چقدر سکه در بورس فروش رفت؟+ جدول

کد خبر : 7885
12 آذر 1401 - 13:09

طی۱۷ روز معاملات اوراق «سکه مرکزی»، ۲۷هزار و ۷۴۰ سکه طلا در بورس کالا معامله شده است.

 معاملات اوراق سکه در بازار سرمایه با نماد «سکه مرکزی» از تاریخ 17 آبان ماه 1401 آغاز شده است.

طی 17 روز معاملاتی تعداد دو میلیون و 774 هزار اوراق گواهی سکه معامله شده است، که معادل 27 هزار و 740 سکه طلا است.

«سکه مرکزی» هم‌اکنون در قیمت یک میلیون و 679 هزار ریال ایستاده است. هر اوراق گواهی سکه به 100 قسمت تقسیم شده است، بنابراین برای این که به قیمت واقعی سکه دست یابید، باید دو صفر به قیمت اوراق گواهی سکه اضافه و در مقابل دو تا صفر از حجم معاملات این اوراق کاسته شود.

اوراق «سکه مرکزی» در 17 روز معاملاتی 92 هزار ریال افزایش قیمت را تجربه کرده و از قیمت 1،587،500 ریال به 1،679,782 ریال افزایش یافته است، یعنی در 17 روز معاملاتی 5.5 درصد افزایش قیمت را تجربه کرده است.

معاملات 17 روز اخیر نشان می‌دهد روند قیمتی و همچنین حجم معاملات «سکه مرکزی» در حال افزایش است و در آخرین روز معاملاتی حجم معاملات این اوراق به 75 هزار و 800 واحد رسیده است.

بورس کالای ایران , بازار سکه و ارز , قیمت سکه , بانک مرکزی , بازار سرمایه ,

بانک مرکزی قبلاً در توضیح شرایط خرید اوراق سکه در بورس اعلام کرده بود: در زمان سررسید اوراق، افراد می‌توانند سکه را تحویل بگیرند یا در صورت تمایل معادل قیمت روز سکه پول خود را دریافت نمایند.

سررسید اوراق سکه بانک مرکزی، 6 ماه پس از عرضه اولیه، با تسویه نقدی در سررسید است و قیمت تسویه نقدی اوراق نیز معادل میانگین موزون قیمت‌های پایانی تمامی گواهی‌های سپرده سکه بانک‌ها و اوراق سکه بانک مرکزی در بورس کالای ایران در آخرین جلسه معاملاتی خواهد بود.

معاملات ثانویه اوراق سکه مرکزی، در بورس کالای ایران انجام می‌شود و دارندگان اوراق در صورت تمایل به فروش اوراق زودتر از سررسید، می‌توانند اوراق سکه خود را در بورس کالای ایران، به‌قیمت روز به فروش برسانند.

بانک مرکزی تسویه نقدی اوراق در سررسید و همچنین نقدشوندگی این اوراق در بازار ثانویه بورس کالای ایران به‌قیمت روز را متعهد می‌شود.

انتهای پیام

 

منبع: تسنیم

نویسنده: اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا،جواهر،نقره و سکه تهران ۱۰۰۶ بازدید بدون دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی شده توسط: آریان دیتا