افت نسبی طلا در بازارهای جهانی

کد خبر : 9626
15 اسفند 1401 - 12:12

قیمت جهانی طلا امروز با تقویت ارزش دلار جهانی کاهش یافت و مجموعه‌ای از داده‌های جدید این نگرانی را تقویت کرد که بانک‌های مرکزی در سراسر جهان به افزایش نرخ‌ها برای مهار تورم ماندگار ادامه دهند.

به گزارش رویترز، اطلاعیه بانک‌های مرکزی بزرگ دنیا برای افزایش بیشتر نرخ بهره جهت مهار تورم تقاضا برای خرید طلا را پایین آورده و باعث کاهش قیمت این فلز گرانبها در روز دوشنبه شده است، زمانی از طلا به‌عنوان پشتوانه‌ای ایمن دربرابر افزایش قیمت‌ها یاد می‌شد.

قیمت هر اونس طلا امروز با 0.09 درصد کاهش به 1854 دلار و 81 سنت رسید.

بالا رفتن نرخ بهره تمایل سرمایه‌گذاران برای قرار دادن پول خود در سرمایه‌های غیرسوددهی مثل طلا را پایین می‌آورد.

سرمایه‌گذاران در زمان حاضر منتظر شهادت جروم پاول، رئیس فدرال رزرو آمریکا در کنگره در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه و همچنین گزارش لیست حقوق‌بگیران در ماه فوریه در روز جمعه هستند که تعیین‌کننده سیاست‌های پولی بانک مرکزی آمریکا خواهد بود.

ماری دیلی، رئیس فدرال رزرو سان‌فرانسیسکو در روز شنبه گفت اگر اطلاعات مربوط به تورم و بازار کار همچنان بالاتر از حد انتظار باشد، نرخ بهره باز هم افزایش خواهد یافت و مدت طولانی‌تری در سطح بالا باقی می‌ماند.
توماس بارکین، رئیس فدرال رزرو ریچموند هم در روز جمعه گفته بود نرخ بهره در محدوده 5.5 تا 5.75 درصد خواهد بود.

ادوارد میر، تحلیلگر بازار فلزات در مارکس در یادداشت ماهانه خود نوشت: «نرخ تجارت طلا بین 1775 تا 1900 دلار خواهد بود. انتظار می‌رود تصمیمات اجلاس کمیته بازار آزاد فدرال که در ماه مارس برگزار می‌شود سختگیرانه‌تر از انتظار سرمایه‌گذاران باشد».

کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا هم گفت تورم در منطقه یورو در کوتاه‌مدت در همین سطح بالا باقی می‌ماند، بنابراین نرخ بهره در این ماه احتمالاً 50 واحد افزایش خواهد یافت.

قیمت نقره امروز با 0.50 درصد افزایش به 21 دلار و 35 سنت رسید و پلاتین با 0.43 درصد کاهش 978 دلار و 46 سنت معامله می‌شود.

انتهای پیام

منبع: تسنیم

[اتحادیه هیچگونه مسئولیتی جهت صحت هرگونه پیش بینی مذکور در این مطلب ندارد]

نویسنده: اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا،جواهر،نقره و سکه تهران ۲۰۴۴ بازدید بدون دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی شده توسط: آریان دیتا