تضاد قیمتی بازارهای ارزی/ بازار‌ساز از عرضه سنگین در سامانه نیما خبر داد

کد خبر : 7557
30 آبان 1401 - 10:08

به عقیده تحلیلگران ارزی بازار تهران، افت سطح هیجانات موجود در بازار به واسطه سیاست‌های جدید بانک مرکزی صورت گرفته است.

روز گذشته در حالی که نرخ شاخص ارزی در معاملات غیررسمی افزایش قیمت یک و نیم پله‌ای را تجربه کرده بود، در معاملات رسمی بازار متشکل کاهشی شد. پس از نوسانات چشمگیر قیمت دلار در هفته‌های گذشته، قیمت ارز مذکور در روز‌های ابتدایی هفته جاری کم‌تحرک‌تر شده و در کانال ۳۵ هزار تومانی برای دلار غیررسمی و کانال ۳۳ هزار تومانی برای دلار بازار متشکل به نوسان پرداخت.

به عقیده تحلیلگران ارزی بازار تهران، افت سطح هیجانات موجود در بازار به واسطه سیاست‌های جدید بانک مرکزی صورت گرفته است. در نهایت قیمت دلار در معاملات غیررسمی بازار روز گذشته با حدود ۱۵۰تومان افزایش نسبت به نرخ روز گذشته به رقم ۳۵هزار و ۳۲۰ تومان رسید. این در حالی است که قیمت این ارز در معاملات بازار متشکل روز گذشته کاهش قیمت ۳۱ تومانی را نسبت به روز پیشین تجربه کرد و در رقم ۳۳ هزار و ۲۶۷ تومان معامله شد. با افزایشی شدن قیمت دلار در معاملات روز گذشته روند نرخ سکه طلا نیز تغییر فاز داد و افزایشی شد.

دیروز یکشنبه ۲۹ آبان روند نرخ دلار در معاملات آزاد بازار تهران افزایشی بود. هر برگ از این اسکناس آمریکایی نخستین معاملات صبح روز گذشته خود را با حدود ۲۳۰ تومان افزایش نسبت به نرخ روز شنبه در رقم ۳۵ هزار و ۴۰۰ تومان آغاز کرد. اما در ادامه معاملات روند نرخ ارز مذکور تغییر فاز داد و کاهشی شد. در صورتی که هر کانال قیمتی را به ۱۰ پله یکسان تقسیم کنیم عمده نوسانات نرخ دلار در معاملات ظهر تا عصر روز گذشته روی پله‌های سوم و چهارم کانال ۳۵هزار تومانی صورت گرفت.

در نهایت نیز قیمت این ارز در واپسین معاملات نقدی عصر روز یکشنبه با حدود ۱۵۰ تومان افزایش نسبت به نرخ روز قبل در رقم ۳۵ هزار و ۳۲۰ تومان به فعالیت خود پایان داد. اما در سوی دیگر بازار یعنی در معاملات رسمی بازار متشکل روند نرخ اسکناس آمریکایی کاهشی بود. سیگنال‌های منتشر شده از سوی نهاد بازار‌ساز نیز حاکی از آن است که وضع نسبتا مطلوبی در معاملات رسمی برقرار است.

در روز شنبه ۲۸ آبان ماه نهاد بازار‌ساز بانک مرکزی در خبری از عرضه یک میلیارد و ۲۶۶ میلیون دلاری در معاملات سامانه نیما خبر داد که تنها برای ۱۵۶ میلیون دلار آن مشتری وجود داشت و معامله شد. بررسی‌های آماری به‌ عمل آمده در روز گذشته نیز حاکی از آن است که در روز یکشنبه مجموع معاملات دلاری صورت گرفته در بازار متشکل ارزی رقمی معادل ۱۵ میلیون دلار بوده است. روز گذشته بازار تهران شاهد افزایش نرخ سکه ضرب امامی نیز بود. کاهش قیمت‌‌ پلکانی نرخ سکه در روز‌های پایانی هفته گذشته و روز ابتدایی هفته جاری در روز یکشنبه جبران شد و هر قطعه از این فلز گران‌بها با حدود ۱۷۵ هزار تومان افزایش نسبت به نرخ روز شنبه به رقم ۱۶ میلیون و ۳۹۵ هزار تومان رسید.

منبع: دنياي اقتصاد

نویسنده: اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا،جواهر،نقره و سکه تهران ۵۷۰ بازدید بدون دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی شده توسط: آریان دیتا