تثبیت ارز؛ دستور کار بازار ساز

دلار به افت قیمت ادامه داد

کد خبر : 11089
21 تیر 1402 - 13:04

 بررسی‌های به‌عمل آمده از سیاست‌های ارزی اتخاذ شده از سوی بازار‌ساز و همچنین میزان حضور این نهاد در بازار ارز خبر از تلاش بیشتر برای کنترل نرخ ارز می‌دهد.

 

از نیمه‌های زمستان سال گذشته پس از آغاز به کار رسمی مرکز مبادله ارز و طلا و سامان‌دهی سرفصل‌های تخصیص ارز رسمی، سیگنال‌هایی مبنی بر افزایش تمرکز بانک مرکزی بر معاملات ارزی منتشر شد. از نخستین اقدامات مثبت این نهاد می‌توان به کاهش شکاف میان ارقام رسمی و غیر‌رسمی بازار با افزایش نرخ ارز رسمی سخن گفت. این سیاست به گونه‌ای پیش رفت که چند روزی در بازار زمستان 1401 این شکاف قیمتی به زیر هزار تومان کاهش پیدا کرد. به عقیده برخی از کارشناسان اقتصادی کاهش این شکاف با از بین بردن انگیزه‌های سودجویانه به حذف تقاضا‌های کاذب در بازار کمک می‌کند.

با شروع بازار در سال جدید نیز مشاهده شد که تمایل نرخ ارز به حضور طولانی مدت در کریدور‌های قیمتی افزایش یافته است. در ماه‌های ابتدای بهار سطوح قیمتی کانال‌های 51 و 52 هزار تومانی محل نوسان نرخ ارز بود و از اوایل خرداد ماه با انتشار سیگنال‌های مثبت در بازار کریدور مورد علاقه دلار آزاد 2 کانال کاهش یافت و به بازه قیمتی 49 هزار 500 تومان تا 50هزار و 500 رسید. در تاریخ ذکر شده برخلاف انتشار برخی سیگنال‌های نگران‌کننده، نرخ ارز روند افزایشی جدیدی را آغاز نکرد و برخلاف تصور کاهشی شد.

فعالان بازار بر این‌باورند که این عدم هماهنگی بازار و اخبار در برخی از روز‌های بازار تابستان می‌تواند نشانه‌ای از حضور پررنگ بانک مرکزی در معاملات غیر‌رسمی باشد. روز گذشته نیز بازوی سیاست ارزی بانک مرکزی، مرکز مبادله ارز و طلا، در گزارشی از هم سویی ثبات نرخ ارز و مهار تورم سخن گفت. در این گزارش که به نقل از یک کارشناس اقتصادی منتشر شده، آمده است: «سیاست تثبیت بازار ارز در همه کشور‌ها مورد توجه است، اما در ایران اهمیت آن بیشتر احساس می‌شود؛ چرا که اقتصاد کشورمان به نرخ ارز واکنش نشان می‌دهد؛ در واقع اگر نرخ ارز با نوساناتی روبه‌رو باشد اقتصاد ایران نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد؛ بنابراین به‌طور قطع تثبیت ارزی باعث ثبات اقتصادی هم خواهد شد.»

در ادامه این مطلب تاکید شده است: «نخستین پیش‌نیاز کنترل تورم، تثبیت بازار ارز است. تثبیت به معنای تعیین یک نرخ خاص نیست، بلکه باید نرخ ارز را در بازار مدیریت کنیم.» در نتیجه می‌توان گفت با توجه به اقدامات ذکر شده و حمایت سنگین بازار‌ساز از نرخ ارز در هفته‌های گذشته، ثبات بخشی به بازار آزاد از جمله ماموریت‌های مهم محول شده به بانک مرکزی است.

روز گذشته نیز در راستای روند کاهشی جدید دلار آزاد نرخ هر برگ از این اسکناس آمریکایی حدود 270 تومان دیگر نیز کاهش یافت و به رقم 49هزار و 350 تومان رسید. با کاهش نرخ دلار آزاد، سکه طلا نیز ارزان شد و با حدود 400هزار تومان کاهش نسبت به آخرین نرخ‌های روز دوشنبه به رقم 28 میلیون تومان رسید.

منبع: دنياي اقتصاد

نویسنده: اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا،جواهر،نقره و سکه تهران ۵۴۵ بازدید بدون دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی شده توسط: آریان دیتا