رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران پاسخ داد؛

ریزش قیمت طلا و سکه ادامه دارد؟ | کاهش تقاضای مردم برای خرید مصنوعات طلا ؛ آیا واقعا نقره جایگزین طلا شد؟

کد خبر : 10272
27 اردیبهشت 1402 - 18:02

رئیس اتحادیه طلا و جواهر استان تهران گفت: در سال‌های اخیر در بازار طلا و سکه به دلیل افزایش قیمت‌ها یک مقداری کاهش تقاضا داشته‌ایم اما اینکه بگوییم خرید طلا به حد صفر رسیده است اینگونه نیست و در مجموع حدود ۲۰ درصد تقاضا کاهش یافته است.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر استان تهران در مورد وضعیت بازار طلا و سکه گفت: از ابتدای سال جاری شاهد ثبات و آرامش نسبی در بازار طلا و سکه هستیم و در این مدت نوسانات به حداقل رسیده و حتی با ورود به ماه شوال که معمولا اعیاد و مراسم‌ها بیشتر می‌شود هیچ‌گونه التهابی در بازار نداشتیم.

نادر بذرافشان ادامه داد: نوسانات بازار طلا در این مدت بین ۲ تا ۵ درصد بوده که طبیعی است و بخشی از آن به نوسانات بازار ارز، بخش دیگر به نوسانات انس جهانی طلا و بخشی هم به وضعیت عرضه و تقاضا برمی‌گردد که مجموع این عوامل در کنار هم باعث شده است ما از اواسط هفته گذشته تا به امروز روند کاهش قیمت‌ها را داشته باشیم.

بذرافشان در مورد وضعیت تقاضا در بازار طلا و سکه هم بیان کرد: از هفته گذشته تقاضا مقداری کاهش داشته است که بخشی از آن به طرح جدید عرضه و فروش خودرو برمی‌گردد چرا که تعدادی از مردم برای ثبت‌نام خودرو اقدام به فروش طلا و سکه‌های خود کرده‌اند.

پیش‌بینی وضعیت بازار طلا و سکه در روزهای آینده
رئیس اتحادیه طلا و جواهر استان تهران در مورد وضعیت قیمت‌ها در بازار طلا و سکه در روزهای آینده هم گفت: در حال حاضر مردم کمی نگران هستند که این کاهش قیمت‌ها ادامه‌دار است یا ممکن است افزایش پیدا کند؟ با توجه به تجربه‌ و با توجه به اینکه ما از ابتدای سال ثبات قیمت‌ها را داشتیم می‌توان گفت در حال حاضر قیمت‌ها به ثبات نسبی خوبی رسیده و امروز هم حدود ۳۰ دلار کاهش انس جهانی طلا را شاهد بودیم.

بذرافشان ادامه داد: بر این اساس، به نظر می‌رسد قیمت‌ها تثبیت شده و ما دیگر شاهد کاهش یا افزایش خاصی نخواهیم بود و هموطنان منتظر کاهش یا افزایش زیادی نباشند و در زمانی که تصمیم می‌گیرند مبادلات خود را در رابطه با خرید سکه و مصنوعات طلا انجام دهند همان لحظه انجام دهند.

تقاضا ۲۰ درصد کاهش یافته است
رئیس اتحادیه طلا، جواهر و نقره مشهد چند روز پیش اعلام کرد که زوج‌های جوان به دلیل افزایش قیمت طلا و نداشتن قدرت خرید طلا، حلقه نقره می‌خرند و خرید سرویس طلا هم به صفر رسیده است.

در این مورد، نظر رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران را پرسیدیم. بذرافشان گفت: نمی‌توان گفت که خرید طلا از سوی زوج‌های جوان به صفر رسیده و نمی‌شود چنین صحبت‌هایی را تایید کرد اما با توجه به اینکه طی سال‌های گذشته در بازارهای داخلی، افزایش قیمت طلا و سکه را داشته‌ایم قدرت خرید اقشار جامعه برای خرید سکه و مصنوعات طلا کاهش یافته و بعضا مشاهده شده است که تعدادی از زوج‌های جوان و مردم عادی برای مراسم خود به جای طلا، به سمت خرید مصنوعات نقره یا بدلیجات رفته‌اند.

بذرافشان ادامه داد: درواقع، افزایش قیمت طلا و سکه باعث شده است در سال‌های اخیر یک مقداری کاهش تقاضا داشته باشیم اما اینکه بگوییم خرید طلا به حد صفر رسیده است اینگونه نیست و در مجموع، آماری که ما داریم نشان می‌دهد حدود ۲۰ درصد کاهش تقاضا داشته‌ایم.

جدیدترین قیمت طلا و سکه
رئیس اتحادیه طلا و جواهر استان تهران در مورد قیمت طلا و سکه هم گفت: در حال حاضر، انس جهانی طلا ۱۹۸۸ دلار است. هر گرم طلای ۱۸ عیار نسبت به روز دوشنبه (۲۵ اردیبهشت) حدود ۳۲ هزار تومان کاهش قیمت داشته و الان ۲ میلیون و ۵۲۸ هزار تومان است. سکه امامی با حدود ۴۰۰ هزار تومان کاهش به ۳۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسیده است.

بذرافشان ادامه داد: سکه بهار آزادی هم با ۲۰۰ هزار تومان کاهش ۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است. نیم سکه با ۱۰۰ هزار تومان کاهش به ۱۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان؛ ربع سکه با ۲۰۰ هزار تومان کاهش ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان؛ سکه یک گرمی بانک مرکزی هم بدون تغییر ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و حباب سکه هم در بازارهای داخلی ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر استان تهران افزود: انس نقره هم ۲۳ دلار و ۷۰ سنت و هر گرم نقره در بازارهای داخلی ۴۳ هزار و ۸۰۰ تومان مبادله می‌شود.

منبع: همشهری آنلاین

نویسنده: اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا،جواهر،نقره و سکه تهران ۲۴۶۱ بازدید بدون دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی شده توسط: آریان دیتا