سیگنال « توافق غیررسمی » به «دلار غیررسمی»

کد خبر : 11175
26 تیر 1402 - 13:04

 قیمت دلار آزاد در معاملات غیررسمی روز گذشته با کاهش حدود ۷۵۰تومانی به نیمه کانال ۴۸هزار تومان بازگشت و با رسیدن به کف یک ماهه خود در رقم ۴۸هزار و ۵۸۰تومان معامله شد.

روند کاهشی قیمت دلار از هفته گذشته آغاز شده بود، اما این اسکناس از مرز کانال ۴۹هزار تومان پایین‌تر نیامده بود. اما به دنبال انتشار برخی اخبار مبنی بر عملی شدن بخشی از تفاهمات نانوشته ایران و آمریکا ریزش قیمت دلار آزاد شدت گرفت. به دنبال کاهش قیمت دلار بازار طلا و سکه نیز با ریزش مواجه شد و هر سکه امامی نیز با کاهش حدود ۶۰۰هزارتومانی به محدوده قیمتی ۲۷میلیون و ۵۰هزار تومان رسید. البته برخی کارشناسان کمبود تقاضا را نیز از جمله دلایل افت قیمت این فلز گران‌بها عنوان می‌کنند.

بازگشت دلار به کف یک ماهه
در ادامه روند کاهشی که دلار از هفته گذشته آغاز کرده بود، روز گذشته نیز نرخ این اسکناس در معاملات غیررسمی بازار ارز تهران با کاهش 750تومانی رو‌به‌رو شد. دلار آزاد که هفته گذشته در معاملات غیر‌رسمی بازار تهران در پله‌های کانال 49هزار تومان در نوسان بود سرانجام روز گذشته با شکستن این مرز به کانال 48هزار تومان وارد شد. به این ترتیب تا ساعات پایانی معاملات روز گذشته، نرخ دلار آزاد با رسیدن به میانه کانال 48هزار تومان در کف یک ماهه خود قرار گرفت و با رقم 48هزار و 580 تومان معامله شد.

 
نوسانات کاهشی در بازار ارز
به دنبال برخی اخبار مثبت از مذاکرات که روز شنبه منتشر شد؛ روند کاهشی ابتدا در معاملات فردایی همان روز آغاز شد و روز گذشته نیز با شدت بیشتری ادامه یافت. برخی منابع خبری روز گذشته خبر دادند که بخشی از تفاهمات غیررسمی و نانوشته ایران و آمریکا، در حال حاضر عملی شده‌ و به نظر می‌رسد که ایران سرعت غنی‌سازی با خلوص بالای اورانیوم را کاهش داده است.  بازار طلا نیز به دنبال کاهش قیمت ارز ریزشی شد و هر گرم طلای 18عیار با قیمت 2میلیون و 313 هزار تومان معامله شد. هر سکه امامی نیز با حدود 600هزارتومان کاهش قیمت نسبت به روز قبل به محدوده قیمتی 27میلیون و 500هزار تومان رسید.

به گفته کارشناسان افت قیمت دلار و همچنین نبود تقاضا در بازار طلا و سکه باعث ادامه روند کاهشی این فلز گران‌بها در معاملات روز گذشته بوده است. این در حالی است که قیمت سکه امامی در فصل بهار عمدتا در کانال‌های 28 و 29 میلیونی در نوسان بوده است و برخی پیش‌بینی می‎کنند در صورت تداوم اخبار مثبت سیاسی و تثبیت قیمت ارز قیمت طلا و سکه نیز در همین محدوده باقی بماند.

منبع: دنياي اقتصاد

نویسنده: اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا،جواهر،نقره و سکه تهران ۵۳۱ بازدید بدون دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی شده توسط: آریان دیتا