جزئیات و ضوابط اجرایی انتشار اوراق گواهی ارزی بانک مرکزی

کد خبر : 7503
25 آبان 1401 - 13:08

بانک مرکزی در بخشنامه ای به بانک ملی ایران جزئیات و ضوابط اجرایی انتشار اوراق گواهی ارزی بانک مرکزی را اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، به‌منظور گسترش و تسهیل استفاده از ابزارهای مالی در شبکه بانکی کشور، بانک عامل (بانک ملی ایران) مجاز است به نیابت از بانک مرکزی نسبت به عرضه”اوراق گواهی ارزی بانک مرکزی” به شرح ذیل اقدام نماید:

1‌‌‏- ناشر اوراق بانک مرکزی از طریق بانک عامل می‌باشد.
2‌‌‏- اوراق با نام، صرفاً و اصالتاً قابل خرید توسط اشخاص حقیقی ایرانی بالاتر از 18 سال و تاریخ انتشار و سررسید آن به ترتیب 25‌‏/8‌‏/1401 و 25‌‌‏/11‌‌‏/1401 خواهد بود.
3‌‌‏- حداقل و حداکثر میزان خرید اوراق توسط هر شخص حقیقی به ترتیب معادل ریالی 1000 دلار و 4000 دلار است. ضمناً با توجه به محدودیت عرضه اسکناس کمتر از 100 دلار، مبالغ گواهی‎های مزبور مضاربی از معادل ریالی 100 دلار قابل عرضه و بازخرید خواهد بود.
4‌‌‏- پرداخت وجه اوراق در زمان انتشار صرفاً به «ریال» خواهد بود.
5‌‌‏- بانک مرکزی به وکالت از خریداران اوراق، نسبت به تامین ارز (دلار) و نگهداری آن تا زمان سررسید اوراق اقدام می‌نماید.
تبصره: اوراق توسط بانک عامل به نیابت از بانک مرکزی قابل بازخرید قبل از سررسید طبق بند (9) خواهد بود.
6‌‌‏- دارندگان اوراق در سررسید، می‌توانند یکی از روش‌های زیر را انتخاب نمایند:
الف) پرداخت حق‌الوکاله مذکور در تبصره ذیل این بند و دریافت اسکناس ارز (دلار) از بانک عامل
ب) تسویه نقدی (ریالی) که در این صورت حق‌الوکاله‌ای دریافت نخواهد شد.
تبصره: نرخ حق‌الوکاله معادل هفت درصد (7٪) مبلغ ریالی در زمان سررسید مذکور در بند (7) خواهد بود.
7‌‌‏- مبنای محاسبه برای تعیین مبلغ ریالی در زمان بازخرید، سررسید و انتشار اوراق، نرخ پایانی روز قبل دلار توافقی (اسکناس) است.
تبصره: نرخ پایانی روز قبل نماد دلار توافقی (اسکناس) بازار متشکل معاملات ارزی (میانگین موزون معاملات نماد دلار توافقی روز قبل) در پایگاه اطلاع‌‌رسانی شرکت مدیریت بازار متشکل معاملات ارز ایران به آدرس www.ice.ir قابل مشاهده است.
8‌‌‏- بانک عامل مکلف است به صورت هفتگی منابع ریالی حاصل از فروش این اوراق را پس از انجام هماهنگی لازم با اداره عملیات ارزی این بانک، به حساب‌های معرفی‌شده نزد اداره معاملات ریالی بانک مرکزی واریز نماید.
9‌‌‏- در صورت درخواست دارنده اوراق مبنی بر بازخرید اوراق، بانک عامل موظف است طبق جز (ب) بند (6) و بر اساس ترتیبات بند (7)، نسبت به تسویه حساب با دارنده اوراق در همان روز اقدام نماید.
10‌‌‏- در صورت عدم مراجعه صاحب اوراق در سررسید، بانک عامل موظف است ریال حاصل از تسویه اوراق مزبور را بر مبنای مفاد جزء (ب) بند (6) و بند (7) محاسبه و به حساب ریالی شخص که در زمان خرید اوراق معرفی نموده، واریز نماید.
11‌‌‏- پس از انجام تسویه‌حساب با صاحبان اوراق در روز سررسید یا پیش از آن حسب ترتیبات بندهای (6) و (7)، بانک عامل موظف است به منظور وصول وجوه پرداختی به دارندگان اوراق از این بانک، نسبت به ارسال گزارش معاملات در مقاطع هفتگی به “اداره عملیات ارزی” (روز دوشنبه هر هفته)، اقدام ‌نماید. ترتیبات اجرایی این بند، توسط اداره مذکور ابلاغ خواهد شد.
12‌‌‏- بانک عامل مکلف است به منظور دریافت مبالغ ریالی و ارزی پرداخت شده به دارندگان اوراق در سررسید (حسب ترتیبات بندهای (6) و (7)) اطلاعات مربوطه را‏ به اداره عملیات ارزی اعلام نماید.
13‌‌‏- اوراق موضوع این بخشنامه به استناد ماده (29) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور معاف از مالیات خواهند بود.
14‌‌‏- کارمزد عاملیت بانک عامل برای فروش، بازخرید و تسویه اوراق به صورت جمعی تعیین و متعاقباً توسط اداره حسابداریکل و بودجه محاسبه و به حساب بانک عامل واریز خواهد شد.
15‌‌‏- اوراق از طریق سامانه سیما متعلق به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران عرضه و بازخرید می شود و انجام معاملات ثانویه اوراق امکان پذیر نمی‌باشد.
همچنین ضرورت دارد ضمن ارائه مفاد ضوابط به شرح بندهای فوق به خریداران اوراق، “تعهدنامه التزام به ضوابط اوراق گواهی ارزی بانک مرکزی” نیز از ایشان به شرح ذیل اخذ گردد:
“اینجانب به‌ضوابط، مقررات و شروط ناظر بر کلیه مراحل خرید و بازخرید تا تحویل‌‏/تسویه نهایی و همچنین ضمانت اجراهای مترتبه بر عدم رعایت الزامات مندرج در این ضوابط آگاه بوده و کلیه موارد مورد قبول می‌باشد.

پایان پیام

 

منبع: فارس

نویسنده: اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا،جواهر،نقره و سکه تهران ۱۰۰۷ بازدید بدون دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی شده توسط: آریان دیتا