عرضه طلا در بازار گواهی سپرده افزایش می‌یابد/ معاملات ۱۰۰ درصد معاف از مالیات است

کد خبر : 9701
20 اسفند 1401 - 11:12

مدیر بازار‌های مالی بورس کالای ایران گفت: با افزایش عرضه طلا در بازار گواهی سپرده شمش طلا، مردم با اطمینان بیشتر و معاف ۱۰۰ درصد از مالیات، وارد این بازار خواهند شد.

جواد فلاح در گفتگو با خبر 14 سیما در خصوص جزئیات معاملات گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالا گفت: روز 5شنبه گذشته نخستین روز معاملاتی را داشتیم و معاملات هفته آینده به صورت رسمی با حضور مقامات افتتاح خواهد شد. با توجه به این که اولین روز معاملاتی بود استقبالی که از معاملات شد فراتر از انتظار خودمان در بورس کالا بود.

مدیر بازار‌های مالی بورس کالای ایران افزود: در این معاملات قرار است که در روز‌های آتی هم دارایی موجود در خزانه بانک ملت افزایش پیدا یابد و به سه تن برسد. در طول زمان هم عرضه این طلا توسط تولیدکنندگان داخلی و واردکنندگان ادامه پیدا خواهد کرد و افراد می‌توانند در این بازار با اطمینان نسبت به کیفیت و کمیت طلا و اطمینان از این که در یک بازار رسمی و معاف صددرصد از مالیات دارند معامله کنند.

وی ادامه داد: مردم با انگیزه‌هایی که سرمایه گذاری در طلا و از گذشته در کشورمان وجود داشته به جای این که بروند در بازار طلای آب شده وارد شوند یا به جای این که بروند طلای دست دوم بخرند، برای سرمایه گذاری در طلا می‌توانند از این بازار به جای یک جایگزین مناسب و رسمی استفاده کنند.

مدیر بازار‌های مالی بورس کالای ایران در خصوص نحوه این معاملات که از امروز(شنبه) ادامه می یابد و اینکه چه مقدار شمش طلا عرضه خواهد شد گفت: معاملات هر روز از شنبه تا پنج شنبه ادامه دارد، فعلا تا اطلاع ثانوی هر روز از ساعت 11 و نیم تا ساعت 3 بعدازظهر زمان معاملات است، ولی در آینده قطعا ساعت معاملات افزایش پیدا خواهد کرد برای این که بتوانیم بازار‌های داخلی و بازار‌های جهانی که قیمت طلا در آن نوسان می‌کند رصد کنیم.

وی افزود: بازار با سه تن طلا شروع کرده، ولی تولیدکنندگان داخلی طلا هر روز و ماه طلا تولید می‌کنند، تولیدات جدیدشان را می‌توانند وارد این بازار کنند واردکنندگان طلا می‌توانند وارد این بازار شوند و برخی از تولیدکنندگان داخلی داریم که هنوز طلای خودشان را وارد این بازار نکردند ذخایر خوبی از طلا را دارند که با آن‌ها هم در حال مذاکره ایم که بتوانیم یک بازار رسمی برای تولیدکنندگان و واردکنندگان طلا در کشور ایجاد کنیم که از این کانال عرضه خودشان را انجام بدهند و مردم بتوانند خرید کنند این بازار سررسید ندارد و به قولی بگوییم تا ابد ادامه دارد.

فلاح در خصوص ایمنی و امنیت بازار گواهی سپرده طلا هم گفت: طلایی که در این بازار است بانک ملت فعلا اولین خزانه‌ای است که پذیرش کردیم خزانه‌های دیگری هم در حال پذیرش هستیم انها هم بانک هستند کل طلای موجود در خزانه را بانک بیمه می‌کند علاوه بر آن اتاق پایاپای کالا تضمین قرار داده در نتیجه الان روی این انبار که صحبت می‌کنیم ضمانت بانک ملت در مورد کیفیت و کمیت طلا وجود دارد حتی اگر سرقتی از این خزانه صورت بگیرد باتوجه به بیمه سرقت که خزانه دار است شرکت بیمه جبران خسارت می‌کند.

مدیر بازار‌های مالی بورس کالای ایران تصریح کرد: از نظر کمیت و کیفیت و وجوه طلا هیچ ریسکی متوجه مشتریان نیست در حالی که در بازار خارج از بورس متاسفانه این ریسک‌ها وجود دارد ریسک سرقت وجود دارد ریسک تقلب وجود دارد خب هیچ کدام از این ریسک‌ها را در این بازار نداریم از همه این‌ها مهم‌تر معافیت صددرصدی مالیات بر درآمد و ارزش افزوده در این بازار است کسانی که در این بازار معامله می‌کنند از تمام مالیات‌ها معافند.

این گزارش می‌افزاید: معامله 16 هزار و 844 گواهی سپرده معادل یک کیلو و 684 گرم طلای 24 عیار در نخستین روز معاملات گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالا ثبت شد. این معاملات پنج شنبه هجدهم اسفند با ثبت قیمت 306 هزار و 569 تومان به ازای هر گواهی سپرده شمش طلا یعنی یک دهم گرم با عیار 995 انجام شد.

انتهای پیام

منبع: تسنیم

نویسنده: اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا،جواهر،نقره و سکه تهران ۱۵۵۱ بازدید ۲ دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • محمود
  محمود
  1 سال پیش

  با سلام و عرض ادب. بازار بسیار خوبی است و قطعا مورد استقبال خدیداران قرار خواهد گرفت، منتها یک سوال برای من ایجاد شده و آن اینست که آیا به گواهی سپرده ها چیزی هم اضافه میشود یا خیر. چون قیمت 306570 تومن که عرضه شده یکم با محاسبات نرخ دلار و انس جهنی نمیخونه و تقریبا 30 هزار تومن بالاتر است. با سپاس

 • داریوش
  داریوش
  1 سال پیش

  مدیر محترم بازارهای مالی بورس چگونه از طرف سازمان امور مالیاتی اظهار نظر می کند ؟ چند سال پیش و هنگام ثبت نام سکه حتی از ساز مان امور مالیاتی محل هم پرسیدیم و گفتند که مالیات ندارد . ولی نهایتا مالیات مطالبه شد . متاسفانه حرکات اشتباه گذشته اعتماد را خدشه دار کرده است . حتی الان افرادی سکه در منزل دارند و می خواهند بفروشند ولی از ترس مالیات نمی فروشند . وارد شدن این بخش از سکه های خانگی به بازار می تواند قیمت را بسیار پایین آورده و به کنترل قیمت کمک کند .

طراحی شده توسط: آریان دیتا