منتظر سقوط بیشتر طلا باشیم؟

کد خبر : 504
18 تیر 1401 - 00:04

بازار طلا بدترین عملکرد هفتگی خود را در دو ماه گذشته داشته است زیرا کاهش چهار درصدی آن با حرکت مشابه در ماه می مطابقت دارد. قیمت طلا پیش از تعطیلی بازار به ۱۷۴۲ دلار و ۶۰ سنت رسید و قیمت طلای آمریکا نیز به ۱۷۴۳ دلار و ۶۰ سنت رسید. بر اساس آخرین نظرسنجی […]

بازار طلا بدترین عملکرد هفتگی خود را در دو ماه گذشته داشته است زیرا کاهش چهار درصدی آن با حرکت مشابه در ماه می مطابقت دارد. قیمت طلا پیش از تعطیلی بازار به ۱۷۴۲ دلار و ۶۰ سنت رسید و قیمت طلای آمریکا نیز به ۱۷۴۳ دلار و ۶۰ سنت رسید.

بر اساس آخرین نظرسنجی هفتگی طلای کیتکو نیوز، نظرات در بازارهای فلزات گرانبها به این زودی‌ها نشان‌دهنده بهبود قابل‌توجهی نیست، حتی اگر تحلیلگران بازار قیمت را به میزان قابل‌توجهی بیش از حد فروش ببینند. طلا در این هفته با مشکل مواجه شد زیرا سرمایه‌گذاران انتظار داشتند که فدرال رزرو به افزایش شدید نرخ‌های بهره برای کاهش فشارهای تورمی فزاینده ادامه دهد.

برخی تحلیلگران اظهار کردند: موضع تهاجمی بانک مرکزی ایالات‌متحده، دلار آمریکا را به بالاترین حد در ۲۰ سال گذشته رسانده است که به تنهایی قیمت طلا را به آزمایش حمایت بلندمدت در ۱۷۳۰ دلار در هر اونس سوق داد. اگرچه احساسات نزولی قابل‌توجهی در بازار وجود دارد اما برخی از تحلیلگران گفته‌اند که به دنبال جهش در کوتاه‌مدت هستند. مایکل مور، بنیانگذار سایت Moor Analytics می‌گوید: طلا به طور کلی نزولی است اما می‌تواند اصلاح وروند صعودی را به همراه داشته باشد.

کالین سیزینسکی، استراتژیست ارشد بازار در SIA Wealth Management گفت که او همچنین پتانسیل را برای حداقل جهش کوتاه‌مدت طلا می‌بیند. وی گفت: کاهش اخیر قیمت طلا عمدتا ناشی از افزایش ارزش دلار آمریکا بوده است که از نظر فنی بیش از حد افزایش یافته است. سیزینسکی افزود: اگرچه طلا در برابر دلار آمریکا می‌تواند با مشکل مواجه شود اما در برابر سایر ارزهای اصلی جهانی همچنان قوی است.

این هفته ۱۵ تحلیلگر وال استریت در نظرسنجی طلای کیتکو نیوز شرکت کردند. در میان شرکت‌کنندگان، ۶ تحلیل‌گر یا ۴۰ درصد، در کوتاه‌مدت نسبت به طلا خوش‌بین هستیم. در همان زمان، ۵ تحلیلگر معادل ۳۳ درصد نسبت به طلا و چهار تحلیلگر معادل ۲۷ درصد نسبت به این فلز گرانبها در هفته آینده خنثی بودند. اگرچه احساسات در میان سرمایه‌گذاران خرد همچنان پایین است اما نرخ مشارکت نیز پایین است که نشان‌دهنده توجه بسیار اندک به فلز گرانبها در این محیط بی‌ثبات است. اگرچه طلا در کوتاه‌مدت می‌تواند روند کاهشی داشته باشد اما برخی از تحلیلگران گفته‌اند که هنوز حمایت قابل قبولی در بازار وجود دارد.

فیلیپ استریبل، استراتژیست ارشد بازار گفت که این فروش می‌تواند به عنوان یک حرکت تسلیم تلقی شود زیرا بسیاری از موقعیت‌های خرید راضی از بازار خارج شده‌اند. برای بسیاری از تحلیلگران، اگر قرار است طلا دوباره درخشش خود را به دست آورد، بازار باید شاهد تغییر در سیاست پولی ایالات‌متحده باشد. حرکت مورد انتظار فدرال رزرو ۷۵ امتیازی برای طلا همچنان چالش برانگیز است.

برخی از تحلیلگران و اقتصاددانان خاطرنشان کردند که آخرین گزارش اشتغال که نشان می‌دهد اقتصاد در ماه گذشته ۳۷۲ هزار شغل ایجاد کرده است، کاهش نرخ را تقویت کرده است. بازار امیدوار است که بانک مرکزی ایالات‌متحده بتواند با ادامه افزایش نرخ بهره، یک فرود نرم را ارائه کند.

انتهای پیام

[ اتحادیه هیچگونه مسئولیتی جهت صحت هرگونه پیش بینی مذکور در این مطلب ندارد ]

نویسنده: اتحادیه صنف فروشندگان و سازندگان طلا و جواهر و سکه تهران ۳۶۱ بازدید بدون دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی شده توسط: آریان دیتا