کاهش قیمت شاخص ارزی ادامه یافت

جذابیت‌زدایی از معاملات دلار

کد خبر : 11052
20 تیر 1402 - 15:04

مشاهدات از هسته مرکزی بازار ارز نشان می‌دهد که از تعداد افراد حاضر در بازار کاسته شده و تقاضای خرد چشمگیری در بازار وجود ندارد.

قیمت دلار آزاد در روز‌های گذشته روند کاهشی جدیدی را آغاز کرده است. به‌نظر می‌رسد این روند کاهشی در راستای کاهش حجم تقاضا در بازار و همچنین حمایت‌های بانک مرکزی از بخش عرضه صورت گرفته است. مشاهدات از هسته مرکزی بازار ارز نشان می‌دهد که از تعداد افراد حاضر در بازار کاسته شده و تقاضای خرد چشمگیری در بازار وجود ندارد.

اما سوالی که مطرح است این است که این جذابیت‌زدایی از معاملات دلاری چگونه صورت گرفته است. برخی از کارشناسان معتقدند که برآیند روابط خارجی کشور در ماه گذشته به گونه‌ای بوده است که انتظارات تورمی فعالان بازار تا حدی فروکش کرده و در نتیجه از تعداد افرادی که با اهداف تورمی اقدام به خرید ارز می‌کنند نیز کاسته شده است. بررسی‌های پیشین نشان می‌دهد که به‌طور معمول بخش قابل توجهی از تقاضای خرد موجود در معاملات غیررسمی با هدف در امان نگاه داشتن دارایی‌ها و عبور از موج تورمی روانه بازار می‌شوند.

از سوی دیگر فراهم شدن امکانی برای خرید ارز سهمیه‌ای با نرخی پایین‌تر از بازار آزاد نیز توانسته آرامش خاطری برای متقاضیان خرید ارز با اهداف ذکر شده فراهم آورد و مانع از ورود این تقاضا‌ها به بازار غیررسمی شود. در نتیجه می‌توان گفت «کاهش ریسک‌های سیاسی» در کنار «تقویت بخش عرضه در بازار» دو عامل جذابیت‌زدایی از معاملات ارز غیر‌رسمی است. بر همین اساس روز گذشته نرخ دلار آ‌زاد در راستای روند کاهشی جدید خود با حدود 80تومان کاهش نسبت به نرخ پایانی روز یکشنبه به 49هزار و 620 تومان رسید.  دیروز دوشنبه 19 تیر ماه روند قیمت دلار آزاد در معاملات غیر‌رسمی بازار ارز تهران کاهشی بود.

هر برگ از این اسکناس آمریکایی در بازار روز یکشنبه دچار نوسانات کاهشی قابل توجهی شد و در ساعاتی از این روز در پله پنجم کانال 49 هزار تومانی هم معامله شد. اما در پایان این روز بخشی از افت قیمت جبران شد و دلار در رقم 49هزار و 700 تومان فعالیت خود را پایان بخشید. صبح روز گذشته ارز مذکور در حوالی رقم 49 هزار و 650 تومان فعالیت خود را آغاز کرد. شدت نوسانات دلار در روز گذشته از بازار روز یکشنبه کمتر بود  و در نهایت با حدود 80 تومان‌ کاهش نسبت به نرخ روز پیشین در رقم 49 هزار و 620 تومان پرونده فعالیت روزانه خود را بست. در این میان نرخ دلار رسمی در بازار روز گذشته بدون تغییر ماند و با اختلافی حدودا 8 هزار و 360 تومانی نسبت به نرخ بازار آزاد در رقم 41 هزار و 258 تومان معامله شد.

با افت نرخ دلار آزاد قیمت یورو و پوند نیز در بازار روز دوشنبه کاهشی شد. هر برگ اسکناس یوروی اروپا 150 تومان افت کرد و به رقم 54 هزار و 500 تومان رسید. پوند نیز‌ 300 تومان ارزان شد و در رقم 63 هزار و 650 تومان معامله شد.  با بررسی فرمول محاسبه نرخ سکه طلا در بازار تهران مشاهده می‌شود که نوسانات قیمتی دلار آزاد و طلای جهانی تاثیر چشمگیری بر روند نرخ سکه طلا دارد.

رو‌ز گذشته نیز با افت قیمت دلار و درجا زدن نرخ اونس جهانی طلا (در واپسین ساعات تعطیلی بازار جهانی) قیمت سکه طلا دچار افت قیمت شد. هر قطعه از این فلز گران‌بها در عصر روز گذشته با حدود 150 هزار تومان کاهش نسبت به نرخ روز پیشین به رقم 28 میلیون و 400 هزار تومان رسید. هر قطعه نیم و ربع سکه نیز در عصر روز گذشته با افت قیمت یکسان 100 هزار تومانی در ارقام 15 میلیون و 400 هزار تومان برای نیم و 10 میلیون و 400 هزار تومان برای ربع معامله شدند.

منبع: دنياي اقتصاد

نویسنده: اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا،جواهر،نقره و سکه تهران ۵۵۰ بازدید بدون دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی شده توسط: آریان دیتا