شورای جهانی طلا گزارش داد؛

موج گرایش بانک‌های مرکزی جهان به ذخیره طلا به جای دلار

کد خبر : 10061
18 اردیبهشت 1402 - 18:02

بانک‌های مرکزی در سراسر جهان، در بحبوحه واکنش‌های فزاینده به دلار، در حال افزایش ذخایر طلای خود هستند.

به گزارش وبگاه بیزنِس اینسایدر، شورای جهانی طلا روز جمعه گزارش داد که در سه ماهه اول، ۲۲۸.۴ تُن طلا به ذخایر جهانی اضافه شده است؛ این میزان، در مقایسه با سه‌ماهه چهارم، ۴۰ درصد کاهش، اما در مقایسه با سال گذشته، ۱۷۶ درصد افزایش داشته است.

همچنین رکورد جدیدی برای سه‌ماهه اول هر سال به ثبت رسید و رکورد قبلی سه‌ماهه اول را که در سال ۲۰۱۳ میلادی ثبت شده بود، ۳۴ درصد بالاتر برد.

بیشترین خریداران طلا در سه‌ماهه اول، مربوط به آسیا بودند. بر اساس گزارش شورای جهانی طلا، بانک مرکزی سنگاپور با خرید ۶۹ تُن در جایگاه نخست و چین با ۵۸ تُن، ترکیه با ۳۰ تُن و هند با ۷ تُن طلا در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

به‌روز رسانی‌های بانک مرکزی روسیه نیز کاهش ۶ تُنی را در سه‌ماهه نشان می‌دهد (که احتمالاً به دلیل ضرب سکه است)؛ هرچند این میزان در مجموع ۲۸ تُن از سال گذشته بیشتر است.

دلار آمریکا به طور سنتی یکی از نقاط اتکای ذخایر بانک‌های مرکزی بوده است؛ اما افزایش اخیر تقاضا برای طلا به‌عنوان نشانه‌ای از دلارزدایی تلقی می‌شود، زیرا از دلار به‌عنوان سلاحی برای افزایش فشار مالی بر روسیه به دلیل جنگ این کشور با اوکراین استفاده شد.

منبع: ایرنا

نویسنده: اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا،جواهر،نقره و سکه تهران ۴۷۷ بازدید بدون دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی شده توسط: آریان دیتا