بازار ارز به شوک کاهشی واکنش داد

کد خبر : 74
11 تیر 1401 - 08:04

به عقیده بسیاری از کارشناسان ارزی افزایش قیمت دلار آزاد در روز گذشته، واکنش بازار به کاهش قیمت هزار و ۱۵۰ تومانی روز دوشنبه است. از سوی دیگر گزارش‌های ضبط شده از هسته مرکزی بازار ارز تهران نیز حاکی از آن است که معاملات ارزی در هاله‌ای از احتیاط صورت می‌پذیرند و عمده فعالان بازار […]

به عقیده بسیاری از کارشناسان ارزی افزایش قیمت دلار آزاد در روز گذشته، واکنش بازار به کاهش قیمت هزار و ۱۵۰ تومانی روز دوشنبه است. از سوی دیگر گزارش‌های ضبط شده از هسته مرکزی بازار ارز تهران نیز حاکی از آن است که معاملات ارزی در هاله‌ای از احتیاط صورت می‌پذیرند و عمده فعالان بازار با توجه به نوسانات قابل توجه نرخ ارز در روز‌های گذشته از انجام دادن معاملات امتناع می‌کنند. در نهایت قیمت هر برگ اسکناس دلار آزاد در بازار روز گذشته با حدود ۴۵۰ تومان افزایش نسبت به نرخ روز دوشنبه به رقم ۳۰ هزار و ۷۰۰ تومان رسید. نرخ هر قطعه سکه طلا ضرب امامی نیز روز گذشته در راستای افزایش قیمت دلار با ۱۷۰ هزار تومان افزایش نسبت به نرخ روز دوشنبه به رقم ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید.

دیروز سه‌شنبه 7 تیر قیمت دلار در معاملات آزاد بازار تهران روند افزایشی جدیدی را تجربه کرد. در نخستین معاملات روز گذشته قیمت هر برگ دلار با 100 تومان اختلاف نسبت به نرخ روز دوشنبه در رقم 30 هزار و 350 تومان فعالیت خود را آغاز کرد. با گذشت چند ساعت از معاملات بازار نرخ این ارز به افزایش قیمت خود ادامه داد و در حوالی ظهر روز گذشته به سطح قیمتی 30 هزار و 500 تومان رسید. اما این پایان فعالیت افزایشی قیمت دلار در روز سه‌شنبه نبود و در نهایت قیمت هر برگ اسکناس این ارز در معاملات عصر دیروز با حدود 450 تومان افزایش نسبت به نرخ روز دوشنبه به رقم 30 هزار و 700 تومان رسید.

به عقیده بسیاری از تحلیلگران ارزی و طبق مشاهده روند بازار‌های متفاوت، بعد از هر ریزش قیمتی قابل توجه، شاخص مورد بحث با افزایش قیمت نسبی مواجه شده و به اصطلاح اصلاح می‌شود. عموما اصلاح‌های قیمتی به معنای آغاز روند افزایشی جدید نیست و تنها سبب تعدیل نرخ کاهش یافته می‌شود. کارشناسان سیاسی- اقتصادی نیز با توجه به شروع مجدد انتشار اخبار و سیگنال‌های امیدوار‌کننده از محل جدید مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی بر این باورند که احتمال تداوم روند کاهشی آغاز شده در روز دوشنبه وجود دارد و افزایش قیمت روز سه‌شنبه را واکنش بازار به ریزش قیمتی مذکور می‌دانند.

در همین راستا روز گذشته ابوالفضل عمویی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفت‌وگو با سایت تحلیلی عصر ایران در زمینه مذاکرات دوحه گفت: مذاکرات دوحه ادامه مذاکرات وین است؛ اگر آمریکا آماده رفع تحریم‌ها باشد، انتظار به نتیجه رسیدن سریع مذاکرات وجود دارد. عمویی همچنین در این زمینه افزود: اگر آمریکا به تعهدات خود عمل کند می‌تواند پای میز برگردد و رودررو مذاکره کند.  قیمت هر قطعه سکه طلا طرح جدید نیز در طی معاملات روز گذشته با 170 هزار تومان افزایش نسبت به نرخ روز دوشنبه به رقم 14 میلیون و 400 هزار تومان رسید.

طبق فرمول محاسبه قیمت سکه در بازار ایران نرخ هر قطعه سکه طلا تابعی است از نرخ دلار در معاملات بازار آزاد در نتیجه مهم‌ترین عامل افزایش نسبی قیمت سکه را می‌توان تعدیل قیمت دلار در کانال 30 هزار تومانی دانست. از سوی دیگر نرخ حباب قیمتی هر قطعه سکه طلا طرح جدید نیز که اختلاف میان ارزش ذاتی و نرخ معامله شده این کالا را در بازار نشان می‌دهد در روز گذشته رقمی حدود یک میلیون و 170 تا یک میلیون و 200 هزار تومان محاسبه شد.

نویسنده: اتحادیه صنف فروشندگان و سازندگان طلا و جواهر و سکه تهران ۳۹۷ بازدید بدون دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی شده توسط: آریان دیتا