کمترین نوسان دلار در خرداد/ بازار ارز خلوت شد

کد خبر : 10787
31 خرداد 1402 - 11:03

روز گذشته نرخ دلار آزاد در معاملات بازار تهران نوسان ناچیزی را تجربه کرد. به عقیده برخی از فعالان بازار برآیند انتظارات و اخبار می‌تواند باعث ماندگاری نرخ دلار آزاد در کانال ۴۸ هزار تومانی شود.

مشاهدات به‌عمل آمده از هسته مرکزی بازار ارز تهران نیز حاکی از آن است که از حجم حضور دلالان ارزی کاسته شده و فضای بازار نسبتا خلوت است. عده‌ای از تحلیلگران بر این باورند که بهبود‌ سازو‌کار تامین ارز در مرکز مبادله ارز و طلا و وجود برخی سیگنال‌های مثبت در زمینه بهبود مناسبات سیاسی با کشور‌های خارجی، مانع از عبور دلار از مرز ۵۰ هزار تومانی شده است. از سوی دیگر حضور ناموفق دلار در کانال ۴۷ هزار تومانی نیز حا‌کی از آن است که در میان فعالان بازار نسبت به کاهش قیمت‌های بیشتر دلار حمایت وجود دارد.

در نتیجه می‌توان گفت تا زمان انتشار اخبار جدید احتمال سنگر‌بندی دلار در سطوح قیمتی حال حاضر وجود دارد. در نهایت قیمت هر برگ از این اسکناس آمریکایی در واپسین معاملات نقدی روز گذشته با حدود 10 تومان کاهش به رقم 48 هزار و 770 تومان رسید. بازار سکه نیز روز گذشته در شرایط کم نوسان به سر برد و هر قطعه سکه طلا طرح جدید در پایان معاملات روز گذشته حدود 200 هزار تومان گران شد.

 توافق غیر‌رسمی نیرو‌های بازار بر سر کانال 48 ؟
دیروز سه‌شنبه 30 خرداد ماه نرخ دلار در معاملات آزاد کم‌ترین میزان نوسان یک ماه اخیر را تجربه کرد. هر برگ از این اسکناس آمریکایی که در واپسین معاملات نقدی روز دوشنبه در رقم 48 هزار و 880 تومان به فعالیت خود پایان بخشیده بود در عصر روز گذشته با 10 تومان کاهش به 48 هزار و 870 تومان رسید. سیگنال‌های منتشر شده در روز‌های اخیر بازار حاکی از آن است که دلار کششی نسبت به خروج از سطوح قیمتی حال حاضر خود ندارد. بهبود روابط سیاسی با کشور‌های منطقه و آزاد‌سازی بخشی از منابع بلوکه شده ارزی در هفته‌های اخیر از شدت فشار موجود در بازار ارز کاسته است.

از سوی دیگر اخباری مبنی بر احتمال ایجاد یک توافق جدید با کشور‌های غربی نیز انتظارات فعالان و جامعه را تحت تاثیر قرار داده و مانع از رشد قیمت دلار شده است. اما بررسی نمودار شاخص دلار آزاد حاکی از وجود یک حمایت قوی نسبت به کاهش قیمت‌های بیشتر دلار است. حال باید دید که دلار تا چه زمانی به استراحت خود در کانال 48هزار تومانی ادامه خواهد داد و اخبار پیش‌رو به نفع کدام یک از طرفین عرضه و تقاضای بازار منتشر خواهد شد. در این میان روز گذشته روند نرخ ارز مذکور در معاملات رسمی بازار نیز دچار نوسانات کاهشی شد. هرچند میزان نوسان نرخ ارز در معاملات مرکز مبادله اندک است، اما می‌توان گفت که در دو هفته اخیر نرخ این ارز در حال افت قیمت بوده است. هر برگ دلار رسمی در بازار روز گذشته در رقم 41هزار و 304 تومان به فروش رسید.

 رشد دو پله‌ای سکه طرح جدید
روز گذشته در فضای کم نوسان بازار ارز، نرخ سکه طلا نیز روند قابل توجهی از خود به جا‌ نگذاشت. هر قطعه از این فلز گران‌بها در عصر روز گذشته حدود 200 هزار تومان افزایش یافت و به رقم 28 میلیون و 600 هزار تومان رسید. گفتنی است که نرخ حباب این کالای سرمایه‌ای که اختلاف میان ارزش ذاتی و بهای معامله شده آن در بازار را به نمایش می‌گذارد نیز روز گذشته در سطح 6 میلیون تومانی محاسبه شد. هر قطعه نیم و ربع سکه نیز در معاملات عصر روز گذشته 100 هزار تومان افزایش یافتند تا در ارقام 15 میلیون و 600هزار تومان برای نیم و 10 میلیون و 600هزار تومان برای ربع معامله شوند.

منبع: دنياي اقتصاد

نویسنده: اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا،جواهر،نقره و سکه تهران ۴۱۷ بازدید بدون دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی شده توسط: آریان دیتا