راهکار سازمان امور مالیاتی برای عدم پرداخت مضاعف مالیات بر ارزش افزوده

کد خبر : 477
15 تیر 1401 - 00:04

شاهین مستوفی مدیر کل دفتر حسابرسی مالیاتی سازمان امور مالیاتی در پاسخ به سوالی در خصوص تعیین نسبت درآمدی 40 درصد برای ورودی به دستگاه‌های کارتخوان برای صنف سردفتران و دفتریاران گفت: در بحث فرم تبصره 100 برخی از مشاغل مانند دفاتر اسناد رسمی، نمایندگی‌ها و کارگزاری‌های بیمه، جایگاه‌داران سوخت، دفاتر خدمات الکترونیک، دفاتر خدمات […]

شاهین مستوفی مدیر کل دفتر حسابرسی مالیاتی سازمان امور مالیاتی در پاسخ به سوالی در خصوص تعیین نسبت درآمدی 40 درصد برای ورودی به دستگاه‌های کارتخوان برای صنف سردفتران و دفتریاران گفت: در بحث فرم تبصره 100 برخی از مشاغل مانند دفاتر اسناد رسمی، نمایندگی‌ها و کارگزاری‌های بیمه، جایگاه‌داران سوخت، دفاتر خدمات الکترونیک، دفاتر خدمات قضایی و دفاتر پلیس به اضافه 10 وجوهی که دریافت می‌کنند مربوط به آنها نیست.

وی با بیان اینکه در اینجا موضوع هزینه مطرح نیست، گفت: بحث این است که وجوهی که وارد حساب کارتخوان آنها می‌شود اصلا سهم آنها نیست. به طور مثال در خصوص کارگزاری‌های بیمه بخش زیادی از مبلغ ورودی مربوط به شرکت اصلی بیمه کننده است و کارگزار بیمه سهم حق الزحمه خود را دریافت می‌کند، در نتیجه اگر بخواهیم کل ورودی را مبنای مالیات‌ستانی قرار دهیم قطعا اشتباه است،
اما مشاغلی که خود خرید و فروش انجام می‌دهند و عین درآمدی که کسب می‌کنند درآمد خودشان است، ورودی دستگاه کارتخوان نیز مخصوص به خودشان است.

مدیر کل دفتر حسابرسی مالیاتی سازمان امور مالیاتی ادامه داد: در دفاتر اسناد رسمی نیز همین اتفاق رخ می‌دهد. بخشی از این مبالغ مربوط به قوه قضاییه است. بخشی از مبالغ نیز مربوط به دفتریاران دفاتر اسناد رسمی است که براساس قانون مالیات‌های مستقیم این افراد مکلف هستند بابت مابه‌التفاوت درآمد دفتریار و سردفتر اظهارنامه مالیاتی ارائه کنند،
در نتیجه این مبلغ و سهم قوه قضاییه و سایر دستگاه‌های دولتی از آن جدا شده و سهم سردفتر ملاک محاسبه مالیات قرار گرفته است.

جزئیات دریافت مالیات ارزش افزوده پس از تغییر نرخ محاسباتی به ETS

وی در پاسخ به سوالی در مورد دریافت مالیات ارزش افزوده مضاعف از کالاهای وارداتی گفت: وقتی شما خدمات یا کالایی را ارائه می‌کنید، مبلغ مالیات ارزش افزوده را از خریدار کالا یا خدمت دریافت می‌کنید.

مستوفی تاکید کرد: هر چقدر شما بابت ارائه این خدمت از قبل وجوحی را برای مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کرده باشید، به عنوان اعتبار مالیاتی شما از مبلغ مالیات بر ارزش افزوده فروش یا ارائه خدمت کسر می‌شود و سپس مابه‌التفاوت آن به سازمان امور مالیاتی پرداخت می‌شود.

وی افزود: پس از پایان هر فصل مودیان فرصت دارند تا ظرف 15 روز نسبت به ارائه اظهارنامه ارزش افزوده اقدام کنند و بر این اساس مابه‌التفاوت مالیات ارزش افزوده به نسبت اعتبار مالیاتی مودیان دریافت خواهد شد،
بنابراین اگر امروز گمرک جمهوری اسلامی ایران بر مبنای نرخ ETS از مودیان که واردکننده کالا هستند این مبالغ را دریافت کرده باشند، این مبلغ را در سامانه ارتباطی گمرک به سازمان امور مالیاتی اعلام می‌کنند و ما نیز آن مبلغ را از مالیات بر ارزش افزوده فروش کالا و ارائه خدمت این مودیان کم می‌کنیم و مابه‌التفاوت را مطالبه می‌کنیم در نتیجه مالیات مضاعف دریافت نخواهد شد.

مدیر کل دفتر حسابرسی مالیاتی سازمان امور مالیاتی گفت: اگر این اقلام به نرخ ETS محاسبه شود اما با توجه به لایحه دولت در آینده به نرخ قبل از آن بازگردد، در فصلی که کسر شده ملاک عمل قرار می‌گیرد و به عنوان اعتبار از مالیات بر ارزش افزوده قابل پرداخت آنها کسر خواهد شد.

انتهای پیام

نویسنده: اتحادیه صنف فروشندگان و سازندگان طلا و جواهر و سکه تهران ۵۲۶ بازدید بدون دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی شده توسط: آریان دیتا