عقبگرد 0.5 درصدی طلا در بازارهای جهانی

کد خبر : 7512
28 آبان 1401 - 09:08

قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۵۵ درصد کاهش به ۱۷۵۰ دلار و ۶۸ سنت رسید.

اظهارات جیمز بولارد، یکی از مقامات فدرال رزرو آمریکا مبنی براین‌که ادامه روند افزایش نرخ بهره تنها راه برای مهار تورم و پایین آوردن آن تا هدف 2 درصد است، باعث کاهش قیمت طلا و سایر سرمایه‌های مخاطره‌آمیز مانند نفت و بازار سهام در این هفته شد .ارزش دلار هم افزایش یافته است.

قیمت طلا کم‌تر از 1 درصد طی هفته گذشته کاهش یافت و تنها نیم درصد در روز جمعه پایین آمد و مرز 1750 دلار را حفظ کرد. اما محرکی که باعث بهترین عملکرد طلا طی 39 ماه گذشته شده بود ازبین‌رفته است. قیمت هر اونس طلا امروز با 0.55 درصد کاهش به 1750 دلار و 68 سنت رسید.

شاخص دلار که ارزش آن را در برابر سایر ارزهای بزرگ دنیا مانند یورو، ین، پوند، دلار کانادا، کرون سوئد و فرانک سوئیس نشان می‌دهد، 0.7 درصد طی یک هفته گذشته افزایش یافته است، درحالی‌که 4 درصد در هفته گذشته کاهش یافته بود. دلیل بالا رفتن ارزش دلار را می‌توان احتمال افزایش دوباره نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا در اجلاس آینده آن دانست. بالا رفتن ارزش دلار خرید طلا را برای دارندگان سایر ارزهای دنیا گران‌تر کرده و تمایل برای خرید آن را پایین می‌آورد.

طبق گفته‌ بولارد که ریاست بانک فدرال رزرو ایالت سنت‌لوئیس را برعهده دارد، نرخ تورم در آمریکا به‌طرز غیرقابل‌قبولی بالاست، بنابراین نمی‌توان به پایین آوردن نرخ بهره فکر کرد.

اکثر اقتصاددان‌ها انتظار دارند پایین آمدن شاخص قیمت مصرف‌کننده در آمریکا باعث می‌شود بانک مرکزی این کشور نرخ بهره را در ماه دسامبر تنها 50 واحد افزایش دهد. افزایش نرخ بهره هزینه نگهداری فلزات گران‌بها از جمله طلا را افزایش داده و تمایل برای خرید آن‌ها را پایین می‌آورد.

قیمت نقره امروز با 0.15 درصد افزایش به 21 دلارو 20 سنت رسید و پلاتین با 0.34 درصد کاهش 981 دلار و 87 سنت معامله می‌شود.

انتهای پیام

منبع: تسنیم

نویسنده: اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا،جواهر،نقره و سکه تهران ۸۷۲ بازدید بدون دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی شده توسط: آریان دیتا