شاخص ارزی به فعالیت بی‌سروصدای خود ادامه داد

کد خبر : 6675
6 مهر 1401 - 09:07

خبر از سرگیری مذاکرات بر سر مباحث پادمانی ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز توانست با ایجاد برخی گمانه‌ها و انتظارات مثبت از حجم معاملات بازار ارز تهران و در نتیجه آن از شدت نوسانات نرخ ارز بکاهد.

نرخ دلار غیر‌رسمی در نخستین روز‌های فصل جدید در نیمه کانال ۳۱ هزار تومانی نوسان کرد. پس از پایان روند افزایشی نرخ شاخص ارزی در روز‌های پایانی شهریور ماه قیمت دلار در سطوح قیمتی کانال ۳۱ هزار تومانی کریدور‌سازی کرد و رنج شد. کاهش شدت نوسانات دلار بازار آزاد به روز‌های ابتدایی مهر ماه نیز سرایت کرد و قیمت این ارز از بازه قیمتی کف ۳۱ هزار و ۵۰۰ تا سقف ۳۱ هزار و ۷۰۰تومان خارج نشد.

در نهایت قیمت هر برگ از این اسکناس آمریکایی نیز در روز دوشنبه 4 مهر با کاهش قیمت ناچیز 10 تومانی نسبت به نرخ روز شنبه به رقم 31 هزار و 660 تومان رسید. در این میان خبر از سرگیری مذاکرات بر سر مباحث پادمانی ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز توانست با ایجاد برخی گمانه‌ها و انتظارات مثبت از حجم معاملات بازار ارز تهران و در نتیجه آن از شدت نوسانات نرخ ارز بکاهد. قیمت هر قطعه سکه طلا ضرب امامی نیز در طی معاملات روز دوشنبه با حدود 110 هزار تومان کاهش نسبت به نرخ روز پیشین خود به رقم 14 میلیون و 213هزار تومان رسید.

در روز‌های ابتدایی دهه دوم شهریور ماه قیمت دلار غیر‌رسمی روند افزایشی جدیدی را آغاز کرد. در راستای این روند بود که قیمت هر برگ اسکناس دلار آمریکا با 2کانال افزایش از سطوح قیمتی کریدور 29 هزار تومانی به میانه کانال 31 هزار تومانی رسید. با برخورد قیمت این ارز به سقف مقاومت 31 هزار و 700 تومانی در روز 27 شهریور کریدور جدید نوسان شاخص ارزی شکل گرفت. با گذشت زمان و آغاز فصل جدید نیز نرخ این ارز تمایلی به خروج از کریدور جدید خود نشان نداده و همچنان در میانه سطوح قیمتی 31 هزار و 500 تا 31 هزار و 700 تومانی به نوسان پرداخت.

به عقیده بسیاری از تحلیلگران بازار ارز تهران حضور قیمت دلار غیررسمی در سطوح قیمتی کانال 31 هزار تومانی با توجه به نرخ شاخص‌های کلان اقتصادی مانند تورم، معقول و منطقی بوده و معامله شدن این ارز در کانال 29 هزار تومانی تنها به دلیل فشار انتظارات مثبت نسبت به آینده نشست‌های هسته‌ای وین رخ داده بود. همچنین این افراد حضور چندباره قیمت شاخص ارزی در سطوح قیمتی بالاتر از کانال 30 هزار تومانی در یک سال گذشته را گواه دیگری بر عقیده خود می‌دانند.

از سوی دیگر روز گذشته رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از دیدار با محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی کشور، اعلام کرد که گفت‌وگوها با ایران در خصوص شفاف‌سازی مسائل باقی‌مانده پادمانی از سرگرفته شد. به عقیده برخی از فعالان ارزی خبر مذکور سطح نا اطمینانی‌ها نسبت به آینده مناسبات سیاسی را افزایش داده در نتیجه معامله‌گران از حجم معاملات خود می‌کاهند که این امر خود سبب کاهش شدت نوسانات نرخ ارز خواهد شد. در روز‌های گذشته نرخ سکه طلا نیز دچار نوسانات کاهشی شد. در راستای کاهش ارزش طلای جهانی به کف 2 سال و نیمه خود قیمت هر قطعه سکه طلا ضرب امامی نیز 110هزار تومان کاهش یافت و در رقم 14میلیون و 213 هزار تومان معامله شد.

منبع: دنياي اقتصاد

نویسنده: اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا،جواهر،نقره و سکه تهران ۸۲۰ بازدید بدون دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی شده توسط: آریان دیتا