معدن طلای ساریگونی بزرگترین تولید کننده طلای کشور

کد خبر : 8636
25 دی 1401 - 14:10

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: معدن طلای ساریگونی با تولید سالانه ۵ تن طلای خالص بزرگترین تولید کننده طلای ایران است.

 

بختیار خلیقی با بیان اینکه معدن طلای ساریگونی با ذخیره قطعی ۴۱ میلیون تن و با عیار ۲۴.۱ گرم در تن و تولید سالانه ۵ تن طلای خالص بزرگترین تولید کننده طلای کشور است، گفت: این معدن طلا یکی از واحدهای تولیدی صنایع و معدن استان است که حرفی برای گفتن در خاورمیانه و ایران دارد.

وی افزود: انتظار می رود با برنامه ریزی های صورت گرفته در آینده نزدیک هم معدن طلای سقز به بهره برداری برسد و با تولید طلای ۳۵۰ کیلوگرم در سال و اشتغالزایی ۳۵۰ نفر به بحث توانمندی های استان اضافه شود.
مدیرکل صنعت، معدن و تجارت کردستان اظهار کرد: از دیگر ظرفیت های معدنی استان سنگ آهن که در شهرک بیجار واقع شده که ۴۴ میلیون تن ذخیره قطعی با عیار ۴۷ درصد و استخراج ۲ میلیون تن دارد که بزرگترین واحد معدنی سنگ آهن در استان کردستان است و تولید کنستانتره می کند.
خلیقی ادامه داد: با توجه به طراحی که در طول زنجیره فولاد شکل گرفته است به سنگ آهن تبدیل می شود این سنگ آهن استخراج شده به کنستانتره، گندله، آهن اسفنجی و ورق تبدیل می شود.
وی یادآور شد: این سنگ آهن در طول ۱۷ طرح و ۱۷ پروژه به شکل اسناد و در راستای توسعه و اشتغال زای استان نهادینه می شود.
مدیرکل صنعت، معدن و تجارت کردستان با بیان اینکه ذخایر دیگر سنگ آهن استان در سراب بیجار، گلاله قروه و سنگ مرمر باباشور آب قروه هستند که مهمترین معادن استان را تشکیل می دهند، بیان کرد: معدن باریت عبدالصمدی پریوان با ذخیره ۶۰۰ هزار تن و ذخیره ۴۰ هزار تن جزو معادن بزرگ باریت کشور است.
خلیقی گفت: در حوزه معدن شناسایی ۷ محدوده طلا و سنگ آهن در پهنه سقز، شناسایی ۶ محدوده امیدبخش طلا و سنگ آهن در پهلوی بیجار و شناسایی ۱۴ محدوده امیدبخش طلا و سنگ آهن در پهنه قروه یکی از اولویت های کاری اداره صمت کردستان است.
وی افزود: در سال ۱۴۰۱ با اعتبار ۸۰ میلیارد تومان علاوه بر پهنه سقز، قروه و بیجار پهنه دیواندره هم در قالب پرواز ژئوفیزیک هوایی توسط سازمان زمین شناسی انجام شد و با ۵۰ متر پرواز هوایی نزدیک به ۵۸ درصد خاک کردستان در قالب طرح تحول زمین شناسی قرار گرفت.
مدیرکل صنعت، معدن و تجارت کردستان اظهار کرد: با توجه به اینکه استان کردستان جزو استان های سوم در کشور است که طرح مطالعه شناختی آن توسط سازمان زمین شناسی شکل می گیرد و به وزارت صمت داده می شود و با هماهنگی ایمیدرو سرمایه گذاری هایی در قالب بسته سرمایه گذاری واگذار می شود و انتظار می رود در آینده نزدیک شاهد توسعه همه جانبه استان باشیم.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

نویسنده: اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا،جواهر،نقره و سکه تهران ۳۰۸۵ بازدید بدون دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی شده توسط: آریان دیتا