کاهش قابل توجه قیمت سکه و طلا در بازار/ سکه ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و طلا ۱۱۰ هزار تومان ارزان شد

کد خبر : 10599
20 خرداد 1402 - 10:03

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به کاهش چشمگیر قیمت‌ها در بازار سکه و طلا، از کاهش بهای بالغ بر دو میلیون تومانی قیمت هر قطعه سکه علیرغم افزایش بهای طلا در بازارهای جهانی طی هفته اخیر خبر داد و گفت که در حال حاضر بازار به ثبات نسبی خوبی رسیده و نه تنها نوسان افزایشی برای این بازار محتمل نخواهد بود، بلکه ممکن است نوسان یک تا سه درصد کاهش (که طبیعی است) داشته باشد.

 

نادر بذرافشان در  رابطه با وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلای داخلی اظهار کرد: رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران ضمن تاکید بر کاهش چشمگیر قیمت‌ها و البته تقاضا در بازارهای داخلی، گفت: طی دو هفته اخیر (از ابتدای هفته گذشته) قیمت‌ها سیر نزولی داشته است که بخشی از آن به دلیل کاهش قیمت در بازارهای جهانی و بخش قابل توجه آن نوسان کاهشی نرخ ارز در داخل بوده است. ضمن اینکه عدم تقاضا و کاهش چشمگیر تقاضا در بازار و همچنین اخبار سیاسی-اقتصادی در سراسر دنیا بوده که شرایط را برای ثبات و کاهش قیمت‌ها فراهم کرده است.

وی افزود: در هفته‌ای که گذشت، در مجموع ۱۵ دلار افزایش قیمت طلا در بازارهای جهانی را داشتیم؛ اما در بازارهای داخلی روند کاهش چشمگیر قیمت سکه و طلا را شاهد بودیم.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران تصریح کرد: علیرغم اینکه در بازارهای جهانی شاهد افزایش اونس جهانی طلا بودیم، اما باتوجه به نوسان کاهشی نرخ ارز در بازارهای داخل و همچنین کاهش تقاضا که طی دو هفته اخیر در بازار سکه و طلا دیده شد و در یک هفته اخیر به اوج خود رسید، روند نزولی چشمگیری در قیمت سکه و طلا در بازار شکل گرفت. ضمن اینکه خبرهای سیاسی-اقتصادی همچون آزاد شدن پول‌های ایران سبب شد که تاثیر مثبتی در بازار داخل داشته باشد.

وی افزود: با توجه به شرایط فعلی بازار و کاهش چشمگیر رخ داده، بازار به ثبات خوبی رسیده است. احتمال اینکه نوسان خاصی در بازار در هفته پیش‌رو داشته باشیم، بسیار کم است؛ نه‌تنها نوسان افزایش قطعا نخواهیم داشت، اما احتمال دارد نوسان کاهشی یک تا سه درصدی را شاهد باشیم که طبیعی است. دیگر نگرانی مردم از بابت تغییرات قابل توجه قیمت‌ها برطرف شده است و می‌توانند معاملات خود را در رابطه با سکه و مصنوعات طلا با خیال راحت انجام دهند.

این مقام صنفی در رابطه با آخرین قیمت معاملاتی سکه و طلا در بازارهای داخلی در پایان هفته و میزان کاهش آن ها نسبت به ابتدای هفته، گفت: هر قطعه سکه تمام طرح جدید روز گذشته (پنجشنبه) در آخرین معاملات هفته ۲۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان معامله شد که نسبت به ابتدای هفته دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان کاهش قیمت داشته است. سکه تمام طرح قدیم نیز با یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان کاهش بها در پایان هفته به ۲۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسید.

بذرافشان ادامه داد: نیم سکه نیز با کاهش یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومانی نسبت به ابتدای هفته، روز گذشته ۱۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و ربع سکه با ۸۵۰ هزار تومان کاهش ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت داشتند. سکه‌های یک گرمی بانک مرکزی نیز با افت ۳۵۰ هزار تومانی نسبت به ابتدای هفته، در آخرین معاملات هفته شش میلیون و ۳۰۰ هزار تومان دادوستد شد. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با ۱۱۰ هزار تومان کاهش قیمت طی یک هفته اخیر، در آخرین معاملات پایانی هفته دو میلیون و ۳۶۴ هزار تومان قیمت خورد.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در رابطه با وضعیت حباب سکه نیز اظهار کرد: حباب سکه نیز در مجموع این هفته یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان کاهش داشت. حدودا پنج میلیون تومان از قیمت هر قطعه سکه در معاملات پایانی هفته حباب بوده است.  ‌

 

 

انتهای پیام

منبع: ایسنا

نویسنده: اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا،جواهر،نقره و سکه تهران ۲۴۷۴ بازدید بدون دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی شده توسط: آریان دیتا