ایجاد عدالت مالیاتی و شفافیت با راه اندازی سامانه مودیان

کد خبر : 263
12 تیر 1401 - 00:04

«صدیف بدری» با اشاره به موضوع رونمایی از سامانه مودیان مالیاتی و تأثیر آن بر شفاف‌سازی اقتصاد کشور، اظهار داشت: هر میزان اطلاعات اقتصادی افراد و شرکت‌ها شفاف‌تر باشد هم از فرار مالیاتی جلوگیری خواهد شد و هم در حق برخی از اصناف و کاسب‌ها اجحاف صورت نمی‌گیرد. وی ادامه داد: اگر از طریق جمع‌آوری […]

«صدیف بدری» با اشاره به موضوع رونمایی از سامانه مودیان مالیاتی و تأثیر آن بر شفاف‌سازی اقتصاد کشور، اظهار داشت: هر میزان اطلاعات اقتصادی افراد و شرکت‌ها شفاف‌تر باشد هم از فرار مالیاتی جلوگیری خواهد شد و هم در حق برخی از اصناف و کاسب‌ها اجحاف صورت نمی‌گیرد.

وی ادامه داد: اگر از طریق جمع‌آوری اطلاعات حاصل از راه‌اندازی سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی، اطلاعات اصناف شفاف شود، به طور مثال اجناسی که وارد فروشگاه‌ها شده و در یک سامانه ثبت و اطلاعات فروش آن هم در آن سامانه بارگذاری شود، به‌راحتی میزان درآمد اصناف مشخص خواهد شد و بر همان مبنا سازمان امور مالیاتی می‌تواند مالیات‌ها را تعیین کند که این روش عادلانه‌تر نظر می‌رسد که نسبت به‌نظام ممیز محور فعلی بهتر و عادلانه‌تر خواهد بود.

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: با این شرایط و اتصال همه اصناف به این سامانه، نه اصناف می‌توانند برای بالا بودن میزان مالیات اعتراض کنند و نه دولت می‌تواند از فرار مالیاتی گلایه کند، در موضوع برخط کردن درآمدهای اشخاص حقیقی اگر همه افراد حقیقی میزان درآمدشان به سامانه متمرکز مالیاتی متصل شود، به‌راحتی می‌توانیم بفهمیم که یک فرد در طول سال چه میزان درآمد داشته است و برای گردش‌های مالی اشخاص مالیات مناسب تعیین کرد.

وی اصریح کرد: راه‌اندازی سامانه مودیان به طور کلان، شفافیت بسیار زیادی برای اقتصاد کشور ایجاد خواهد کرد و اخذ مالیات نیز با تکیه به شفافیت ایجاد شده از طریق سامانه مودیان، عادلانه‌تر خواهد شد.

بدری با اشاره به تأثیر افزایش درآمدهای مالیاتی بر کنترل تورم بیان کرد: به طور طبیعی با بهره‌برداری از سامانه مودیان مالیاتی درآمدهای دولتی منطقی می‌شود و از خلق نقدینگی بیشتر جلوگیری خواهد کرد که درنهایت منجر به کنترل و مهار تورم می‌شود، زیرا درآمدهای دولت با این شرایط واقعی می‌شود.

نویسنده: اتحادیه صنف فروشندگان و سازندگان طلا و جواهر و سکه تهران ۴۱۱ بازدید بدون دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی شده توسط: آریان دیتا