عوامل موثر در رشد فلز زرد بررسی شد

اونس طلا در قله چهارماهه

کد خبر : 7843
12 آذر 1401 - 08:09

  وضعیت بازار طلا در روزهای اخیر نشان می‌دهد که این فلز گران‌بها با سقوط شاخص دلار به میانه کانال ۱۰۴ واحدی، در مسیر صعودی قرار گرفت و پس از حدود ۴ ماه، بار دیگر در اول دسامبر حمایت کانال ۱۸۰۰ دلاری را به دست آورد.

وضعیت بازار طلا در روزهای اخیر نشان می‌دهد که این فلز گران‌بها با سقوط شاخص دلار به میانه کانال ۱۰۴ واحدی، در مسیر صعودی قرار گرفت و پس از حدود ۴ ماه، بار دیگر در اول دسامبر حمایت کانال ۱۸۰۰ دلاری را به دست آورد. همچنین بازار رمزارزها نیز که در پی ورشکستگی FTX و ریزش بازارهای کریپتو در مسیر نزولی قرار داشتند، کمی بهبود یافت. افت ۵/ ۲‌درصدی ارزش شاخص دلار جهانی در روزهای اخیر که ارتباط مستقیمی با اعمال سیاست‌های بانک مرکزی آمریکا دارد سبب شد لیدر بازارهای مذکور (بیت‌کوین) پس از ۲۰ روز بار دیگر حمایت کانال ۱۷‌هزار دلاری را کسب کند، به دنبال این موضوع اتریوم نیز به عنوان دومین ارز دیجیتال مهم در سطح جهان در حوالی ۱۳۰۰ دلار درحال نوسان است.

یکه‌تازی طلا در پی سقوط دلار جهانی
سخنرانی اعضای کمیته بازار باز فدرال رزرو در هفته گذشته مبنی بر افزایش کمتر نرخ بهره در نشست 14 دسامبر، واکنش منفی شاخص دلار و به دنبال آن استقبال بازارهای جهانی از جمله طلا و بیت‌کوین که ارتباط عکس با روند شاخص دلار دارند را به همراه داشت. در پی این موضوع باید به عملکرد فدرال رزرو در اتخاذ سیاست‌های انقباضی در ماه‌های اخیر و افت بازار طلا اشاره کرد.

گرچه این نهاد با افزایش 75/ 0 واحد‌درصدی نرخ بهره در چهار ماه متوالی بازار طلا و رمزارزها را قربانی خود کرد اما عملکرد مثبتی را در جهت مهار تورم ثبت کرده است. این موضوع را می‌توان در کاهش 5/ 0 واحد‌درصدی شاخص قیمت مصرف‌کننده و ثبت نرخ 7/ 7‌درصدی تورم در ماه اخیر مشاهده کرد. در این میان با توجه به دستاورد تداوم سیاست‌های انقباضی، برخی از سیاستگذاران فدرال رزرو با توجه به نگرانی سرمایه‌گذاران از افت دارایی‌های خود و سایه رکود در بازارهای جهانی، اعلام کردند که توقف کامل سرعت نرخ بهره در ماه آتی امکان‌پذیر نخواهد بود ولی از سرعت آن کاسته خواهد شد. این امر در نهایت سبب شد تا شاخص دلار جهانی که با افزایش نرخ بهره تقویت می‌شود، واکنش منفی خود را با افت 5/ 2‌درصدی اعلام کند. در نهایت شاخص ارز آمریکایی در اول دسامبر 2022 به میانه کانال 104 واحدی سقوط کرد و در ساعت 16 به وقت تهران 48/ 104 واحد را ثبت کرد.

در این میان باید به الاکلنگ طلا و دلار جهانی اشاره کرد، با سقوط شاخص دلار، طلا با رشد 1/ 2‌درصدی خود پس از حدود 4 ماه توانست بار دیگر حمایت 1800دلار را به دست آورد و اکنون در ساعت مذکور با قیمت 1800 دلار در بازار معامله می‌شود. علاوه بر سیاست‌های فدرال رزرو در افت شاخص دلار، باید به گزارش مشاغل آمریکا که در روز جمعه منتشر می‌شود نیز اشاره کرد. با افزایش 2/ 0 واحد‌درصدی بیکاری در ماه گذشته، برخی از تحلیلگران بر این باورند که ریزش دلار جهانی علاوه بر سیاست‌های انقباضی می‌تواند ناشی از واکنش به احتمال افزایش بیکاری و کاهش موقعیت‌های شغلی جدید در ماه اخیر باشد.

منبع: دنياي اقتصاد

نویسنده: اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا،جواهر،نقره و سکه تهران ۴۰۵ بازدید بدون دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی شده توسط: آریان دیتا