شارژ ارزی با کارت بازرگانی

کد خبر : 7895
13 آذر 1401 - 10:09

 روز گذشته بانک مرکزی از افزایش سهمیه خرید ارز سالانه مخصوص بازرگانان تا سقف ۶ هزار یورو خبر داد.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی و برای پاسخ‌گویی به نیازهای ارزی و تسهیل در تامین ارز به ‌‌صورت اسکناس در سرفصل‌های مصارف ارزی، تمهیدات جدیدی به بانک‌های ملی، سپه، تجارت، ملت و صادرات ابلاغ شد. به عقیده بسیاری از کارشناسان ارزی، تسهیل‌گری‌های بازار‌ساز در ماه‌های گذشته در راستای جلوگیری از نوسانات ارزی و حفظ ارزش پول ملی صورت گرفته که پشتوانه آن ذخایر ارزی کشور است.

در همین راستا بانک جهانی نیز درآمد ارزی ناشی از صادرات نیروی کار ایران را در سال ۲۰۲۲ رقمی معادل ۶۰۰ میلیون دلار برآورد کرد. بازار سکه و طلا نیز در معاملات روز نخست هفته شاهد افزایش نرخ بود. قیمت هر قطعه سکه طلا ضرب امامی در معاملات عصر دیروز با حدود ۵۰ هزار تومان افزایش نسبت به نرخ روز پنج‌شنبه به رقم ۱۷ میلیون و ۳۹۰ هزار تومان رسید. اما روز گذشته نرخ ارز در معاملات بازار متشکل ارزی دچار نوسانات کاهشی شد و تا ساعت ۳ و نیم بعد‌از‌ظهر روز گذشته با حدود ۹۴ تومان کاهش نسبت به نرخ روز‌های پایانی هفته گذشته به رقم ۳۴ هزار و ۵۰۵ تومان رسید.

کارت بازرگانی؛ چراغ سبز دریافت ارز
بر اساس اطلاعیه جدید بانک مرکزی سقف مجاز خرید ارز توسط دارندگان کارت بازرگانی افزایش یافته است. به گزارش روابط عمومی این نهاد بازار‌ساز، بازرگانان(اشخاص حقیقی) از شنبه ۱۲ آذر می‌توانند با ارائه کارت بازرگانی دارای حداقل یک ماه اعتبار و گواهی سابقه فعالیت تجاری از وزارت صنعت، معدن و تجارت (حداقل به مدت یک سال) به متصدیان شعب منتخب بانک‌های ملی، سپه، تجارت، ملت و صادرات نسبت به خرید ارز به‌ صورت اسکناس تا سقف ۶ هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها در سال با نرخ توافقی اقدام کنند. تحلیلگران ارزی بازار تهران بر این باورند که خبر مذکور گام دیگری از نهاد بازار‌ساز در جهت جلوگیری از نوسانات ارزی است. پیش‌تر از این نیز بانک مرکزی در ماه‌های اخیر با افزایش تعداد بنگاه‌های معاملات توافقی و راه‌اندازی سامانه اینترنتی ثبت سفارش‌های ارزی در جهت کنترل نرخ ارز اقدام کرده بود.

روز گذشته روند نرخ سکه طلا در معاملات بازار تهران افزایشی بود. هر قطعه از این کالای سرمایه‌ای نخستین معاملات صبح روز گذشته را در نزدیکی نرخ روز پنج‌شنبه یعنی رقم ۱۷ میلیون و ۳۴۰ هزار تومان آغاز کرد، اما با گذشت چند ساعت از معاملات بازار روند قیمت این ارز افزایشی شد. در صورتی که هر کانال قیمتی را به ۱۰ پله یکسان تقسیم کنیم عمده نوسانات قیمت سکه در روز گذشته روی پله چهارم کانال ۱۷ میلیون تومانی صورت گرفت. در نهایت نیز با حدود ۵۰ هزار تومان افزایش نسبت به نرخ روز پنج‌شنبه به رقم ۱۷ میلیون و ۳۹۰ هزار تومان رسید.

منبع: دنياي اقتصاد

نویسنده: اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا،جواهر،نقره و سکه تهران ۱۷۰۲ بازدید بدون دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی شده توسط: آریان دیتا