سیگنال کاهشی به بازار ارز

کد خبر : 8957
16 بهمن 1401 - 13:11

بررسی عرضه و تقاضای دلار در نیمه بهمن ماه نشان می‌دهد نرخ دلار براساس آخرین نرخ صرافی‌ها که در سایت بازار متشکل معاملات ارز ایران (ice. ir) منتشر شده ۴۳هزار و ۵۸۰ تومان رقم خورده است.

خبرها حاکی از این است که عرضه اسکناس در سمت سلیمانیه عراق افزایش پیدا کرده در نتیجه سیگنال کاهشی به بازار دلار صادر کرده است. از سوی دیگر بانک مرکزی خبر داده که مرکز مبادله ارز و طلای ایران مورد تایید شورای پول و اعتبار قرار گرفته و به زودی افتتاح می‌شود. خبر افتتاح «ناخدا» احتمالا روی بازار ارز اثر کاهشی خواهد داشت.

مقاومت دلار در کانال ۴۵ هزار تومانی
بازار ارز از پنج‌شنبه ۱۳‌بهمن ماه به دلیل تعطیلات روز پدر‌(۱۳‌رجب) به حالت تعطیل درآمده و فقط در بازارهای مجازی و به صورت فردایی معامله شده است. اما در همین بازار نیمه تعطیل نیز نرخ دلار نوسان قابل ملاحظه‌ای را تجربه کرد. به‌طوری که به تدریج از کانال ۴۴هزار تومان خارج و به کانال ۴۵ هزار تومان رسید. اما در این کانال باقی نماند و معاملات فردایی نیز مجددا به کانال ۴۴ هزار تومان بازگشت. خبرها حاکی از این است که عرضه ارز در سلیمانیه عراق افزایش پیدا کرده که بر بازار داخلی نیز موثر بوده است. براساس سایت رسمی بازار متشکل معاملات ارز ایران، نرخ دلار در صرافی‌ها ۴۳ هزار و ۵۸۰ تومان ثبت شده است.

از سوی دیگر، سایت بانک مرکزی خبری در مورد «ناخدا» منتشر کرد. سامانه ناخدا، در واقع سامانه مدیریت خدمات ارز ایران است که نیازهای ارزی غیر بازرگانی را تامین می‌کند. به این ترتیب شورای پول و اعتبار در جلسه ۱۱ بهمن ماه سال ۱۴۰۱، مصوبه قبلی خود در خصوص بازار متشکل معاملات ارزی را اصلاح و آن بازار را در سطح توسعه‌یافته‌ای به عنوان «مرکز مبادله ارز و طلای ایران» ارتقا‌ داد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، در جلسه اخیر شورای پول و اعتبار، پیشنهاد‌های بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در خصوص اصلاح مقررات پیشین مربوط به بازار متشکل معاملات ارزی مطرح و اصلاح شد.

بانک مرکزی در توضیح این مرکز مبادله تاکید کرده است که شورای پول و اعتبار با پیشنهاد بانک مرکزی مبنی بر اصلاح مقررات مورد اشاره برای سامان‌دهی و توسعه بازار در حوزه ارز و طلا، مرکز مبادله ارز و طلای ایران را تاسیس کرد تا معاملات ارز (اعم از اسکناس و حواله) و طلا به تشخیص رئیس کل بانک مرکزی در بسترهای الکترونیکی مورد معامله و تسویه قرار گیرد. در نتیجه به نظر می‌رسد در صورتی که بازار ناخدا شروع به کار کند، اثر کاهشی بر بازار ارز خواهد داشت.

مبادلات بازار سکه نیز نشان می‌دهد که قیمت سکه امامی براساس معاملات انجام شده در ۱۳ بهمن ماه، ۲۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان اعلام شده است و به دلیل تعطیل بودن روز شنبه ۱۵ بهمن ماه، تغییر قیمتی لحاظ نشده است. از سوی دیگر ربع سکه نیز در روز پنج‌شنبه ۹میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت خورد.

منبع: دنياي اقتصاد

نویسنده: اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا،جواهر،نقره و سکه تهران ۲۲۹۳ بازدید بدون دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی شده توسط: آریان دیتا