موقعیت‌یابی ارزی با اخبار مثبت

کد خبر : 10571
16 خرداد 1402 - 10:03

در تعطیلات هفته سوم خرداد‌ماه نرخ شاخص ارزی در معاملات غیررسمی بازار ارز تهران مجددا به سمت کانال ۵۰ هزار تومانی حرکت کرد.

در حالی که پیش‌تر و در راستای انتشار سیگنال‌های مثبت در زمینه مناسبات سیاست خارجی کشور تلاش دلار آزاد جهت استقرار در کانال قیمتی ۵۰ هزار تومانی ناموفق مانده بود، در روز‌های ابتدایی هفته جاری نرخ این ارز مجددا به سمت کانال پایین‌تر حرکت کرد. تحلیلگران سیاسی اقتصادی بازار داخل، ضمن اشاره به سیگنال‌های مثبت منتشر شده در حاشیه نشست جدید شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، افت قیمت دلار در بازار روز‌های گذشته را ناشی از افزایش سطح انتظارات مثبت در میان معامله‌گران می‌دانند. رافائل گروسی، مدیر‌کل آژانس بین‌المللی انرژی روز دوشنبه در نشست خبری خود از تداوم روند راستی‌آزمایی خبر داد و پاسخ‌های ایران را قابل قبول خواند.

او همچنین از بسته شدن پرونده غنی‌سازی ۸۳ درصدی ایران خبر داد که به عقیده کارشناسان این مساله یکی از مهم‌ترین مشکلات ایران و آژانس طی ماه‌های اخیر بوده و بسته شدن آن می‌تواند به شفاف‌تر شدن آینده روابط ایران و قدرت‌های جهانی کمک کند. حال باید دید با شروع بازار در روز سه‌شنبه واکنش معامله‌گران به اخبار ذکر شده چگونه خواهد بود و آیا دومین حرکت دلار به سمت کانال ۵۰ هزار تومانی موفقیت‌آمیز خواهد بود یا خیر؟

روند نرخ دلار آزاد در روز‌های ابتدایی هفته جاری کاهشی شد. هر برگ اسکناس آمریکایی که در واپسین معاملات نقدی روز پنج‌شنبه هفته گذشته در پله سوم کانال ۵۱ هزار تومانی به فعالیت خود پایان بخشیده بود در نخستین معاملات صبح روز شنبه ۱۳ خرداد ماه با حدود یک پله کاهش در حوالی رقم ۵۱ هزار و ۱۵۰ تومان فعالیت خود را آغاز کرد. معاملات نقدی تا انتهای روز شنبه نوسان چشمگیر دیگری نداشتند، اما برخلاف این معاملات بازار فردایی در عصر روز شنبه نوسانات قابل توجهی داشت. در بازار فردایی عصر روز شنبه نرخ دلار آزاد پس از نخستین تلاش ناموفق خود در هفته گذشته، مجددا وارد کانال ۵۰ هزار تومانی شد. تحلیل‌گران بر این باورند که سیگنال‌های مثبت در زمینه روابط ایران و آژانس بین‌المللی انرژی تاثیرات قابل توجهی در شکل‌گیری این روند کاهشی داشته است.

در بازار تعطیل روز یکشنبه قیمت ارز مذکور در معاملات فردایی مجددا به سطوح قیمت مرز ۲ کانال ۵۰ و ۵۱ هزار تومانی رسید، اما با انتشار سخنان رافائل گروسی، مدیر‌کل آژانس بین‌المللی انرژی، در روز دوشنبه روند نرخ این ارز مجددا کاهشی شد. گروسی در نشست خبری خود که در حاشیه نشست شورای حکام آژانس انرژی اتمی صورت گرفته بود، گفت: آژانس در اوایل ماه مه میلادی دوربین‌های نظارتی را در تاسیساتی که تجهیزات سانتریفیوژها تولید می‌شوند، نصب کرد. علاوه بر این، آژانس برای نظارت بر سطح غنی‌سازی اورانیوم تولید شده توسط ایران در تاسیسات اعلام شده، برای نخستین بار یک دستگاه نظارت بر غنی‌سازی را در کارخانه فردو و همچنین در کارخانه آزمایشی غنی‌سازی سوخت نطنز نصب کرده است.

او همچنین با اشاره به همکاری‌های مثبت ایران با آژانس از بسته شدن پرونده غنی‌سازی ۸۳ درصدی ایران خبر داد. بررسی‌ها از روند مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی حاکی از آن است که بخش بزرگی از موانع دستیابی به توافق مشترک در زمینه برنامه هسته‌ای ایران و پرونده‌های باز سازمان انرژی اتمی کشور در آژانس بوده است. در نتیجه با برطرف شدن مشکلات ایران و آژانس احتمالات نسبت به بهبود روابط خارجی کشور و به تبع آن افزایش سطح ارز‌آوری نیز افزایش می‌یابد.

بسیاری از فعالان بازار با در نظر گرفتن این احتمالات روند نرخ ارز در روز‌های آتی را کاهشی دیده و بر این‌باورند که دومین حمله دلار برای حضور در کانال قیمتی ۵۰ هزار تومانی می‌تواند موفق باشد. گفتنی است که همزمان با افت نرخ ارز در بازار روز‌های ابتدایی هفته، قیمت سکه طلا نیز دچار نوسانات کاهشی شد و هر قطعه سکه طلا ضرب امامی با حدود ۲۸۰هزار تومان کاهش نسبت به نرخ روز پیشین در رقم ۳۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معامله شد.

منبع: دنياي اقتصاد

نویسنده: اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا،جواهر،نقره و سکه تهران ۶۴۵ بازدید بدون دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی شده توسط: آریان دیتا