کاهش 2.5 درصدی اونس طلا در فصل گذشته

کد خبر : 10876
10 تیر 1402 - 11:04

انتظار افزایش دوباره نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا باعث شد طلا اولین کاهش قیمت فصلی خود را طی سه فصل گذشته تجربه کند، اما گزارش تورم ملایم در این کشور تا حدی از قیمت این فلز گرانبها در روز جمعه حمایت کرد.

به گزارش رویترز، قیمت طلا در آخرین ساعات معاملاتی بازار جهانی در روز گذشته با 0.58 درصد افزایش به 1919 دلار و 35 سنت رسید.
قیمت طلا 2.5 درصد در فصل بهار کاهش یافته است. قیمت این فلز گرانبها در ماه مه به اوج 2072 دلار رسیده بود، اما نگرانی نسبت به سلامت بخش بانکداری آمریکا قیمت آن را تا کمتر از 1900 دلار در روز پنجشنبه پایین آورد.

بحران بانکی سود اوراق قرضه 10 ساله آمریکا را کاهش داد چون تصور می‌شد فدرال رزرو روند افزایش نرخ بهره را متوقف کند. اما آخرین افزایش نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا این تصورات را کنار زد و بر قیمت طلا تاثیر منفی گذاشت.
شاخص دلار و سود اوراق قرضه 10 ساله بانک مرکزی آمریکا هر دو در این فصل افزایش قیمت داشتند و تقاضا برای طلا از سوی دارندگان سایر ارزهای دنیا را پایین آوردند.
هزینه‌کرد مصرف کنندگان در آمریکا در ماه مه تغییر چندانی نداشت. اما شاخص هزینه‌های شخصی 3.8 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافت که پایین‌تر از 4.3 درصد ثبت شده در آوریل بود.
پیش بینی تاجران از آرام شدن روند افزایش نرخ بهره قیمت طلا را بالا برد. بالا رفتن نرخ بهره سود اوراق قرضه را هم افزایش داده و هزینه نگهداری سرمایه‌های غیر سوددهی مثل طلا را بالا می‌برد.
قیمت نقره با 0.97 درصد افزایش به 23 دلار و 2 سنت رسید و پلاتین با 0.82 افزایش 906 دلار و 30 سنت معامله می‌شود.

انتهای پیام

منبع: تسنیم

نویسنده: اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا،جواهر،نقره و سکه تهران ۵۴۹ بازدید بدون دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی شده توسط: آریان دیتا