ممنوعیت خرید گواهی سپرده شمش طلا توسط اشخاص حقوقی/ صندوق های طلا و بازارگردان مجازند

کد خبر : 9709
20 اسفند 1401 - 17:12

بورس کالا در اطلاعیه ای از ممنوعیت خرید گواهی سپرده شمش طلا توسط اشخاص حقوقی خبر داد.

مدیریت بازارهای مالی بورس کالای ایران با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: تا اطلاع ثانوی کلیه اشخاص حقوقی (به غیر از صندوق های سرمایه گذاری کالایی پشتوانه طلا و بازارگردان) مجاز به خرید گواهی سپرده کالایی شمش طلا در نماد CD1GOB0001 نمی باشند.

گفتنی است، نماد معاملاتی شمش طلا برای انجام معاملات گواهی سپرده شمش طلا پنج شنبه گذشته(18 اسفند) گشایش ‌یافت.

مزیت عمده معاملات گواهی سپرده شمش طلا این است که سرمایه‌گذاران خُرد هم می‌توانند در بازار حضور یابند و قادر خواهند بود طلا را در قالب اوراق با پشتوانه 100 سوت یا همان یک دهم گرم طلا در این بازار خریداری کنند.

به طور مثال اگر قیمت هر گرم طلا (عیار 995 قسمت در هزار) را 3 میلیون تومان در نظر بگیرید با کمتر از 300 هزار تومان می‌توانید در بورس کالا 0.1 میلی‌گرم طلا یا همان یک گواهی سپرده شمش طلا بخرید.

همه مشتریان بازار مالی بورس کالای ایران برای مشارکت در این معاملات باید در سامانه جدید پذیرش مشتریان کد بازار مالی دریافت کنند. پیش‌تر نشست‌های هماهنگی با کارگزاران و نهادهای مالی و کلاس های آموزشی نیز به میزبانی بورس کالای ایران در همین راستا برگزار شده بود. حتی پیش بینی شده معاملات قراردادهای آتی بر پایه این دارایی اوایل سال 1402 در بازار مشتقه بورس کالای ایران راه اندازی شود.

خزانه بانک ملت که در حال حاضر خزانه سکه طلا نیز هست، برای شمش طلا مورد پذیرش قرار گرفته و دارایی پایه، شمش طلای حدوداً یک کیلوگرمی با حداقل عیار 995 قسمت در هزار، تولید شرکت زرشوران است. به‌عبارت دیگر، عیار شمش‌های طلای سپرده شده در خزانه قطعا برابر یا بیشتر از 995 خواهد بود. هر گواهی سپرده کالایی معادل 0.1 گرم یا 100 میلی گرم یا 100 سوت از شمش طلای ذکر شده است.

نکته مهم در بازار این است که معاملات گواهی سپرده شمش طلا در سامانه معاملات ابزارهای نوین مالی بورس کالا انجام می‌شود. به این منظور مشتریان باید اقدام به اخذ کد معاملاتی بازار مالی از بورس کالا کنند. به این ترتیب همه مشتریان بازار مالی و همچنین همه مشتریانی که قبل از تاریخ 18 اردیبهشت امسال (1401) اقدام به اخذ کد بازار مشتقه کرده‌اند، باید برای ثبت نام در سامانه جدید پذیرش مشتریان بورس کالا و دریافت کد بازار مالی اقدام کنند.

انتهای پیام

منبع: تسنیم

نویسنده: اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا،جواهر،نقره و سکه تهران ۱۵۹۴ بازدید بدون دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی شده توسط: آریان دیتا