توصیه رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران به مردم: از این مراکز طلا و سکه نخرید

کد خبر : 10805
1 تیر 1402 - 15:04

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: توصیه ما این است که مردم از فضای مجازی و واحدهای صنفی که جواز کسب ندارند خرید نکنند.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: توصیه ما این است که مردم از فضای مجازی و واحدهای صنفی که جواز کسب ندارند خرید نکنند.

طبق تاکید وزارت صمت، همه اصناف و واحدهای سکه و طلا بایستی هنگام فروش سکه، طلا (آب شده و مصنوعات) نسبت به صدور فاکتور ثبت شده در سامانه جامع تجارت و تحویل به مشتری اقدام کنند.

اما رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در این باره گفت: ابلاغیه وزارت صمت با توجه به تبصره ۴ الحاقی ماده ۱۸ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز است که از مهرماه ۱۴۰۱ لازم‌الاجراست اما با توجه به نیاز به آموزش و تدارک زیرساخت در صنعت طلا وجواهر ۳ ماه به عقب افتاد.

الزام ثبت معاملات طلا و سکه


تبلیغ

نادر بذرافشان ادامه داد: آموزش در اتحادیه از دی‌ماه پارسال آغاز شده است و طبق ابلاغیه وزارت صمت، تمام واحدهای صنفی طلا و سکه و جواهر و همچنین مردم هنگام خرید و فروش در تمام رسته‌های مختلف طلا اعم از طلای آب‌شده، سکه و مصنوعات ملزم به ثبت معاملات خود در سامانه جامع تجارت هستند. البته گفتنی است در این زمینه هنگام خرید و فروش، فرایند ثبت در سامانه جامع تجارت از سوی فروشندگان انجام می‌شود و مردم تنها باید کد ملی و تلفن همراه و فاکتور خرید خود را ارائه و ثبت کنند.

بذرافشان افزود: این طرح در مراحل اولیه شروع به کار است اما امیدواریم با اطلاع‌رسانی رسانه‌ها و همکاری مردم شرایط ثبت معاملات در سامانه جامع تجارت فراهم شود.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در ادامه از مردم درخواست کرد تنها از واحدهای صنفی دارای جواز کسب خرید کنند. بذرافشان بیان کرد: اگر اطلاعات معاملات در سامانه جامع تجارت ثبت نشود خریداران در هنگام فروش دچار مشکل و ضرر مالی خواهند شد.

وی ادامه داد: رصد شکایات مردمی نشان داده است که بیشتر خریداران از خرید طلا در فضای مجازی شکایت داشته‌اند و طلا و سکه‌ای که از این طریق خریداری کرده‌اند با عیار پایین بوده است این در حالی است که بیشتر این شکایات هم قابل رسیدگی و پیگیری نیست چون هویت و مشخصات صنف فروشنده مشخص نیست.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: بر این اساس توصیه ما این است که مردم از فضای مجازی و واحدهای صنفی که جواز کسب ندارند خرید نکنند چرا که سکه و طلا جزو فلزات گرانبهاست و در حال حاضر هر گرم طلا حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و هر سکه امامی ۲۸ میلیون تومان قیمت دارد بنابراین به مردم و کسانی که قصد سرمایه‌گذاری در بازار طلا و سکه را دارند اعلام می‌کنیم هیچ‌وقت از فضای مجازی و واحدهای صنفی غیررسمی اقدام به خرید نکنند و حتما خرید خود را از واحدهای دارای پروانه کسب و رسته‌های مربوطه انجام دهند.

نویسنده: اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا،جواهر،نقره و سکه تهران ۱۶۹۴ بازدید ۱ دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • کامران
    کامران
    10 ماه پیش

    چرا موقع خرید سکه کارت ملی فروشنده همراه فاکتور به مشتری ارائه نمیشود در صورت وجود تقلب قابل پیگیری باشد

طراحی شده توسط: آریان دیتا