دو عامل فشار به سکه

کد خبر : 7924
14 آذر 1401 - 10:09

روز گذشته نرخ سکه طلا در معاملات بازار تهران دچار نوسانات افزایشی شد و با حدود ۷۰ هزار تومان افزایش نسبت به نرخ روز شنبه به رقم ۱۷ میلیون و ۴۶۰ هزار تومان رسید.

به عقیده تحلیلگران بازار افزایش تمایل معامله‌گران جهانی به خرید طلا و به تبع آن افزایش نرخ جهانی اونس طلا، در کنار کوچ معامله‌گران دلاری به بازار سکه را می‌توان به عنوان ۲ عامل فشار به فلز زرد و پیشروی نرخ سکه در بازار تهران دانست. روز یکشنبه نرخ شاخص ارزی در معاملات بازار متشکل ایران نیز دچار نوسانات افزایشی شد.

در شرایطی که بر اساس آمار منتشر شده از سایت رسمی بازار متشکل، فرآیند تامین ارز در این سامانه بدون اخلال خاصی صورت می‌پذیرد روز گذشته نرخ دلار رسمی دچار نوسانات افزایشی شد و به پله نهم کانال ۳۴ هزار تومانی رسید. این در حالی است که روز گذشته روابط عمومی بانک مرکزی در گزارشی جزئیات معاملات ارز نیما در روز شنبه را منتشر کرد که حاکی از شرایط پایدار در معاملات ارزی است.

بر اساس این گزارش مجموع عرضه ارز در سامانه نیما (حواله) دیروز شنبه ۱۲ آذر ماه معادل ۶۶۵ میلیون دلار و مجموع ارز معامله شده در این سامانه معادل ۸۸ میلیون دلار بوده است. گفتنی است که روز گذشته نرخ سکه طلا نیز در معاملات بازار تهران دچار نوسانات افزایشی شد و با حدود ۷۰ هزار تومان افزایش نسبت به نرخ روز شنبه به رقم ۱۷ میلیون و ۴۶۰ هزار تومان رسید. به عقیده تحلیلگران بازار، افزایش تمایل معامله‌گران جهانی به خرید طلا و به تبع آن افزایش نرخ جهانی اونس طلا را می‌توان از جمله علل پیشروی نرخ سکه در بازار تهران دانست.

فشار طلای جهانی به سکه در تهران
در روزهای پایانی هفته گذشته و پیش از بسته شدن معاملات بازار جهانی بود که بهای اونس طلا نوسانات چشمگیری را تجربه کرد و به مرز کانال هزار و ۸۰۰ دلاری رسید. بر اساس فرمول محاسبه نرخ سکه طلا در معاملات بازار تهران می‌توان دریافت که نرخ اونس طلا در کنار قیمت دلار در معاملات غیر رسمی بازار داخل تاثیر قابل توجهی در تعیین نرخ سکه طلا دارد. در نتیجه با ثبات نسبی قیمت دلار در روز‌های اخیر و تحرکات افزایشی اونس می‌توان نتیجه گرفت که بخشی از فشار ایجاد شده بر نرخ سکه طلا بابت افزایش قیمت طلا در معاملات جهانی صورت گرفته است. اما در این میان عده‌ای از تحلیلگران بازار داخل، نوسانات طلای جهانی را تنها عامل افزایش قیمت سکه نمی‌دانند.

به عقیده این افراد افزایش سطح سیاست‌های بازدارنده نسبت به فعالان غیر‌رسمی بازار ارز سبب شده عده‌ای از فعالان دلاری به خرید و فروش سکه روی بیاورند که این امر نیز عامل افزایش تقاضا در معاملات این کالای سرمایه‌ای شده است. در نهایت قیمت هر قطعه سکه طلا ضرب امامی در واپسین معاملات نقدی روز گذشته با حدود ۷۰ هزار تومان افزایش نسبت به نرخ روز شنبه به رقم ۱۷ میلیون و ۴۶۰ هزار تومان رسید.

 

 

منبع: دنياي اقتصاد

نویسنده: اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا،جواهر،نقره و سکه تهران ۸۹۸ بازدید بدون دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی شده توسط: آریان دیتا