نوسان بازار ارز در هفته نخست تیر ماه

کد خبر : 10829
4 تیر 1402 - 12:04

بررسی‌های به‌عمل آمده از روند نرخ دلار آزاد نشان می‌دهد که مرز قیمتی ۵۰ هزار تومانی به خط قرمز نهاد بازار‌ساز تبدیل شده است. از روز‌های میانی خرداد ماه تاکنون اکثر تلاش‌های اسکناس آمریکایی جهت عبور از این مرز با ناکامی همراه بوده و درصورت عبور نیز با تقویت بخش عرضه در بازار مجددا نرخ به کانال‌های پایین‌تر بازگشته است.

به عقیده عده‌ای از کارشناسان ارزی سطوح قیمتی کانال‌های 48 و 49 هزار تومانی، در صورت عدم انتشار اخباری در زمینه ریسک‌های سیاسی، می‌تواند بازه مورد علاقه بازار‌ساز جهت نوسان دلار آزاد باشد. اما باید دید که این مقاومت تا چه زمان به طول خواهد انجامید و آیا در صورت افزایش جدی قدرت خریداران در بازار، سیاستگذار می‌تواند مجددا مانع از عبور دلار از رقم 50 هزار تومان شود یا خیر. روز گذشته نیز تلاش‌های افزایشی ارز مذکور در ساعات پایانی روز با ناکامی مواجه شد و هر برگ اسکناس آمریکایی که برای ساعاتی در حوالی رقم 50هزار و 100 تومان معامله می‌شد در پایان معاملات نقدی به کانال پایین‌تر بازگشت و با حدود 350تومان افزایش نسبت به نرخ پیشین در رقم 49 هزار و 750 تومان به فعالیت خود پایان داد.

حضور ناموفق دلار در کانال 50
دیروز شنبه 3 تیر ماه روند نرخ دلار در معاملات آزاد بازار تهران افزایشی بود. هر برگ از این اسکناس آمریکایی که در معاملات روز‌های پایانی هفته گذشته وارد سطوح قیمتی کانال 49 هزار تومانی شده بود، در بازار دیروز در این کانال پیشروی کرد. روند افزایشی دلار به گونه‌ای بود که برای ساعاتی معاملات غیر‌رسمی در بازه قیمتی 50 هزار تا 50 هزار و 100 تومان نیز ثبت شد. اما در نهایت بخشی از این رشد قیمت جبران شد و هر برگ دلار آمریکا با 350تومان افزایش نسبت به نرخ روز پیشین به رقم 49هزار و 750 تومان رسید. عدم موفقیت دلار جهت عبور از مرز 50 هزار تومانی در هفته‌های گذشته سبب انتشار برخی زمزمه‌ها مبنی بر مقاومت بازار‌ساز نسبت به این مرز شده است.

در هفته‌های پیش نیز در صورت عبور نرخ اسکناس آمریکایی از این مرز قیمتی به صورت رشد قیمت جبران شده و نرخ به کانال 49 هزار تومانی باز می‌گشت حال باید دید در روز‌های پیش‌رو بازار‌ساز تسلیم تقاضای بازار خواهد شد یا خیر.

روز گذشته همزمان با رشد قیمت دلار نرخ سکه طلا نیز افزایشی شد. هر قطعه از این فلز گران‌بها در واپسین معاملات نقدی روز گذشته حدود 120 هزار تومان افزایش یافت و به رقم 28 میلیون و 580 هزار تومان رسید. برادران کوچک‌تر خانواده سکه نیز در واکنش به رشد قیمت سکه ضرب امامی به‌صورت همزمان 200هزار تومان گران شدند تا در سطوح قیمتی 15 میلیون و 800 هزار تومان برای نیم سکه و 10 میلیون و 800 هزار تومان برای ربع سکه معامله شوند. گفتنی است که نرخ حباب سکه طلا طرح جدید نیز در بازار روز گذشته حدود 6میلیون و 170 هزار تومان محاسبه شد.

منبع: دنياي اقتصاد

نویسنده: اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا،جواهر،نقره و سکه تهران ۵۶۷ بازدید بدون دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی شده توسط: آریان دیتا