اخبار ارزی دیر به بازار رسید/ بازار سکه و ارز دوباره کاهشی می گردد؟

کد خبر : 10814
3 تیر 1402 - 10:04

در روز‌های پایانی هفته گذشته دلار آزاد در بازار نیمه‌تعطیل دچار افزایش قیمت شد و همزمان با این رشد قیمت، دیگر شاخص‌های ارزی در کنار خانواده قطعات مختلف سکه طلا دچار افزایش قیمت شدند.

در حالی که قیمت دلار در روز‌های پایانی خرداد عمده فعالیت خود را در کانال ۴۸هزار تومانی ثبت کرده بود در روز پنج‌شنبه یکم تیر‌ماه قیمت این ارز به کانال بالاتر وارد شد. البته این در حالی است که در ساعات ابتدایی جمعه ۲ تیر خبرگزاری آمریکایی سی‌‌‌ان‌‌‌ان در گزارشی به نقل از یک دیپلمات این کشور از پیشرفت گفت‌وگو‌های غیررسمی میان ایران و آمریکا خبر داد. به نقل از این فعال حوزه دیپلماسی به نظر می‌رسد گفت‌وگوی دوروزه در دوحه بین انریکه مورا، دیپلمات اتحادیه اروپا و علی باقری‌کنی، مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران، به تحولات مثبت در بسیاری از موضوعات منجر شده است.

این منبع که به‌دلیل حساسیت گفت‌وگو‌ها تمایلی به افشای نامش نداشت کشور‌های قطر و عمان را واسطه‌های اصلی گفت‌وگو میان ایران و آمریکا دانست و گفت: محیط فعلی برای کاهش تنش مثبت بوده است. به عقیده بسیاری از فعالان بازار خبر مذکور می‌تواند سمت و سوی نوسان دلار را در بازار روز‌های پیش‌رو دستخوش تغییر کند. در نهایت قیمت هر برگ اسکناس آمریکایی در واپسین معاملات نقدی روز پنج‌شنبه با حدود 740 تومان افزایش نسبت به نرخ پایانی روز پیشین به رقم 49 هزار و 400 تومان رسید. بازار ارز در نخستین روز تابستان شرایط فشار خرید را تجربه کرد. هر برگ از این اسکناس آمریکایی که در بازار روز چهارشنبه 31 خرداد ماه در جریان یک روند کاهشی به رقم 48 هزار و 650 تومان رسیده بود در نخستین معاملات صبح روز پنج‌شنبه یکم تیر ماه فعالیت خود را در مرز دو کانال 48 و 49 هزار تومان آغاز کرد. تا پایان معاملات بازار در این روز نرخ دلار مجددا دچار افزایش قیمت شد و در نهایت با حدود 750 تومان افزایش در رقم 49 هزار و 400 تومان به فعالیت خود پایان بخشید.

روند کلی بازار ارز غیر‌رسمی در روز پنج‌شنبه با روند افزایشی دلار همراه بود و دیگر ارز‌های شاخص بازار نیز در این روز رشد قیمت‌های چشمگیری را تجربه کردند. هر برگ از اسکناس‌های یورو و پوند انگلستان در نخستین روز از تابستان هر یک به ترتیب با هزار و 290 و هزار و 380 تومان رشد نسبت به نرخ‌های روز چهارشنبه به ارقام 54 هزار و 560 تومان برای یورو و 63 هزار و 360 تومان برای پوند رسیدند.

علاوه بر بازار ارز، تابلوهای بازار سکه و طلا نیز در روز پنج‌شنبه سبز بود.  هر قطعه سکه طلا طرح جدید در واپسین معاملات هفته گذشته با حدود 380هزار تومان افزایش به رقم 28میلیون و 580 هزار تومان رسید و قطعات دیگر این خانواده یعنی نیم و ربع‌سکه نیز با افزایش قیمت یکسان 200 هزار تومانی در ارقام 15میلیون و 600 هزار تومان و 10میلیون و 600هزار تومان معامله شدند.

منبع: دنياي اقتصاد

نویسنده: اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا،جواهر،نقره و سکه تهران ۸۷۶ بازدید بدون دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی شده توسط: آریان دیتا