حجم تزریق بازارساز در معاملات رسمی ارز افزایش یافت

کد خبر : 6710
9 مهر 1401 - 10:07

کارشناسان بر این باورند که بازار‌ساز با هدف جلوگیری از نوسانات شدید قیمتی در حال کنترل بازار است.

نرخ دلار غیر‌رسمی در معاملات روز‌های پایانی هفته گذشته افزایشی شد. پس از انتشار سیگنال‌های منفی نسبت به چشم‌انداز نشست‌های هسته‌ای وین در روز پنج‌شنبه گذشته قیمت دلار غیر‌رسمی به پله‌های انتهایی کانال ۳۱ هزار تومانی رسید. از سوی دیگر شنیده‌ها حاکی از آن است که نهاد بازار‌ساز در معاملات بازار متشکل روز جمعه شروع پر‌قدرتی داشته و حجم چشمگیری از دارایی‌های ارزی خود را به بازار تزریق کرده است.

کارشناسان بر این باورند که بازار‌ساز با هدف جلوگیری از نوسانات شدید قیمتی در حال کنترل بازار است. این در حالی است که قیمت اسکناس آمریکایی در معاملات فردایی روز‌های پایانی هفته گذشته از سقف قیمت 32 هزار تومانی خود عبور کرده و در پله سوم کانال بالاتر ارائه شد. اما در نهایت قیمت هر برگ از این ارز در واپسین معاملات نقدی روز پنج‌شنبه با حدود 110 تومان افزایش نسبت به نرخ روز چهارشنبه به رقم 31 هزار و 850 تومان رسید. با افزایش قیمت دلار نرخ سکه طلا ضرب امامی نیز در روز پنج‌شنبه رشد 215هزار تومانی را تجربه کرد و در سطح قیمتی 14 میلیون و 605 هزار تومان معامله شد.

در هفته‌ای که گذشت قیمت دلار غیر‌رسمی در سطوح قیمتی میانه کانال 31 هزار تومانی به نوسان پرداخت. هر برگ از این اسکناس آمریکایی در نخستین معاملات روز‌های ابتدایی هفته در رقم 31 هزار و 670 تومان فعالیت خود را آغاز کرد. با توجه به تعطیلات روز‌های پایانی ماه صفر در هفته گذشته و در راستای آن فضای نیمه تعطیل معاملات ارزی، قیمت دلار نوسان چشمگیری از خود به نمایش نگذاشت و تا روز‌های میانی هفته روی پله هفتم کانال 31 باقی ماند. در روز پنج‌شنبه با شروع معاملات بازار تهران قیمت ارز در بازار غیررسمی فعالیت افزایشی خود را آغاز کرد و در معاملات پایانی این روز قیمت هر برگ دلار غیررسمی با حدود 110 تومان افزایش نسبت به نرخ روز چهارشنبه به رقم 31 هزار و 850 تومان رسید. آرایش افزایشی نرخ دلار در ساعات پایانی روز پنج‌شنبه و با ارقام ارائه شده در معاملات فردایی دلار رخ داد. در صورتی که هر کانال قیمتی را به 10 پله یکسان تقسیم کنیم، قیمت هر برگ اسکناس دلار در معاملات فردایی این روز با عبور از سقف قیمت 32 هزار تومانی روی پله‌های دوم و سوم کانال 32 هزار تومانی مطرح شد. به عقیده کارشناسان بازار تهران از بین رفتن سیگنال‌های مثبت مذاکراتی در روز‌های گذشته را می‌توان از جمله دلایل افزایش قیمت دلار در معاملات فردایی دانست. از سوی دیگر افزایش حجم تزریق‌های نهاد بازار‌ساز به معاملات بازار متشکل ارزی نیز سیگنال دیگری در زمینه آغاز عملیات بانک مرکزی جهت جلوگیری از نوسانات افزایشی چشمگیر نرخ ارز است.

شیوع نوسانات افزایشی به بازار سکه

معاملات بازار سکه از افزایش قیمت دلار در تعطیلات آخر هفته جا نماند. قیمت هر قطعه سکه طلا ضرب امامی در روز پنج‌شنبه با حدود 215 هزار تومان افزایش به پله هفتم کانال 14 میلیون تومانی رسید. این در حالی است که قیمت این کالای سرمایه‌ای در معاملات فردایی روز پنج‌شنبه در حوالی مرز کانال 15 میلیون تومانی ارائه شد. گفتنی است که نرخ حباب فلز زرد که اختلاف میان ارزش ذاتی و بهای تمام شده این کالا را نشان می‌دهد نیز در روز پنج‌شنبه در حوالی 2 میلیون و 180 هزار تومان محاسبه شد.

منبع: دنياي اقتصاد

نویسنده: اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا،جواهر،نقره و سکه تهران ۷۵۸ بازدید بدون دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی شده توسط: آریان دیتا