تحلیلگران با افزودن داده‌های فعالیت دلار در خردادماه به نمودار این ارز در تیر ماه معتقدند که نرخ شاخص ارزی به آهستگی در حال تعدیل و بازگشت به سطوح قیمتی پایین‌تر است؛ چراکه در بازه زمانی 60روزه قیمت این ارز حدود 7درصد افت را تجربه کرده است و درنهایت به‌صورت کلی می‌توان گفت که نرخ ارز غیر رسمی در شرایط نسبتا با ثبات و با تمایل‌های کاهشی قرار دارد.

منبع: دنياي اقتصاد

نویسنده: اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا،جواهر،نقره و سکه تهران ۵۳۰ بازدید بدون دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی شده توسط: آریان دیتا