طلا وارد کانال ۱۶۰۰ دلار خواهد شد؟

کد خبر : 5916
5 شهریور 1401 - 10:06

تحلیلگران اظهار کردند: بعد از کاهش نزدیک به ۲۵ دلار پس از سخنرانی مورد انتظار جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، طلا ممکن است در خطر سقوط تا ۱۶۰۰ دلار در هر اونس باشد، مگر اینکه خریداران برای خرید این افت وارد عمل شوند.

طلا با افت ۰.۸ درصدی هفته را به پایان می‌رساند، در حالی که معاملات آتی طلای کمکس در دسامبر با ۱.۳۲ درصد کاهش در روز به ۱۷۴۸ دلار رسید. قیمت طلا پیش از تعطیلی بازار به ۱۷۳۹ دلار و ۱۰ سنت رسید و قیمت طلا در بازار معاملات آمریکا نیز به ۱۷۴۰ دلار و ۱۰ سنت رسید.

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، در سمپوزیوم جکسون هول گفت: تغییر چشمگیری از سوی فدرال رزرو در راه نیست و نرخ‌های بهره برای مدت طولانی‌تر از آنچه بازارها انتظار دارند، بالا خواهند ماند.

پاول روز جمعه گفت: بازیابی ثبات قیمت احتمالا مستلزم حفظ یک سیاست بازدارنده برای مدتی است. سوابق تاریخی به شدت نسبت به سیاست‌های ضعیف پیش از موعد هشدار می‌دهد.

پاول همچنین افزایش ۷۵ واحدی دیگر را در نشست آتی سپتامبر رد نکرد و تکرار کرد که به داده‌های کلان منتشر شده در سه هفته آینده بستگی دارد. پاول گفت: تصمیم ما در نشست سپتامبر به مجموع داده‌های دریافتی و چشم‌انداز در حال تحول بستگی دارد.

رئیس فدرال رزرو می‌خواهد از اشتباهات دهه ۱۹۷۰ اجتناب کند، به همین دلیل است که او اکنون قصد دارد تهاجمی عمل کند. پاول خاطرنشان کرد: کاهش تورم موفق ولکر در اوایل دهه ۱۹۸۰ به دنبال تلاش‌های ناموفق متعدد برای کاهش تورم در ۱۵ سال گذشته بود. در نهایت یک دوره طولانی از سیاست‌های پولی بسیار محدودکننده برای مهار تورم بالا مورد نیاز بود. هدف ما این است که با اقدام قاطعانه در حال حاضر از این نتیجه جلوگیری کنیم.

بارت ملک، رئیس استراتژی کالای جهانی TD Securities گفت: اولویت‌های پاول در نشست سپتامبر مشخص است؛ برای جلوگیری از اشتباهات گذشته، با اقدامات تهاجمی ادامه دهید.

فدرال رزرو به تاریخ و آنچه در دهه ۱۹۷۰ و اوایل دهه ۱۹۸۰ رخ داد نگاه می‌کند. به نظر می‌رسد که آنها می‌خواهند محدودیت ایجاد کنند و نرخ‌ها را برای مدت طولانی‌تری بالاتر نگه دارند. ملک به کیتکو نیوز گفت: آنها نمی‌خواهند شرایطی ایجاد شود که اجازه دهند تورم ریشه‌دار شود. بسیاری از افراد فکر می‌کردند که با کاهش سرعت اقتصاد، فدرال رزرو تسلیم خواهد شد.

به گفته ملک، به احتمال زیاد در هفته آینده قیمت طلا زیر ۱۷۰۰ دلار در هر اونس خواهد بود. او گفت: تا زمانی که مطمئن نباشیم فدرال رزرو مسیر خود را معکوس خواهد کرد، هیچ تغییر بزرگی برای صعود قیمت طلا وجود ندارد و این تا اواخر سال ۲۰۲۳ بعید است.   پشتیبانی قوی در حدود ۱۶۹۰ تا ۱۷۰۰ دلار وجود دارد  اما اگر این نقض شود، کاهش به ۱۶۰۰ دلار تعجب آور نخواهد بود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

[اتحادیه هیچگونه مسئولیتی جهت صحت هرگونه پیش بینی مذکور در این مطلب ندارد]

نویسنده: اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا،جواهر،نقره و سکه تهران ۶۳۴ بازدید بدون دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی شده توسط: آریان دیتا