ایران در رتبه ۲۱ اقتصاد دنیا قرار گرفت/ قدرت اقتصادی ایران بیشتر از ۱۷۱ کشور

کد خبر : 6959
27 مهر 1401 - 17:07

اقتصاد ایران بر اساس آمار صندوق بین‌المللی پول به‌عنوان بیست و یکمین اقتصاد بزرگ جهان در سال ۲۰۲۲ بوده و ۱۷۱ کشور دنیا در این سال اقتصاد کوچکتری نسبت به ایران دارند.

صندوق بین‌المللی پول در جدیدترین گزارش خود میزان تولید ناخالص داخلی 192 کشور جهان از جمله ایران در سال 2022 را پیش‌بینی کرده است.

این نهاد بین‌المللی انتظار دارد تولید ناخالص داخلی ایران بر اساس شاخص قدرت خرید در این سال به یک‌‌هزار و 599 میلیارد دلار برسد که این رقم 150 میلیارد دلار نسبت به سال قبل افزایش خواهد یافت.

ایران در آمارهای صندوق بین‌المللی پول با اقتصاد یک‌هزار و 599 میلیارد دلاری خود در سال 2022 به‌عنوان بیست و یکمین قدرت بزرگ اقتصادی جهان در این سال شناخته شده است، بر این اساس اقتصاد ایران از اقتصادهای 171 کشور دیگر دنیا بزرگتر است و فقط 20 کشور تولید ناخالص داخلی بیشتری نسبت به ایران در این سال خواهند داشت.

رتبه 21 اقتصاد ایران میان 192 کشور جهان در حالی است که ایران در معرض شدیدترین تحریم‌های وضع‌شده علیه اقتصاد یک کشور در طول تاریخ قرار دارد.

*اقتصاد ایران 2برابر اقتصادهای سوئیس، سوئد، اتریش و ایرلند

از جمله کشورهایی که اقتصاد کوچکتری نسبت به ایران در سال جاری میلادی دارند عبارتند از: لهستان، تایلند، پاکستان، هلند، آرژانتین، آفریقای جنوبی، امارات، سوئیس، بلژیک، سوئد، اتریش، نروژ، پرتغال، یونان، فنلاند و بلاروس.

اقتصاد سوئیس، بلژیک، سوئد، اتریش و ایرلند نزدیک به نصف اقتصاد ایران در سال 2022 محاسبه شده است. صندوق بین‌المللی پول تولید ناخالص داخلی سوئیس را 737 میلیارد دلار، بلژیک را 723 میلیارد دلار، سوئد را 684 میلیارد دلار، اتریش را 599 میلیارد دلار و ایرلند را 666 میلیارد دلار پیش‌بینی کرده است.

حجم اقتصاد فرانسه نیز حدود 2 برابر اقتصاد ایران است. تولید ناخالص داخلی فرانسه بر اساس شاخص قدرت خرید در سال 2022 افزون بر سه‌هزار و 688 میلیارد دلار پیش‌بینی شده است.

ایران با تولید ناخالص داخلی یک‌هزار و 449 میلیارد دلاری بر اساس شاخص قدرت خرید در سال 2021 نیز در رتبه 21 جهان میان بزرگترین اقتصادهای دنیا قرار گرفته بود.

*چین بزرگترین اقتصاد دنیا با تولید ناخالص داخلی 30تریلیون‌دلاری

صندوق بین‌المللی پول، اقتصاد چین با تولید ناخالص داخلی 30 هزار و 74 میلیارد دلاری را به‌عنوان بزرگترین اقتصاد دنیا در سال 2022 معرفی کرده است. آمریکا با اقتصاد 25 هزار و 35 میلیارد دلاری در رتبه دوم و هند با 11 هزار و 665 میلیارد دلار در رتبه سوم از این نظر قرار گرفته‌اند.

کشورهای ژاپن، آلمان، روسیه، اندونزی، برزیل، انگلیس، فرانسه، ترکیه، ایتالیا، مکزیک، کره جنوبی، کانادا، اسپانیا، عربستان، تایوان، مصر و استرالیا نیز به‌ترتیب در رتبه‌های چهارم تا بیستم از این نظر قرار گرفته‌اند.

کشور کوچک «توالو» با تولید ناخالص داخلی 63 میلیون دلاری بر اساس شاخص قدرت خرید به‌عنوان کوچکترین اقتصاد دنیا شناخته شده است.

انتهای پیام

 

منبع: تسنیم

نویسنده: اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا،جواهر،نقره و سکه تهران ۹۲۴ بازدید بدون دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی شده توسط: آریان دیتا