آرامش نسبی در بازارهای جهانی طلا

کد خبر : 6271
15 شهریور 1401 - 11:06

قیمت طلا به‌دنبال افزایش  نگرانی در مورد بدتر شدن بحران انرژی در اروپا و بالا رفتن تمایل سرمایه‌گذاران به دلار آمریکا نسبت‌به یورو، تغییر چندانی نداشته‌است.

قیمت هر اونس طلا امروز با 0.45 درصد افزایش به 1718 دلار و 7 سنت رسید.

ارزش یورو در برابر دلار به پایین‌ترین رقم طی 20 سال گذشته رسیده‌است که می‌توان آن را نتیجه افزایش قیمت انرژی به‌دنبال توقف عرضه گاز از خط لوله نورد استریم روسیه به اروپا دانست. آلمان که بیش‌از همه تحت تاثیر توقف صادرات گاز از این خط لوله قرار گرفته، یک بسته کمکی 65 میلیارد دلاری را برای حمایت از مصرف‌کنندگان تصویب کرده‌است. وزرای اروپا در روز جمعه در مورد اقدامات لازم برای مهار روند افزایش قیمت انرژی تصمیم‌گیری می‌کنند. ارزش یورو 0.3 درصد در روز دوشنبه کاهش یافت.

قیمت طلا در روز جمعه به‌دنبال انتشار خبرهای مثبت در مورد بازار اشتغال در آمریکا افزایش‌یافت و به 3 هفته پیاپی کاهش خاتمه داد. به‌این‌ترتیب دورنماهای متفاوتی در مورد سیاست پولی فدرال‌رزرو آمریکا وجود خواهد داشت.

بانک‌های مرکزی سراسر جهان همچنان نرخ بهره را برای مبارزه با تورم افزایش می‌دهند که بر قیمت سرمایه‌های غیر سودده مثل طلا تاثیر می‌گذرد. انتظار می‌رود بانک مرکزی اروپا در روز پنجشنبه نرخ بهره را 75 واحد بالا ببرد. اما این اقدام بسیار چالش‌برانگیز خواهد بود، چون کریستین لاگارد رییس بانک مرکزی اروپا و همکارانش، هم با مشکل فشار افزایش قیمت‌ها مواجه هستند و هم با احتمال رکود اقتصاد.

برخی تحلیلگران عقیده دارند با وجود این‌که قدرت گرفتن دلار و کاهش تمایل سرمایه‌گذاران تاثیر منفی بر قیمت طلا دارد، اما بحران انرژی در اروپا، همه‌گیری کرونا در چین و تنش‌های بین آمریکا و چین می‌تواند تا حدی از قیمت این فلز گرانبها حمایت کند.

قیمت نقره امروز با 1.70 درصد افزایش به 18 دلار و 18 سنت رسید و پلاتین با 0.57 درصد افزایش 854 دلار و 92 سنت معامله می‌شود.

 

انتهای پیام

 

 

نویسنده: اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا،جواهر،نقره و سکه تهران ۸۰۲ بازدید بدون دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی شده توسط: آریان دیتا