بازار طلای جهانی تحت فشار است

کد خبر : 9180
23 بهمن 1401 - 10:11

قیمت طلا در اوایل معاملات روز جمعه و پیش از تعطیلی بازار آمریکا ضعیف‌تر و نقره نزدیک به ثابت بود، به طوری که طلا به پایین‌ترین حد چهار هفته اخیر و نقره به پایین‌ترین حد در ۹ هفته گذشته رسید.

بازار طلا همچنان شاهد برخی فشارهای فروش است و قیمت‌ها از ۱۹۰۰ دلار بیشتر کاهش یافته است زیرا احساسات مصرف‌کننده بیش از حد انتظار افزایش یافته است و انتظارات تورمی به طور مداوم بالا هستند.

دانشگاه میشیگان روز جمعه، اعلام کرد که قرائت اولیه شاخص احساسات مصرف‌کننده آن به ۶۶.۴ افزایش یافته است که نسبت به ۶۴.۹ در ژانویه افزایش یافته است. ‌

این داده‌ها انتظارات را شکست داد زیرا پیش‌بینی‌ها حدود ۶۵ بود. داده‌های اولیه نظرسنجی از انتظارات در سه ماه متوالی گذشته شکست خورده است. با این حال، این گزارش خاطرنشان کرد که خوش‌بینی مصرف‌کننده همچنان پایین‌تر از میانگین تاریخی است.

در این گزارش آمده است که پس از سه ماه متوالی افزایش، اکنون احساسات ۶ درصد بالاتر از یک سال گذشته است اما هنوز ۱۴ درصد کمتر از دو سال قبل و قبل از دوره تورمی فعلی است. در مجموع، علیرغم تعدیل تورم اخیر، قیمت‌های بالا همچنان بر مصرف‌کنندگان تأثیر می‌گذارد و احساسات از سال ۱۹۷۸ تاکنون بیش از ۲۲ درصد کمتر از میانگین تاریخی خود باقی مانده است. با این حال، این گزارش همچنین اشاره کرد که احساسات مثبت ممکن است منجر به مصرف بیشتر نشود.

در این گزارش آمده است که همراه با نگرانی‌ها در مورد افزایش بیکاری، مصرف‌کنندگان آماده هستند تا در ماه‌های آینده احتیاط بیشتری در هزینه‌های خود به خرج دهند. داده‌های بهتر از حد انتظار بر قیمت طلا تاثیر می‌گذارد. معاملات آتی طلای آوریل آخرین بار با ۰.۳۶ درصد کاهش در روز به ۱۸۷۱ دلار و ۵۰ سنت رسید.

در کنار بهبود روحیه اقتصادی، این گزارش همچنین بر افزایش انتظارات تورمی تاکید کرد که می‌تواند تاثیر خود را بر طلا بگذارد. در این گزارش آمده است که مصرف‌کنندگان انتظار دارند تورم در یک سال به ۴.۲ درصد افزایش یابد که نسبت به پیش‌بینی ژانویه ۳.۹ درصد بیشتر است. در همین حال، انتظارات تورمی بلندمدت برای سومین ماه متوالی در سطح ۲.۹ درصد ثابت مانده است.

بر اساس گزارش کیتکو نیوز، به گفته برخی از اقتصاددانان، انتظارات تورمی بالا و مداوم می‌تواند فدرال رزرو را مجبور کند که سیاست پولی تهاجمی خود را بیش از آنچه انتظار می‌رفت حفظ کند که از دلار آمریکا حمایت می‌کند و بر طلا تأثیر می‌گذارد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

نویسنده: اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا،جواهر،نقره و سکه تهران ۲۰۴۰ بازدید بدون دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی شده توسط: آریان دیتا