کمین دلالان کنار صف‌های ارزی

کد خبر : 454
15 تیر 1401 - 00:04

 بررسی‌های به عمل آمده از هسته مرکزی بازار ارز تهران حاکی از آن است که آمد و شد در کوچه‌های اطراف میدان فردوسی و خیابان منوچهری بیشتر شده و بازار ارز روز‌های شلوغ خود را سپری می‌کند. معامله‌گران غیر‌رسمی بازار با پرسه زدن حوالی صفوف خریداران ارز توافقی درصدد خرید دارایی‌های ارزی خریداران با نرخ‌های […]

 بررسی‌های به عمل آمده از هسته مرکزی بازار ارز تهران حاکی از آن است که آمد و شد در کوچه‌های اطراف میدان فردوسی و خیابان منوچهری بیشتر شده و بازار ارز روز‌های شلوغ خود را سپری می‌کند. معامله‌گران غیر‌رسمی بازار با پرسه زدن حوالی صفوف خریداران ارز توافقی درصدد خرید دارایی‌های ارزی خریداران با نرخ‌های بازار آزاد هستند. دلالان به همه افراد داخل پیاده‌رو، پیشنهاد خرید دلار می‌دهند.

 به عقیده برخی از فعالان بازار و با توجه به افزایش درآمد‌های ارزی کشور، دست نهاد‌های بازار‌ساز در جهت افزایش حجم عرضه باز است و نسبت به مدت مشابه سال گذشته، سطح ارز‌آوری کشور افزایش یافته است. روز گذشته در نهایت قیمت هر برگ اسکناس دلار آزاد در معاملات عصر روز گذشته با حدود 400 تومان افزایش نسبت به نرخ روز دوشنبه به رقم 31 هزار و 450 تومان رسید. دیروز سه‌شنبه 14 تیر روند قیمت شاخص ارزی در بازار افزایشی بود. در طول معاملات صبح تا عصر روز دوشنبه فعالان بازار ارز شاهد کاهش چشمگیر نرخ دلار آزاد بودند.

بخشی از افت قیمتی رخ داده در بازار روز دوشنبه با شروع بازار سه‌شنبه جبران شد. هر برگ از این اسکناس آمریکایی در معاملات ابتدایی صبح روز گذشته درسطح قیمتی 31 هزار و 400 تومان فعالیت خود را آغاز کرد. با گذشت چند ساعت از معاملات بازار روز گذشته نوسان قابل توجه دیگری در نرخ این ارز مشاهده نشد و در نهایت قیمت هر برگ اسکناس آمریکایی در عصر روز سه‌شنبه با حدود 400 تومان افزایش نسبت به نرخ روز دوشنبه در رقم 31 هزار و 450 تومان ثبت شد. طبق مشاهدات به عمل آمده، حجم معاملات این بازار افزایش چشمگیری یافته است.

پس از آغاز فروش ارز در بنگاه‌های معاملاتی رسمی با نرخ‌های توافقی، بازار ارز تهران با حجم جدیدی از متقاضیان ارز روبه‌رو شد که با در دست داشتن کارت ملی، جهت خرید سهمیه سالانه 2 هزار دلار خود به سراغ صرافی‌ها رفتند. در این میان بازار معامله‌گران غیر‌رسمی نیز داغ شد. این افراد با مطرح کردن پیشنهاد‌های خرید متفاوت و بالاتر از نرخ‌های توافقی اقدام به تصاحب دارایی خریداران ارز می‌کنند. این روز‌ها درصورت عبور از میدان فردوسی و گذر منوچهری غیر ممکن است که با پیشنهادی از معامله‌گران ارزی روبه‌رو نشوید.

از جمله دیگر نکات قابل توجه بازار روز گذشته می‌توان به ادعای فعالان ارزی نسبت به افزایش سطح ارزآوری کشور اشاره کرد. صاحب یکی از بنگاه‌های معاملات ارزی در گفت‌وگو خود با خبرنگار «دنیای اقتصاد» از دست باز بانک مرکزی در افزایش حجم عرضه ارز، با توجه به افزایش درآمد‌های ارزی کشور سخن گفت. به عقیده برخی از کارشناسان ارزی در صورت از میان برداشتن محدودیت خرید ارز با نرخ‌های توافقی، از تب و تاب معاملات غیر‌رسمی کاسته شده و بیشتر معاملات بازار به صرافی‌های رسمی منتقل خواهد شد. روز گذشته قیمت هر قطعه سکه طلای طرح جدید نیز نسبت به نرخ روز دوشنبه افزایش ملایمی را تجربه کرد. با افزایش 400 تومانی نرخ دلار در معاملات بازار آزاد روز گذشته هر قطعه سکه ضرب امامی با حدود 40هزار تومان افزایش به رقم 15 میلیون تومان رسید.

نویسنده: اتحادیه صنف فروشندگان و سازندگان طلا و جواهر و سکه تهران ۳۳۰ بازدید بدون دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی شده توسط: آریان دیتا